Tribuna/Футбол/Блоги/Чисто англійське дійство/«Тоттенгем»: єврокубковий середняк та безтрофейне клеймо

«Тоттенгем»: єврокубковий середняк та безтрофейне клеймо

Автор — Демко
21 січня 2023, 10:15
1

Чому ми визначаємо «Тоттенгем» як топову команду? Питання виникло не вчора, але вкотре зачепило після фіаско в матчі АПЛ проти «Манчестер Сіті». Гучна афіша цього матчу говорить сама за себе - зустріч сильних команд. Якщо ми зазирнемо за цю афішу, то побачимо гру однієї з найкращих команд у світі проти кращого з середняків, який не є топ-клубом.

Є два лакмуси футбольної вершини: участь в Лізі Чемпіонів та трофеї. «Тоттенгем» не виграє трофеїв з 2008 року. Участь в Лізі Чемпіонів – останнє, що допомагає клубу вважатися пристойним.

Коли клуб стає топовим? Коли досягає необхідних йому цілей, виграє трофеї й отримує визнання завдяки командним результатам. Такими успіхами, а тим паче асоціаціями, лондонський клуб похизуватися не може. Ось яскравий приклад. «Тоттенгем» зробив вагоміші внески в англійську мову, ніж у власну трофейну залу! Слова spursy або spursiness, обіграні від «Spurs» (друга назва «Тоттенгема»), увійшли в словниковий запас британців як ознака потенціалу, що нівелюється фізичною нездатністю зробити справу успішною. Окрім spursy, часто використовують словосполучення bottled it – так кокні описують нездатність зробити щось через страх.

Так, якщо довіряти статистиці, «Тоттенгем» часто потрапляє в Лігу Чемпіонів або завершує сезон десь в межах єврокубків. Це гідні результати для рівня ліги АПЛ, адже конкуренція настільки потужна, що один матч може визначити, чи гратиме команда в єврокубку наступного сезону. Власне, така ситуація трапилась минулого року: команда, яка зайняла 4 місце та отримала “квиток” в Лігу Чемпіонів, визначилась в останньому турі АПЛ. Очевидно, що участь в головному змаганні Європи треба заслужити. Віддаю належне тренеру Антоніо Конте, «Тоттенгем» таки перегнав «Арсенал» в таблиці.

Навіть сьогодні, після поразки, «Тоттенгем» залишається на п’ятому місці в зоні єврокубків. Але колесо участі в Лізі Чемпіонів – як колесо правління великих домів в Грі Престолів – постійно змінюється. Цього сезону «Ньюкасл» має шанси потрапити в Лігу Чемпіонів, але це не зробить його топ-клубом АПЛ.

Повернемось до трофеїв – болю кожного вболівальника «шпор». Коли востаннє «Тоттенгем» вигравав трофеї? Долар був по 5, Ющенко займав президентське крісло, Золотий м’яч виграв Кака, а Шевченко грав у новому клубі Мудрика. Це був лютий 2008 року, тренером «шпор» був Хуанде Рамос.

Цьогоріч буде 15 років як «Тоттенгем» не вигравав трофей. Але це не означає, що шпори не намагались виправити це. Вони програли в трьох фіналах Кубка Ліги: у 2009 «Манчестер Юнайтед» по пенальті, у 2015 «Челсі» з рахунком 2-0 та у 2021 «Манчестер Сіті» з рахунком 1-0. Найголовніша поразка «шпор» сталась у фіналі Ліги Чемпіонів у 2019 році з «Ліверпулем» – 0-2.

За 5 днів до фіналу Кубка Ліги у 2021 році, Морунью звільнили з тренерського містка «Тоттенгема». Жозе вигравав трофеї в усіх клубах, які тренував. Окрім «шпор». Під час фіналу було потішно й водночас сумно бачити статистику виконуючого обов'язків тренера «Тоттенгема» та Гвардіоли.

Цього сезону «Тоттенгем» вилетів з Кубка Ліги. Можна викреслити АПЛ зі списку потенційних майбутніх перемог клубу – дива не станеться. Єдині сподівання – Ліга Чемпіонів і Кубок Англії. Будьмо щирими, залишається Кубок Англії. Я дивитимусь кожну гру «шпор» в домашньому кубку, бо я хочу бачити, чи це буде реальна боротьба за трофей.

Давайте нарешті відповімо на питання. «Тоттенгем» – топ-клуб? Для мене – ні. Безумовно, вони виборюють зону Ліги Чемпіонів і це показник найвищої якості в такій важкій лізі. Але вони вилітають в плей-офф і завершують сезони без кубків та медалей. Їм необхідна зміна всього, від власника до складу, але це вже зовсім інша історія. Бажаю сил і витривалості вболівальникам «шпор».