Tribuna/Хокей/Блоги/toxic_sport/Канада здобула 20-те золото на МЧС: неймовірний Коннор Бедард не виблискував у фіналі, але це його турнір

Сенсаційні чехи поступились лише в овертаймі.

Блог — toxic_sport
Автор — Игорь Яслик
6 січня 2023, 12:01
11

Чемпіон любив гратися з вогнем

Аналогії з минулим молодіжним чемпіонатом світу, який вимушено зіграли в серпні, напрошуються. Знову Канада впевнено перемагала в фіналі 2:0 після двох періодів, в третій 20-хвилинці дозволила супернику (тоді ним була Фінляндія) відігратися, але в овертаймі швидко закинула золоту шайбу – тоді на четвертій хвилині, зараз на сьомій.

Різниця в тому, що в серпні «кленові» мали проблеми лише в фіналі. Вони виграли всі сім матчів на турнірі з різницею шайб 41:14. Зараз було набагато важче. Навіть видно риси голлівудського сценарію про улюблену для Північної Америки історію перетворення і подолання.

Канада провалила стартовий матч з Чехією (2:5) і виглядала при цьому не тільки погано зіграною (це нормально, формат МЧС дозволяє налаштувати і закріпити зв’язки по ходу дистанції), але ще й піжонською командою. Дві спроби забити лакросс-гол за перший період – більше канадці таке собі не дозволяли. Як і не дозволяли більше грати Бенджаміну Годро – той засів на лавку, а роль основного воротаря дісталася Томасу Миличу, який витримав тиск і відповідальність на відмінно.

Далі Канада розтрощила взірцево безликих німців (11:2), австрійців (11:0), які нарешті в підсумку вилетіли, і навіть шведів (5:1), які тільки в матчі за бронзу нарешті забули, що таке прагматизм – програли 7:8 в овертаймі американцям.

Далі «кленові» ледь не догралися в чвертьфіналі зі Словакією. Ті справді на підйомі і виглядали потужно навіть без першого номеру Драфту-2022 в НХЛ Юрая Слафковського. Канада вела 2:0, потім 3:1, дозволила словакам перевести гру до овертайму, де все вирішив Коннор Бедард.

Півфінал проти США здавався ледь не найскладнішим випробуванням для господарів турніру. Канада швидко пропустила дві шайби, Бедард одну відіграв, а останні два періоди «кленові» виграли з рахунком 5:0. Дві шайби американців (при 3:2 і 4:2) не зарахували справедливо.

Фінал же з Чехією приніс не тільки реванш, ювілейне 20 золото, але й закріплення відчуття, що ця збірна Канади одночасно була і дуже талановитою, і вразливою командою. Але командою, яка захистила титул чемпіона – такого на МЧС не було з 2009 року.

Коннор Бедард показав, чому заради нього команди НХЛ зливають цей сезон

Тріумф Канади дозволяє провести кілька аналогій з золотою збірною Аргентини на катарському мундіалі. На хокейному МЧС майбутній чемпіон також програв стартовий матч (причому для «кленових» у п’яти минулих випадках це означало гарантований проліт повз медалі), в плей-офф двічі виграв за межами основного часу, в тому числі у фіналі, і в обох випадках втративши перевагу в два голи, а в півфіналі був розгром суперника.

Головна ж паралель – у цієї Канади, як і в Аргентини, був супергравець, який видав супертурнір.

17-річний Коннор Бедард став MVP МЧС-2023 і його найкращим що бомбардиром (23 очки), що снайпером (9 шайб). Найближчий переслідувач чергового канадського «некставана» американець Логан Кулі набрав «лише» 14 (7+7) очок. Канада закинула 42 шайби, тобто Бедард долучився більш ніж до половини голів своєї команди. Новий геніальний канадський Коннор («старий» – це монструозний Макдевід) познущався над аутсайдерами – сумарні 5+8 проти Німеччини і Австрії. Але ж були і чотири очки проти Швеції, три очки проти Словаччини з феноменальним вирішальним голом, і 1+1 проти США, коли саме Бедард розпочав камбек.

