Tribuna/Біатлон/Блоги/Crazy=genius/20-річний новозеландець вперше в історії країни переміг на юніорському ЧС з біатлону. Унікальний прорив

12 березня 2023, 00:00
8

Знайомтесь, Кемпбелл Райт – 20-річний новозеландський біатлоніст, який взяв золото юніорського ЧС з біатлону.

Нова Зеландія не пасе задніх у зимових видах спорту – на минулих ОІ країна взяла 2 бронзи.

Новозеландці останні кілька років приймали етапи КС зі сноуборду, мають сильні збірні з фристайлу, ковзанярську команду. Непогані традиції у гірськолижному спорті – Аннеліз Кобергер першою з Південної півкулі здобула медаль на зимових Олімпіадах.

Але в біатлоні Кемпбелл Райт – першопроходець серед чоловіків на КС. До Райта найкращим новозеландцем на Кубку IBU був Бенджамін Фалконер – посів 12-те місце у пасьюті на етапі в Банско у 2008 році.

Але варто зазначити, що у тій гонці брали участь лише 24 спортсмени, двоє з яких не фінішували. А Бенжамін припустився аж 8 промахів. У жіночому біатлоні ситуація краща. У 2010 році Нову Зеландію на ОІ представила Сара Мерфі – 81-те місце спринті та індивідуалці. Найкращим її результатом на КС було 45-те місце.

Райт вже покращив його – став 15-м в індивідуалці Антхольцу-2022. А на Олімпіаді в Пекіні новозеландець зміг заїхати до топ-40 – 32-ге місце.

Зараз Кемпбелл посідає 50-те місце в поточному загальному заліку КС (вище за Богдана Цимбала).

У 13 років Райт виграв чемпіонат Нової Зеландії U-18 з лижних перегонів

Кемпбелл став на лижі 10 років. Батьки спортсмена родом зі США, а брат Пол – професійний велосипедист. Захоплення Райта лижними перегонами заохочували змалку: він займався лижним кроскантрі, пробував себе в гірських лижах.

Райт був справжнім вундеркіндом у Новій Зеландії – у 13 років виграв чемпіонат країни серед юніорів. З 2015-го по 2019-й визнавався найкращим лижним гонщиком країни.

Цікава історія трапилася із 14-річним новозеландцем у Канаді. На чемпіонаті Онтаріо він узяв золото вільним стилем та бронзу класичним, не маючи своїх лиж та черевиків. Кемпбелл заявився на гонку і запозичив екіпірування у друзів родини.

У біатлон перейшов заради юнацьких ОІ, переміг на молодіжному чемпіонаті Італії

Новозеландець почав посилено займатися біатлоном, коли з'явилася перспектива представити країну на юнацьких Олімпійських іграх.

«Я знаю ще одного біатлоніста з Нової Зеландії на ім'я Луїс Джонс, і, на жаль, він був невідповідного віку, щоб мати можливість претендувати на ЮОІ. Я дізнався про Ігри з його скарг на те, що він не може поїхати! А потім я зрозумів, що народився у відповідний рік, і подумав: «О, друже, це ідеально для тебе», – розповідав Райт.

Спортсмен розпочав тренування зі збірною Австралії під керівництвом Луки Бормоліні, брата члена збірної Італії Томаса. Лука через проблеми зі здоров'ям завершив спортивну кар'єру в юнацькому віці, але присвятив себе тренерській кар'єрі в екзотичних збірних – працює з Бразилією та Австралією.

Під керівництвом Бормоліні Райт здійснив суттєвий прорив як снайпер. Найкращі свої результати на КС Кемпбелл демонстрував в індивідуальних гонках.

Зупинився за крок від медалей юнацьких Олімпійських ігор-2020

Крім біатлону Кемпбелл також відібрався до Лозанни на змагання з лижних перегонів у спринті (зайняв 22-е місце), кроскантрі (23-е) та класиці на 10 км (32-е).

Райту довірили бути прапороносцем на Іграх: «Це приголомшливо, це дуже багато значить для мене, і мені не терпиться очолити нашу команду, розмахувати прапором на церемонії відкриття». На біатлонних змаганнях новозеландець виступив яскраво.

В індивідуалці Кемпбелл настріляв аж 4 промахи, але все одно був високо – 6 місце. А в спринті з одним промахом став 4-м – лише 2 секунди не вистачило йому до подіуму.

На першому ж етапі Кубка IBU заїхав у квіти та обійшов Цимбала. Дебютував на ЧС у 18 років

Незабаром після успіху на ЮОІ новозеландець став 6-м у спринті та на юнацькому ЧС, отримавши запрошення на Кубок IBU наступного сезону.

«На Кубках IBU, напевно, моїм найкращим досягненням буде обгін когось із бородою. Це було круто», – з гумором коментував майбутній старт Райт. На дебютному етапі Кубка IBU він перевершив усі очікування та заїхав у квіти – був 5-м у короткій індивідуалці Арбера.

Але після цього новозеландець міцно вписався у когорту стабільних учасників КС. В активі Райта вже є 5 результатів у топ-30 Кубка світу. А на останньому чемпіонаті світу він став 20-м в індивідуалці.