Tribuna/Футбол/Блоги/Філіжанка футбольної кави/Повернемося у 2006 рік: яким був перший чемпіонат світу для Роналду та Мессі?

Повернемося у 2006 рік: яким був перший чемпіонат світу для Роналду та Мессі?

19 листопада 2022, 15:52
5

Дві легенди дебютували на ЧС-2006.

ЧС-2022 у Катарі має стати останнім Чемпіонатом світу для Ліонеля Мессі та Кріштіану Роналду. Ні той, ні інший поки що не вигравали головний трофей на рівні національних команд.

Аргентинець був ближчим до успіху: у Лео збірна сильніша, він грав у фіналі. Чи пам'ятаєте ви перший ЧС у кар'єрі Мессі та Роналду? Здається, це було в якомусь минулому житті! Тоді ніхто й не думав, що наступні 15 років пройдуть під знаком протистояння двох найвидатніших футболістів сучасності. Мені взагалі на той момент був рік.

Пропоную сьогодні повернутися у минуле і згадати як аргентинець з португальцем дебютували на Чемпіонаті світу – у 2006 році, в Німеччині.

Перший чемпіонат світу Ліонеля Мессі

На момент початку ЧС-2006 Мессі було лише 18 років, а по ходу турніру виповнилося 19. Лео відіграв лише один повноцінний сезон за «Барселону», та й той не до кінця. У березні форвард отримав травму, через яку вибув до літа, тож його поїздка на ЧС взагалі перебувала під питанням. Проте, на той момент головний тренер збірної Аргентини Хосе Пекерман включив майбутню зірку каталонського клубу в заявку. На той час Мессі, який дебютував у серпні 2005-го, провів лише сім матчів за національну команду, у якому забив один-єдиний гол Хорватії.

Звичайно, Лео після довготривалої паузи був не в належному стані для того, щоб запалювати. Він покращував форму завдяки тренуванням, а у першому матчі групового етапу з Кот-д'Івуаром (2:1) залишився на лаві запасних. У другій грі із Сербією та Чорногорією (6:0) Пекерман випустив юного форварда на заміну за 20 хвилин до кінця. Аргентинці вигравали з рахунком 3:0, тому тренер нічим не ризикував, а Мессі міг спокійно проявити себе. І вже за чотири хвилини після появи на полі гравець «Барселони» віддав гольовий пас на Ернана Креспо! Після передачі зі штрафного Лео увірвався з лівого флангу до штрафного суперника і прострілив уздовж воріт на партнера, що відкрився на дальній штанзі. Ще через 10 хвилин він забив свій перший гол на ЧС, встановивши остаточний рахунок: аргентинці провели гарну комбінацію через центр, Мессі увірвався до штрафного майданчика по правому напівфлангу і завдав точного удару. З правої ноги.

Цей гол, забитий 16 червня в Ґельзенкірхені, виявився рекордним: Лео став наймолодшим гравцем в історії збірної Аргентини, який вирізнявся на чемпіонатах світу (18 років і 357 днів). "Альбіселесте" достроково забезпечили собі місце у плей-офф, і в останній грі групового етапу з Нідерландами (0:0) Пекерман дав відпочинок лідерам. А Мессі нарешті з‘явився в основі. Форвард «Барселони» відіграв півтори тайму, але результативними діями, на жаль, не відзначився.

У 1/8 фіналу Аргентина потрапила на Мексику і буквально таки вигризла перемогла у додатковий час – 2:1. Мессі вийшов на заміну незадовго до кінця основного часу матчу. Він провів на полі 37 хвилин. Того дня Лео відзначав своє 19-річчя і міг подарувати собі на день народження переможний м'яч, проте його гол було скасовано через неочевидний офсайд. Глядачі із захопленням стежили за юним талантом «Альбіселесте».

