Tribuna/Футбол/Блоги/Лев Матчу/Судаков – найкращий, у Мудрика та Реброва однаковий бал: оцінки збірній України за плей-оф відбору Євро-2024
Спецпроєкт

Версія Tribuna.com спільно з «Львівським».

Блог — Лев Матчу
27 березня, 16:20
26

Збірна України вийшла на Євро-2024 – пройшла раунд плей-оф кваліфікації, з ідентичним рахунком 2:1 здолавши по черзі Боснію і Герцеговину та Ісландію.

Tribuna.com за підтримки національного спонсора української збірної команди з футболу «Львівського» на противагу статистичним порталам сформувала свою версію оцінок гравцям. Втім, не забуваємо, що «Левів Матчу» обирали саме вболівальники своїм голосуванням.

У грі з боснійцями фанати визнали найкращим Романа Яремчука – за гол+асист після виходу на заміну.

За підсумками ж вирішального матчу з Ісландією нагороду отримав Михайло Мудрик – автор переможного м‘яча, який подарував путівку на Євро.

Що стосується критеріїв наших оцінок, то дотримаємося принципів, які використовувалися восени:

➡️ оскільки збірна виграла обидва матчі та виконала завдання, то нижче базового рейтингу 6 ніхто не отримає;

➡️ пріоритетом є загальний рівень виступів в обох зустрічах, а не важливість результативних дій (хоча, звісно, свій вплив вони теж мають);

➡️ є поправка на те, що якість саме командної гри бажала кращого;

➡️ враховується фактор очікування/реальності;

➡️ і куди ж без згадки, що це суб‘єктивний погляд – своїми версіями/запереченнями можете ділитись у коментарях.

Дилема основного голкіпера на стикові матчі була найбільш обговорюваною темою – Сергій Ребров довірився Луніну, який проводить фантастичний період у «Реалі». Тепер можемо сміливо заявити, що вибір як мінімум виправдав себе. Так, Андрій пропустив у кожному з матчів, однак при голі боснійців не мав жодних шансів (а за пару секунд до цього правильно зіграв на виході та вибив м‘яч кулаком), а у моменті з дальнім ударом Ґудмундссона якщо у когось і є претензії, то навряд з риторикою «він повинен був рятувати».

В іншому ж у Луніна не було роботи, щоб награти на MVP чи якусь високу оцінку. З БіГ – важливе спасіння за рахунку 0:1, проте удар у нападника, будемо відверті, не вдався, а з Ісландією два сейви після хороших дальніх пострілів. Гра ногами – теж на високому рівні. Андрій не підвів та повертається у «Реал» у статусі основного на тлі нової травми Тібо Куртуа.

Конопля цілком міг отримати вищий бал, якби не заключні 15-20 хвилин з Ісландією, коли через втому не встигав перекривати свій фланг, звідки йшла небезпека. Юхим у поточному сезоні перетворюється на дуже солідного та, головне, універсального фулбека – Ребров слідом за Пушичем почав використовувати його вміння правильно заходити всередину при атаках.

Захисник «Шахтаря» точно став одним з двох найкращих гравців матчу з БіГ – у розборі ми окремо звертали увагу на те, що він брав участь ледь не у кожній гострій атаці у другому таймі. У підсумку – заслужений асист.

З ісландцями Юхим теж встигав допомагати в атаці, власне, розпочавши контрвипад в епізоді зі скасованим голом Яремчука. Щодо роботи в обороні, то окрім згаданого відрізка втоми особливо питань не виникало (+ це лідер за перехопленнями – 8), тому й доволі високий загальний бал.

У Забарного схожа до Коноплі історія – це могло бути 8,5, якби не нервові хвилини з Ісландією. У пасиві Іллі серйозна помилка, яка могла сильно ускладнити життя збірній за рахунку 1:1.

Тільки це – унікальний виняток, бо центрбек «Борнмут» неймовірно впевнено провів 180 хвилин. Не лише у захисті (здійснив найбільше повернень), що давно не дивує, а й в атаці, перебравши на себе роль плеймейкера, коли команда мала труднощі зі зламуванням компактного низького блоку суперника. Проти боснійців Забарний став лідером за пасами з просуванням та точними діагоналями, а з ісландцями – за передачами у фінальну третину.

