Tribuna/Футбол/Блоги/Думки від себе/Україно-грецька перешкода для «моряків». «Чорноморець» 1992-1993 (ЄвроНезалежність)

Дебютний сезон Чемпіонату України мав усі шанси залишити Південну Пальміру без Єврокубків, проте удар Іллі Цимбалара у фіналі Кубка України все ж подарував одеситам осінній євровояж. «Чорноморець» в ті часи був серед грандів вітчизняного футболу й зберігав шанси на хороші результати у Європі...

Автор — Lviv1256
28 марта 2014, 12:44
10

Продовжуємо випуски «ЄвроНезалежності». Тепер на черзі євровояжі одеського «Чорноморця».

Для Одеси сезон 1992/93 взагалі міг відбутись без єврокубків, що стало б для південної Пальміри неабияким розчаруванням. Ще наприкінці 1991 року фанатська торсида «Чорноморця» святкувала: в останньому Чемпіонаті СРСР (1991) команда їхнього життя посіла четверте місце й завоювала путівку в Кубок УЄФА (одесити ще й зуміли в турнірній таблиці опередити київське «Динамо», що було ще одним успіхом «моряків»). Проте після переформатування Чемпіонату СРСР з футболу та створення чемпіонату України, правила проходу команд із пострадянського простору змінились: УЄФА виділила Україні на євросезон 1992-93 окремі квоти: чемпіон гратиме у Лізі Чемпіонів, команда, яка зайняла 2 місце – в Кубку УЄФА, а володар Кубку України – у Кубку володарів кубку. Таким чином «Чорноморець» опинився за бортом лайнера під назвою «Кубок УЄФА».

Але так просто здаватись одеська команда не збиралась, колектив твердо вирішив подарувати своїм фанатам єврокубкову осінь. Скорочений чемпіонат України 1992 року «подарував» синьо-чорним доволі сильних суперників у їхній групі А («Таврію» та «Шахтар», перша у підсумку і стала чемпіоном) і, незважаючи на доволі сильну гру «Чорноморця», команда посіла у своїй групі лише 3-тє місце. Єдиною надією «моряків» був Кубок України і футболісти не підвели: по порядку були обіграні житомирське «Полісся», запорізькі «Металург» та «Торпедо» й у фіналі – харківський «Металіст». Гол Іллі Цимбаларя в овертаймі призвів до екстазу чорно-синю одеську торсиду. Єврокубки будуть!

15 серпня «Чорноморець» внічию 1:1 зіграв свій перший матч в чемпіонаті із харківським «Металістом» (цей матч можна вважати історичним – саме ця гра стала першою за схемою «осінь-весна»). А вже за декілька днів чорно-сині відправились до крихітного Ліхтейнштейну, щоб розпочати новий євросезон.

19.08.92. Вадуц. Стадіон «Гемейндешпортплац». 1 650 глядачів.

Вадуц – Чорноморець 0:5

«Вадуц»: Хартманн, Хефті, Лохнер, Д. Мозер (Хаслер, 67), Р. Мозер (Хельмерле, 75), Нігг, Ротунно, Оспельт, Квадерер, Ф. Шедлер, Д. Шедлер.

«Чорноморець»: Суслов, Нікіфоров, Процюк, Букель, Лебедь, Парфьонов (Кулик, 57), Цимбалар, Яблонський, Кошелюк (Романчук, 57), Сак, Гусєв.

Після жеребу одесити радо потирали руки – суперник нічим не вражав і до Ліхтенштейну команда прибула із піднесеним настроєм. Незважаючи на те, що «Чорноморець» легко переміг своїх візаві, футболісти «Вадуца» в першому таймі зуміли припіднести «морякам» сюрприз – оборона діяла напрочуд якісно і лише на останній хвилині дала тріщину: Ілля Цимбалар точним ударом з 25 метрів у «дев'ятку» заклав фундамент розгрому. Зразу ж після перерви успіхом увінчався вихід віч-на-віч з воротарем Володимира Лебедя, а ще через 5 хвилин ударом головою вразив ціль Юрій Сак. Остання 10-хвилинка ознаменувалася двома попаданнями у ворота Сергія Гусєва. Команда Віктора Прокопенка тріумфально повернулася в Одесу, а попереду її чекав важкий матч із Шахтарем.

02.09.92. Одеса. Центральний стадіон «ЧМП». 5 200 глядачів.

Чорноморець – Вадуц 7:1

«Чорноморець»: Суслов, Нікіфоров, Процюк, Букель, Лебедь, Парфьонов, Цимбалар, Яблонський (Лозовський, 46), Кошелюк, Сак (Кулик, 46), Гусєв.