Яким же було розчарування аргентинських вболівальників, коли Мессі не зіграв у чвертьфіналі з Німеччиною! Звісно, ​​на їхні емоції вплинув результат: команда Пекермана програла господарям по пенальті та вилетіла з ЧС-2006. Тренера міцно критикували на Батьківщині, оскільки багато хто вважав, що Лео приніс би перемогу збірній. Сам Пекерман через рік пояснив своє рішення в інтерв'ю Diario Sport: «Коли ми вирушили на чемпіонат світу, Ліонель ще не був основним гравцем «Барселони». Звісно, ​​про нього багато говорили. Але він не виходив у стартовому складі, тому я закликав його бути терплячим як у клубі, так і у збірній. Я сказав йому: «У збірній зібрані чудові гравці, ця команда вже зіграна, ми серйозно готувалися до турніру. Твоя гра – це щось дивовижне, ми дуже раді, що ти зробиш свій внесок. Однак подивися, на лаві запасних сидять чудові гравці. Потрібно грамотно розпорядитись наданими хвилинами на полі. У результаті він чудово все зрозумів».

Звісно, ​​тоді юний Мессі скромно тримався в колективі. У збірній були свої зірки та легенди – Креспо, Роберто Аяла, Естебан Камб'яссо, Хуан Роман Рікельме. Аргентинський тренер Херардо Салоріо, який відіграв важливу роль у розвитку кар'єри Лео, розповідав, що Мессі тримався скромно і дуже рідко розмовляв у роздягальні. Втім, старші гравці опікувалися Лео, дбали про нього. За словами Салоріо, Пекерман не випустив Мессі, бо побоювався поразки збірної Німеччини та хотів тримати на полі професіональних гравців, з досвідом. Але в будь-якому випадку досвід ЧС-2006, за словами тренера, змінив Лео – форвард Барси подорослішав.

До речі, версії Салоріо та Пекермана з приводу ролі, яку відіграв Мессі під час ЧС суттєво різняться.

«У такому віці від нього не чекали якогоїсь особливої гри. Але Лео цього не розумів, бо завжди хотів грати. І мені здавалося, що це погано. Мессі міг приносити користь команді 15 або 20 хвилин, за які встигав діставити багато проблем супернику, тому що він справді робив неймовірну різницю. Єдина проблема була у віці. Такий рівень потрібно підтримувати всі 90 хвилин, і я не думаю, що тоді Лео був здатний на це. Для U20 він був дуже хорошим, але на дорослому рівні йому трохи не вистачало. Він повинен був грати ту кількість часу, яка була потрібна команді. Не думаю, що Лео це розумів», – зізнавався Салоріо в інтерв'ю Goal.com.

За посиланням зможете переглянути найкращі моменти на ЧС-2006 з Мессі, у тому числі і ті, про які я розповіла:

Перший чемпіонат світу для Кріштіану Роналду

Роналду старший за Мессі, тож був на той момент трохи більш зрілішім футболістом. Португалець вже встиг відіграти три сезони в АПЛ за «Манчестер Юнайтед», який викупив португальця у «Спортінга» за € 19 млн. Що правда, у Кріштіану ніяк не виходило забити в Лізі чемпіонів: сьогодні в це майже неможливо повірити, але перші 18 матчів ЛЧ вийшли «сухими» для майбутнього найкращого бомбардира в історії єврокубку.

За збірну Португалії Роналду виступав із 2003-го, за його плечима був домашній Євро-2004, де команда дійшла до фіналу. У відбірному циклі ЧС-2006 Кріштіану дуже багато забивав. Загалом, форвард із «Манчестер Юнайтед» цілком міг стати найкращим молодим гравцем чемпіонату світу.

Португальці стартували матчем із Анголою (1:0). Роналду провів на полі годину, але встиг запам’ятатися заробленою жовтою карткою. Проте у грі 2-го туру з Іраном (2:0) бразильський тренер Луїс Феліпе Сколарі випустив форварда в основі. І Кріштіану забив, причому наступного дня після того, як це зробив Мессі! 17 червня у Франкфурті-на-Майні Роналду реалізував пенальті, призначений на 80-й хвилині за фол проти Луїша Фігу. Кріштіану поклав м'яч у лівий від себе верхній кут воріт і також став наймолодшим автором голу в історії своєї збірної на чемпіонатах світу (21 рік та 132 дні).