Якби трохи пощастило, то Ілля записав би на себе хоча б один гол – у другому матчі двічі відгукувався на подачі з кутового, які у нас відверто не вдавалися у першій грі.

Суто за матч з БіГ Матвієнко отримав багато критики – окрім суперечливого голу, де помітно інертність рухів Миколи, простежувалося просідання за багатьма показниками (найменше повернень серед усіх захисників, найменше виграних єдиноборств в обороні і т.д.). Ба більше, як згадано вище, центрбек «Шахтаря» у збірній тепер не відповідає за початок атак, віддавши ці функції Забарному.

Перший тайм з Ісландією знову викликав скептицизм – Матвієнко майже безпомилково діяв у захисті, але часто втрачав володіння неточними пасами під тиском. Виправити становище вдалося після перерви – активність попереду, просування, страхування зон. За обсягом у деяких метриках навіть перевершив Забарного, а отже виправився та дотягнув до сімки.

Якщо з Італією у вирішальному матчі групи відбору Миколенко був абсолютно найкращим на полі, то цей цикл провів не настільки яскраво. У першій грі проявити себе особливо не було шансів – Віталій, на відміну від Коноплі, вимушено залишвся позаду, щоб допомагати Матвієнко в дуелях з Джеко, який акцентовано зміщувався в їхню зону.

З Ісландією функції Віталія змінилися – він навпаки став одним з головних адресатів в атаку, адже вінгерів Ребров у цій грі перемістив у напівфланги, а ширину віддав фулбекам. На жаль, з численних закидань на Миколенка лише пару закінчилося якимось локальним успіхом (серед них – втрачений момент самого легіонера «Евертона»).

У захисті при цьому без явних помилок – тому просто середня сімка. Але треба також віддати належне бійцівським якостям Віталія, у якого перед другим матчем кілька днів була температура – але він знову відіграв усю гру.

Дебют Бражка у такому контексті важко оцінювати. В обох матчах він отримав ролі, де не мав значного впливу на команду, як, наприклад, Степаненко. У першому таймі гри з боснійцями опорника «Динамо» вивели з білд-апу, а після перерви та з Ісландією поставили третім центрбеком при володінні, головною опцією якого були прості короткі/середні передачі (окрім кількох спроб діагоналей, які у відсотковому співвідношенні не стали вкрай ефективними).

Натомість Бражко брав своїми сильними сторонами – «вигризав» все в обороні (лідер проти БіГ за перехопленнями+виносами). Однак і тут знайшовся момент, який завадив отримати вищий бал – йдеться про пропущений від Ісландії гол, адже саме Володимир належним чином не зустрів Ґудмундссона.

В плані перспектив у збірній – багатообіцяльні перформанси, в плані оцінки на тлі інших гравців – середній рейтинг.

Без сумнівів, найкращий гравець збору. Матч з БіГ міг здатися неоднозначним, бо там мали місце проблеми з балансом у півзахисті (однак за цифрами Судаков виграв найбільше дуелей та віддав найбільше глибоких передач/пасів під удар).

А от гра з Ісландією стала для Георгія бенефісом – два асисти, повна домінація у центрі поля, початок ледь не усіх небезпечних атак та найбільше дриблінгів у команді (6/6). Топовий виступ, який багато у чому виявився запорукою потрапляння на Євро-2024.

Проте не 9+, зважаючи на не такий крутий перформанс з боснійцями та складні стартові хвилини з ісландцями.

Так, у розборі матчу з Ісландією ми згадували, що Зінченко увійшов у гру значно краще, ніж проти БіГ. Натомість все одно не було яскравості, як у того ж Судакова, чи ефективності, як у Циганкова – а для Зінченка це вже мінус за пунктом очікування/реальність.

Найголовніше ж – цих 25-30 непоганих хвилин у Вроцлаві було недостатньо, щоб перекрити провальну гру з Боснією. Знову ж, усі розуміють, що причиною є банальна неготовність Олександра після травми. Але якщо оцінювати цикл у його виконанні, то це очевидно не те, що ми звикли бачити та на що сподіваємося – ні за впливом, ні за окремими діями/помилками/обсягом роботи.

Вихід Маліновського на заміну у БіГ приємно вразив – Руслан втратив місце у старті «Дженоа», тож неочікувано провів активні заключні хвилини з прямим залученням до гольових атак.

