Tribuna/Футбол/Блоги/Футбол для душі/Чому «Динамо» програло ключовий матч ЛЧ

Відсутність гравця з пасом та невимушені помилки в захисті – 5 тез Дмитра Поворознюка про гру киян з «Бенфікою».

2 ноября 2016, 18:09
41

Невимушені помилки киян

У груповому раунді Ліги Чемпіонів «Динамо» поступається всім своїм конкурентам у швидкості та техніці і розглядається суперниками як аутсайдер. Для команди Сергія Реброва це позитивний момент, тому що з «Наполі», «Бешикташем» та «Бенфікою» можна було грати на контратаках. Але в чотирьох матчах «Динамо» так і не забило жодного голу в швидкому випаді, хоча моментів, особливо проти «Бенфіки», було достатньо.

Ще один несподіваний мінус у цих чотирьох матчах – «Динамо» 3 із 6 м’ячів пропустило зі стандартів. Два з них – з пенальті, але до них призвели порушення правил саме після кутових. Перемогу «Бенфіці» також приніс стандарт.

На останній хвилині першого тайму гравці «Динамо» помилилися двічі. Макаренко, володіючи м’ячем біля бокової лінії, вирішив заробити фол проти Сальвіо, але аргентинець обікрав захисника (хоча в цьому випадку можна сперечатись, з фолом чи без нього це було зроблено). Далі Макаренко збив Сальвіо і «Бенфіка» отримала можливість для гольового стандарту.

У португальців вистачає високих гравців, і з найбільш небезпечним – Луїзао – під час стандартів грав Віда. Хорват дуже впевнено діє персонально, але в моменті з першим кутовим дав суттєву фору опоненту і Луїзао пробив по воротах.

Віда вибрав іншу тактику протидії Луїзао і просто прив’язався до опонента руками. Такі пенальті арбітри почали ставити дедалі частіше, особливо в чемпіонаті Англії, тому француз Клеман Тюрпен також зробив усе за рекомендаціями УЄФА.

Цей фол показав один із головних мінусів персонального захисту при стандартах. Оборонець під час подачі біжить за опонентом обличчям до власних воріт і часто допомагає собі в боротьбі руками. Подібні пенальті при стандартах значно рідше відбуваються, коли команда вибирає зонний тип оборони. Саме так діяли футболісти «Бенфіки».

Але в такій системі також є мінус. Атакувальний гравець має можливість для розбігу і високого стрибка, в той час як оборонець стрибає з місця. У цьому сезоні «Динамо» вже забивало зі стандартів «Шахтарю» та «Чорноморцю», які також грають по зонах при подачах із кутових. Але в Україні команди часто ставлять персонально до Віди футболіста, який робить хорвату блок і гасить його швидкість. «Бенфіка» цього не робила і Віда двічі пробивав після стандартів.

Офайдна пастка від «Бенфіки»

У нинішньому сезоні «Бенфіка» дуже мало пропускає (винятком є лише поразка від «Наполі»). Але в обороні португальці діють дуже тонко, а інколи авантюрно. Четвірка захисників вибудовується високо і часто синхронними діями залишає по кілька гравців суперника в положенні поза грою. Така гра оборони вимагає абсолютної концентрації. За матч футболісти «Динамо» п’ять разів потрапляли в офсайд.

Відсутність футболіста, здатного віддати гострий пас

Таку лінію захисту можна відрізати однією передачею. Між захисниками та воротарем з’являється вільна зона в 20-25 метрів, тому вбігання туди футболіста з глибини стає великою проблемою. «Динамо» цей момент прорахувало і часто гравці могли вибігти на побачення з голкіпером, але в Лісабоні знову в повній красі був продемонстрований один із головних мінусів команди – в «Динамо» немає гравця, який міг би віддати гостру розрізну передачу.

Практично всі подібні моменти завершувались перехопленням м’яча захисником. Один із небагатьох випадків, коли центральний півзахисник використав подібну можливість і віддав гостру передачу в вільну зону, завершився заробленим Гонсалесом пенальті. Сидорчук був сам в центрі поля, його ніхто не пресингував. Він перекинув лінію захисту, Семеду намагався залишити Гонсалеса поза грою, але Ліндельоф був на лінії із парагвайцем.

«Динамо» не змогло використати вільні зони суперника

Після дубля з пенальті в ворота «Зорі» Мораес не забив головний удар у сезоні. Але «Динамо» продовжувало тиснути на ворота «Бенфіки». В другому таймі Сергій Ребров дав завдання розташуватись своїй команді ближче до чужих воріт. Лінія захисту перестала сідати до лінії штрафного майданчика, коли м’яч був у гравців «Бенфіки».

А коли м’яч переходив до гравців «Динамо», Віда та Хачеріді знаходились біля центрального кола.

З 60 по 80 хвилину «Динамо» володіло м’ячем 73% часу. Цей відрізок матчу міг стати переломним. Або «Бенфіка» забила б після однієї зі своїх швидких атак, або «Динамо» зрівняло б рахунок. Дуже дивно, що команди так і не забили.

Ребров на 61-й хвилині випустив Бєсєдіна. Форвард 25 хвилин грав на позиції правого півзахисника, а потім перейшов у напад. Але навіть в системі 4-4-2 «Динамо» так і не отримало шанс хоча б ударити по воротах. Кияни втратили свій шанс, коли в захисті «Бенфіки» було багато вільних зон, коли на флангах постійно був простір для атаки. Система гри португальців 4-4-2 змушує команду грати проти них вузько, тому швидкий перевід м’яча з флангу на фланг дозволяв проводити швидкі атаки, але цих передач було мало, або вони були неточними.

Гонсалесу комфортніше без Ярмоленка

«Динамо» програло, але в грі була і пристрасть, і бажання. Навіть без Ярмоленка команда створювала моменти, атаки проходили рівномірно через обидва фланги і центр. Уже стало очевидним – поки що без Ярмоленко комфортніше себе почуває Гонсалес, до якого значно частіше доходить м’яч.

«Динамо» більшість м’ячів пропускає після індивідуальних помилок у захисті, а атака має низький рівень реалізації створених моментів. Але це «Динамо» важко назвати безнадійним. Навіть у Лізі чемпіонів.