Португальці, як і аргентинці, достроково забезпечили собі вихід у плей-офф. Зустріч 3 туру з Мексикою (2:1) Роналду пропустив. У 1/8 фіналу у команди Сколарі був той самий легендарний матч із Нідерландами (1:0), який зіпсував репутацію російському судді Валентину Іванову і напевно то була найбагатша гра на жовті картки: арбітр показав 20 жовтих карток, чотири з яких перетворилися на червоні. Кріштіану теж дісталося у цій «битві при Нюрнберзі». Форвард отримав травму після підкату Халіда Буларуза та був замінений уже на 34-й хвилині.

Сколарі побоювався, що Роналду пропустить чвертьфінал із Англією, але форвард відновився, вийшов в основі та відіграв усі 120 хвилин. Результативних дій Кріштіану не зробив – гра закінчилася внічию 0:0 та серією пенальті. Проте вирішальний, п'ятий 11-метровий удар португальців виконав саме Роналду.

Зустріч запам'яталася також скандальним епізодом за участю Кріштіану. Наприкінці 60-Ї хвилина матчу Вейн Руні сфолив на захиснику Рікарду Карвалью. Роналду активно вимагав від судді показати червону картку своєму одноклубнику з "Манчестер Юнайтед". Аргентинець Орасіо Елізондо так і вчинив – вигнав Руні з поля. Англійці залишилися у меншості, що допомогло португальцям довести справу до серії пенальті та переграти втомленого суперника.

Задоволений Роналду підморгнув лаві запасних, коли суддя видалив Руні. Англійські ЗМІ і вболівальники розкритикували Кріштіану, який грав у їхній лізі, за провокацію. За словами тодішнього захисника «Манчестер Юнайтед» та збірної Англії Ріо Фердинанда, після матчу Роналду попросив його організувати зустріч із Руні, щоб врегулювати конфлікт.

Втім, сам Вейн розповідав в інтерв'ю для Daily Mail, що жодної образи на одноклубника у нього не було.

«Я зустрівся з Роналду в тунелі і сказав: «Слухай і тобі, і мені зараз дістанеться від преси. Я тепер зосереджуся на МЮ. У мене немає проблем із тим, що сталося. Я б зробив так само, щоб забезпечити перемогу Англії над Португалією. На нас чекає важливий сезон, ми можемо виграти АПЛ. І жодних проблем ніколи не було. Я граю за Англію, він за Португалію. Роби все, що у твоїх силах, для перемоги».

На ЧС-2006 Роналду пройшов далі за Мессі. Молодий Кріштіану був лише за два кроки від найбільшого тріумфу у своїй кар'єрі, але вирішальні матчі ні він, ні збірна Португалії не витягли. У півфіналі команда Сколарі поступилася Франції (0:1), а у грі за третє місце – Німеччині (1:3). Форвард "Манчестер Юнайтед" відіграв ще 180 хвилин без голів та гольових передач.

Титул найкращого молодого гравця теж дістався не Роналду, а німцю Лукасу Подольскі. Вирішальну роль у необранні Роналду зіграла його поведінка. Подольскі випередив у боротьбі за нагороду ще й Мессі, іспанця Сеска Фабрегаса та швейцарця Транкільо Барнетту.

За посиланням зможете переглянути основні найкрутіші моменти Роналду на ЧС-2006, в тому числі і ті, про які я розповіла:

Як Мессі, так і Роналду досвід ЧС-2006 допоміг подорослішати

Принаймні так вважає Гарі Невілл.

«Він був неймовірно цілеспрямованим. Я більше знаю його професійно, ніж особисто, але він мав неймовірний драйв. У сезоні-2006/2007 його гра заворожувала. Роналду переповнювало бажання стати найкращим. Чесно кажучи, спочатку я був готовий поставити хрест на цьому гравців після його попередніх сезонів, але після ЧС-2006 все змінилося. Коли я згадую той сезон, розумію, що всі негативні аспекти гри просто зникли», – розповідав екс-захисник «Манчестер Юнайтед».

Саме 2006 рік був останнім для Кріштіану без трофеїв – до 2022-го. Починаючи з 2007-го, Мессі та Роналду стали регулярно потрапляти до трійки номінантів на «Золотий м'яч».

Отож питання: чи зможе хтось з двох легенд взяти ЧС-2022?