Досвідчений хавбек у підсумку навіть напрацював на вихід в основі на Ісландію, але це, напевно, єдиний випадок, коли другий стиковий матч футболіст збірної провів значно гірше, ніж перший.

По-перше, Маліновський не виправив ситуацію з виведенням м‘яча у фінальну третину та креативом у зоні правого інсайда. По-друге, Руслан цілком міг достроково завершити зустріч з видаленням – отримав жовту за ймовірну відмашку на фланзі. По-третє, Маліновський програв багато боротьби – успішними стали тільки 6 з 14 дуелей.

Зубков у другому матчі не зіграв, а у першому нічого не зіпсував. Навпаки – у другому таймі його шахтарівська зв‘язка з Коноплею на фланзі принесла багато користі.

Проблема Олександра лише в тому, що на тлі виступу того ж Циганкова стає зрозуміло, наскільки його вплив виявився меншим впродовж отриманого ігрового часу. Тому середній рейтинг 7 без підвищень виглядає оптимальним варіантом.

Циганков виправдав покладені на нього сподівання (і побажання найшвидшого одужання від усієї футбольної країни). У першому таймі з Ісландією десь трохи загубився, як, в принципі, й вся команда, але після перерви взявся за справу.

Це той кейс, коли можна просто оцінювати підсумковий доробок – гол (на індивідуальному класі), який зрівняв рахунок, передасист, 4 ключових передачі (найбільше в команді) та порятунок стандартів (кутових), які сильно кульгали на виїзді до Боснії.

Важко уявити, як розгорнулася б гра проти ісландців без Віктора. Медичному штабу збірної – точно 10, вінгеру «Жирони» – 8, бо за загальним впливом через пропуск першого матчу до Судакова не дотягнув.

Унікальний гравець хоча б тому, що його оцінювати завжди найважче. З одного боку – лідер за обведеннями, лідер за виграними дуелями в атаці, лідер за навісами. Плюс участь у двох голах з БіГ та переможний точний удар у ворота Ісландії, який вивів збірну на Євро.

З іншого боку – лідер за втратами, лідер за неправильними рішеннями, лідер за кількістю викриків «що він робить» у глядачів біля екранів. У цьому весь Мудрик – пора звикати, що 60-70 відверто поганих хвилин у виконанні Михайла рано чи пізно все одно можуть закінчитися ключовою дією.

Проте якщо ми вказали у критеріях, що загальний рівень гри має вищий пріоритет, ніж важливість голів/асистів/передасистів, то Мудрик за цим пунктом до футболістів з вісімкою не дістає хоча б за ефективністю успішні дії/усі дії.

За гол+асист проти БіГ Яремчука вже треба носити на руках – один з найкращих, якщо не найкращий вихід на заміну в історії збірної.

72 хвилин з Ісландією натомість мали принесли менше позитиву – Роман не так добре впорався з прямими обов‘язками форварди, але дав багато користі у чорновій роботі (пресинг, відгукування на виноси м‘яча під тиском, боротьба). Вдало замкнув подачу Циганкова, але гол відмінили через офсайд. Виходить, все ж не показав нічого такого, щоб претендувати на однаковий із Судаковим бал, хоча після четверга усі передумови для цього були.

З Довбиком ситуація простіша – у нього, на відміну від Яремчука, видався звичайний посередній цикл: не 7, бо забив переможний гол БіГ, але й не 8, бо в обох матчах здавався відрізаним від команди.

Можна було б списати це на проблеми усієї збірної, якби конкурент по позиції не довів зворотне виключно індивідуальними діями. А констатуємо наступне – навесні ми бачимо далеко не найкращу версію Артема. Сповідаємось, у футболці збірної вона повернеться у червні-липні.

Максим Таловєров, Олексій Гуцуляк – без оцінки, зіграли надто мало.

Сергій Ребров та тренерський штаб – 7,5

Тема, яка заслуговує окремої довгої дискусії. Претензій до Реброва у певної групи вболівальників назбиралося багато – усі вони стосуються якості гри (з акцентом на відсутність чітких ідей в атаці – і тут є зерно істини).

Тільки от збірна переломила два складних матчі, здобувши вольові перемоги, а ще, не секундочку, вийшла у фінальну частину Євро-2024. Навряд за таких обставин щось інше повинно мати вищий пріоритет, ніж результат.

7,5 – це, напевно, адекватний бал для балансу «ні вашим, ні нашим».