«Вадуц»: Хартман, Хассер (Вольф, 69), Хефті, Лохнер, Нігг, Квадерер, Ротуньйо, Д. Мозер, Штюбер, Ф. Шедлер, Д. Шедлер.

Матч-відповідь в Одесі де-факто вже був непотрібний і єдиною інтригою було питання кількості забитих голів у ворота «Вадуца». Юрій Нікіфоров, згадавши молодість (а кажуть, що грою 17-літнього Юрія на чемпіонаті світу з футболу серед юніорів захоплювався сам Пеле), активно провів зустріч і розписався у воротах Хартмана аж чотири рази. Гості зуміли відіграти єдиний м'яч лише на 85-ій хвилині матчу завдяки удару головою Штюбера (цікаво, що його в офіційному протоколі УЄФА чомусь назвали «Невідомий гравець»). Чорно-синя торсида була на сьомому небі від щастя і в честь розгрому, ностальгуючи, співала пісню із такими словами:

Играли мы в футбол открытый,

Немалым был иной улов,

В Одессе «Интер» знаменитый

Из сетки вынул пять голов!

А в той час за впевненою грою одеситів пильно спостерігав тренер майбутнього суперника «Чорноморця» в наступному раунді Кубку – грецького «Олімпіакосу» – Олег Блохін.

17.09.92. Пірей. Стадіон «Караіскакі». 25 000 глядачів.

Олімпіакос – Чорноморець 0:1

«Олімпіакос»: Мірдос, Пахаторідіс (Саввідіс, 62), Каратаідіс, Міцібонас, Блахос, Целухідіс, Литовченко, Ціантакіс, Протасов, Карапіаліс, Байціс (Батіста, 46).

«Чорноморець»: Суслов, Нікіфоров, Процюк, Букель, Лебедь, Парфьонов, Цимбалар, Кулик, Кошелюк, Сак, Гусєв.

До грецького матчу одесити зуміли набрати доволі непогану форму; в чемпіонаті справи йшли також добре: після фіаско від «Шахтаря» в 2-му турі «моряки» не знали гіркоти поразок. Прокопенко вдало диригував колективом й зумів добре налаштувати підопічних перед матчем з українізованими греками (в той час там грали Протасов та Литовченко; тренером був вищезгаданий Блохін). Матч в Піреї розпочався дуже жваво і вже на 4-ій хвилині одесити відкрили рахунок у матчі – після навісної передачі кіпер не втримав м’яча у руках і Юрій Сак опинився першим на добиванні. Після пропущеного голу греки зразу ж взяли ініціативу в свої руки, проте того вечора Олег Суслов був непробивним.

30.09.92.Одеса. Центральний стадіон «ЧМП». 22 500 глядачів.

Чорноморець – Олімпіакос 0:3

«Чорноморець»: Суслов, Нікіфоров, Процюк, Букель, Лебедь (Лозовський, 80), Парфьонов, Цимбалар, Кулик, Кошелюк (Романчук, 73), Сак, Гусєв.

«Олімпіакос»: Мірдос, Пахаторідіс, Міцібонас, Каратаідіс, Блахос, Целухідіс, Литовченко, Ціантакіс, Протасов (Батіста, 85), Карапіаліс (Савідіс, 71), Байціс.

Перемога на виїзді давала непогані шанси «Чорноморцю» на вихід в 1/8 фіналу Кубка володарів кубку. Проте після матчу в Піреї ігрова й фізична форма команди Прокопенка різко пішла на спад: прилетівши з Греції, «Чорноморець» з великими проблемами здолав несильну тернопільську «Ниву», а виїзд в столицю Галичини до львівських «Карпат» й програш «левам» у драматичному матчі із рахунком 4:3 геть обезсилив «моряків». Відчай фанатів посилився ще більше, коли з’явилися чутки, що підопічні Прокопенка можуть здати матч грекам. І, як то кажуть, диму без вогню не буває.

Прийшовши на стадіон «ЧМП», одесити, на жаль, побачили лише тінь своєї улюбленої команди. Вже до 30-ї хвилини греки вийшли вперед у двохматчевому протистоянні: голи забили Байціс та Литовченко, а на 85 хвилині Олег Протасов остаточно поховав всі надії одеської команди. Весь матч пройшов при абсолютній перевазі «Олімпіакоса», біля грецьких воріт не виникло жодного небезпечного моменту. «Чорноморець» продемонстрував дивовижну пасивність, яка переходила в небажання боротися за позитивний результат. Згодом Віктор Прокопенко скаже:

Я знаю, хто продав цей матч. Я не буду називати пресі їхні імена, але точно скажу, що це гравці команди…