Ось лише короткий список досягнень і рекордів, які підкорилися Коннору як на цьому конкретному турнірі, так і разом з МЧС-2022. Зважайте, що на цих змаганнях мають право грати 19-річні.

- друге місце в історії для гравців не старше 17 років за кількістю шайб на одному МЧС, більше було лише у шведа Нікласа Сандстрема (10).

- рекорд по очкам за один МЧС для гравців не старше 17 років.

- рекорд збірної Канади за кількістю шайб (17) за всю історію МЧС.

- рекорд збірної Канади за кількістю очок (36) за всю історію МЧС.

- рекорд збірної Канади за кількістю очок (23) на одному МЧС.

Але, якщо продовжувати аналогії з Ліонелем Мессі, то Коннор Бедард поки це порівняння не витримує. Канадець не набрав жодного очка в фіналі (до речі, як і в фіналі МЧС-2022, на тому турнірі ще 16-річний Бедард набрав 4+4) і дещо перетягував ковдру на себе. Вирішували ті, кого вже встигли високо вибрати на драфтах. Ділан Гантер з «Аризони» в золотому матчі набрав 2+1 і закинув в овертаймі. Капітан Шейн Райт з «Сіетла» закинув другу шайбу канадців. А вирішальний асист зробив Джош Руа, який разом з Логаном Станковеном грав в одній ланці з Бедардом.

Втім, це все подробиці, які заважають зібрати пазл ідеального турніру одного гравця. Це останній МЧС Коннора Бедарда, тому що влітку він виходить на драфт НХЛ. І такі команди, як «Анахайм», «Чикаго», «Коламбус» і «Монреаль» прекрасно розуміють, що роблять, коли зливають цей сезон. Вони хочуть мати найвищі шанси на перемогу в драфт-лотереї. Тому що перший драфт-пік – це Коннор Бедард, навколо якого можна будувати потужну команду на роки вперед.

Чехія не боялася нікого – не тільки Бедарда

Щоб зрозуміти масштаб звитяги фіналіста турніру, треба знати кілька речей.

Для дворазового чемпіону світу Чехії це третій фінал МЧС в історії – останній стався 2001 року.

Це перша медаль чехів на МЧС з 2005 року, причому з тієї пори вони лише втретє потрапили до топ-4 турніру.

Успіх чехів складається з двох важливих факторів. По-перше, вони значно переважали всі команди МЧС-2023 в плані зіграності, тому що кістяк цієї команди виступав ще на юнацькому ЧС-2021. Також нинішнє чеське покоління має не тільки характер, а й талант. Наприклад, одразу двох чехів вибрали в першому раунді останнього драфту НХЛ – такого не було чотири роки.

По-друге, дуже правильним рішенням стало призначення на посаду головного тренера наддосвідченого Радіма Руліка. Ще на МЧС-2022 Чехія дуже здивувала, коли стильно переграла США у чвертьфіналі.

На цьому турнірі чехи стали єдиною командою, яка жодного разу не програла в основний час. І в фіналі, і на груповому етапі в матчі зі шведами вони поступалися лише в овертаймі. Шведам потім помстилися у півфіналі (2:1) – також в овертаймі.

Чехія менше всіх пропустила – лише 11 шайб. Коннор Бедард зміг набрати проти них 1+0 за два матчі. Ця збірна історично асоціюється з захистом і контратаками. І Томаш Суханек (зіграв всі сім матчів) заслужено отримав нагороду найкращому воротарю МЧС-2023 від журналістів – ІІХФ вибрала словака Адама Гаяна.

Але ж чеські захисники встигали не тільки в обороні, але й в атаці. Давід Їрічек з «Коламбусу», який потрапив до символічної збірної турніру, Давід Шпачек («Міннесота»), Станіслав Свозіл («Коламбус», грає в одній юніорській команді з Бедардом) та інші дефенсмени на цьому МЧС набрали 32 очки і закинули 11 шайб. Чеська синя лінія виявилася найбільш ефективною біля чужих воріт. З форвардів же виділявся Іржі Куліх з «Баффало», який набрав 9 (7+2) очок.

Можливо, Домініку Гашеку не довго залишилося чекати, поки доросла збірна Чехії нарешті виграє великий турнір.