Tribuna/Футбол/Блоги/Bohemianrhapsody/Останній офіційний матч Англії та Франції відбувся на «Донбас Арені». Для Донецька тоді розпочалось Євро-2012

Не обійшлося без скандалів.

Блог — Bohemianrhapsody
10 грудня 2022, 18:33
9

Протистояння англійців та французів можна цілком вважати європейською класикою, не лише через Столітню війну, а й на футбольних полях. Чого вартий хоча б матч на Євро-2004 із незабитим пенальті Бекхема та двома голами Зідана на останніх хвилинах.

Проте останній на сьогодні офіційний матч цих команд відбувся у місті, яке вже 8 років знаходиться під окупацією і вважається прифронтовою зоною. 11 червня 2012 року на полі «Донбас Арени» у Донецьку вийшли команди «трьох левів» та «галльських півнів».

Вільні місця на трибунах та російський ансамбль для віп-гостей

Донецьк був містом, яке мало стати одним із козирів у спільній заявці України та Польщі на Євро. Тут вже було розпочато будівництво з нуля нового стадіону «Шахтаря», функціонувала топова футбольна база у Кірші, Рінат Ахметов побудував готель «Донбас палац», а в планах була повна реконструкція аеропорту та залізничного вокзалу. Місцева влада рапортувала, що витратила 1,1 мільярда доларів – і це без урахувань грошей від приватних структур.

Операційний директор Євро Мартін Каллен називав «Донбас арену» одним із найкращих стадіонів у Європі й чаша отримала декілька топових матчів. Тут відбулося п’ять поєдинків: три гри «української» групи D, чвертьфінал Іспанії проти Франції та півфінал, у якому «фурія роха» в серії пенальті здолала Португалію.

Дебютним поєдинком якраз мала стати зустріч Англії та Франції. В той самий день на НСК «Олімпійський» Андрій Шевченко заб’є два свої останні голи в кар’єрі, а в Донецьку зустрічали гостей із Заходу та Сходу.

Перед матчем виникла деяка плутанина із квитками, адже в останній момент у продаж надійшли 600 додаткових тікетів, при тому, що організатори заявили, що це останні квитки, однак на самому матчі пустувало 4 тисячі місць. Під час трансляції було чітко видно прогалини між вболівальниками. Оргкомітет пояснював це тим, що це спонсорські місця, на які просто не прибули їх власники.

Щодо європейських фантів, то їх було не так багато. Якщо у Києві квартирувалися шведи, а Харків затопило «помаранчеве море» фанатів із Нідерландів, то в Донецьку постійного пункту дислокації не мали фани жодної країни. Хоча, якщо подивитися на статистику, то одна все ж була.

На матч прибули 3 тис. французів та 6 тис. англійців. Ще 16 тис. прибули із сусідніх областей РФ. Після матчу навіть з'явилося відео, де віп-гостей стадіону розважає ансамбль в російських національних костюмах із балалайками та гармошками. Це виглядає сюрреалістично, зрештою, воно і тоді так і виглядало.

У Франції залишилося аж троє (ок, двоє) гравців з того матчу, а в Англії один

Склади Франції та Англії десятилітньої давнини у 2022-му абсолютно не вражають. Якщо зараз Франція навіть після епідемії травм топгравців змогла викотити дрім-тім із європейських топклубів, то Євро-2012 все було не так круто. Хоча трьох гравців із тієї команди Дешам все ж викликав у Катар – це Уго Лльоріс, Олів'є Жиру та Карім Бензема. Уго все ще основний, Жиру щойно побив рекорд Анрі за голами у збірній, про сумну долю Каріма на цьому ЧС зайвий раз і згадувати не хочеться.

В основі «ле бльо» грали такі персонажі, як Кабай, Алу Дірра, пара центральних захисників Мексес-Рамі могла б вразити лише Памелу Андерсон. Зате це були благословенні часи, коли Вальбуена та Бензема все ще могли вживатися в одній команді.

У англійців теж підходило до кінця покоління Джеррарда та Лемпарда, а із нових зірочок майоріли хіба Дані Велбек, Енді Керрол та Окслейд-Чемберлен. Вейн Руні пропускав два перших матчі через дискваліфікацію, зате потім вийшов на Україну і забив єдиний гол. Ту історію ми пам'ятаємо надто добре. З команди Роя Годжсона Саутгейт на цей ЧС викликав лише Джордана Гендерсона, якому тоді був 21 рік.

Сам поєдинок був не те щоб дуже веселим, але Франція цілком могла претендувати на перемогу, адже нанесла 15 ударів по воротах Джо Гарта. Забила лише одного разу, коли влучив Самі Насрі. А от англійцям вистачило лише одного удару по воротах аби забити гол. Захисник «Сіті» Джолеон Лескотт (пам’ятаєте такого?) переправив м'яч у ворота після подачі Стіві Джі.

Ще в першому таймі Самір Насрі відповів дальнім ударом. Матч так і закінчився із рахунком 1:1, а обидві команди, обіграли Україну на «Донбас Арені» і вийшли у чвертьфінал.

Там Англія у Києві програла в серії пенальті італійцям, а французи знову в Донецьку поступалися Іспанії із дублем Хабі Алонсо. На ЧС-2022 якась із команд точно пройде далі чвертьфіналу.