Tribuna/Баскетбол/Блоги/Як починається гра в баскетбол?

Як починається гра в баскетбол?

Баскетбол - надзвичайно популярний вид спорту. Якщо ви не зібралися біля телевізора і не дивитеся "Березневе божевілля", значить, ви перебуваєте в спортзалі і насолоджуєтеся баскетбольним матчем у середній школі. Незалежно від того, де ви дивитеся цей вид спорту, початок баскетбольного матчу може здатися трохи заплутаним.

Автор — Maksim Геймер
3 лютого 2023, 17:34
1

Кожна баскетбольна гра, чи то професійна, чи то непрофесійна, починається з розіграшу м'яча. Команда, яка виграла стрибок, отримує м'яч у володіння, а команда, яка програла стрибок, починає гру з м'ячем на початку наступної чверті. Володіння м'ячем змінюється на початку кожної чверті.

Щоб по-справжньому зануритися в гру в баскетбол, необхідно повністю зрозуміти правила. А що може бути краще для початку навчання, ніж те, як починається гра? Продовжуйте читати, щоб дізнатися більше про правила баскетболу!

Початок баскетбольного матчу

Прийшовши на баскетбольний матч, ви, найімовірніше, побачите, як усі гравці на майданчику відпрацьовують передачі та кидки. Але гра починається не так. Це всього лише розминка. Ви також побачите таймер на табло. Коли на табло залишиться всього хвилина або дві, всі гравці побіжать назад до бічної лінії своєї команди, щоб швидко провести передматчеву розминку. А тепер настав час починати гру.

Перш ніж почати гру, необхідно знати, скільки гравців вам знадобиться. Хоча в більшості баскетбольних команд не менше 12 гравців, одночасно на майданчику можуть перебувати тільки п'ять. Якщо ви хочете поміняти гравців, вам доведеться чекати перерви в грі, щоб зробити заміну.

На початку баскетбольної гри по п'ять гравців від кожної команди шикуються навколо лінії хафкорта. У центрі майданчика знаходиться коло. Це коло називається "коло стрибка". Усередині стрибкового кола можуть перебувати два гравці, по одному від кожної команди, і суддя. Решта гравців розходяться по колу і чекають "стрибка". Затиснуті в тісному просторі три людини можуть призвести до кумедних ситуацій, як у відео нижче!

Стрибок - це в буквальному сенсі стрибок. Суддя підкидає м'яч у повітря, а два гравці намагаються відбити його одному зі своїх товаришів по команді - це називається наводкою. Стрибуни повинні дочекатися, поки м'яч досягне найвищої точки, перш ніж торкнутися його. Крім того, гравці не можуть хапати або утримувати м'яч під час стрибка. Звідси і назва "наводка", а не "захоплення".

Коли стрибуни тягнуться до м'яча, вони можуть торкнутися його тільки двічі. Інший гравець повинен заволодіти м'ячем, перш ніж він зможе торкнутися його знову. Крім того, стрибуни можуть "підкидати" м'яч тільки однією рукою. Якщо стрибун торкнеться м'яча обома руками, це вважатиметься порушенням правил.

Стрибуни - не єдині, кого обмежують правила "tip-off". Усі гравці на майданчику повинні дотримуватися двох правил до закінчення стрибка. По-перше, жодним іншим гравцям не дозволяється перебувати всередині кола для стрибків, поки не почнеться гра. По-друге, ніхто з гравців на майданчику, крім стрибунів, не може рухатися, поки м'яч не буде кинуто. Порушення будь-якого з цих правил призведе до автоматичної втрати володіння м'ячем.

Подивіться приклад стрибка з м'ячем у наступному відео!

Під час вкидання м'яча вирішується, яка команда заволодіє м'ячем. Коли гравці в центральному колі стрибають, їхнє завдання - доставити м'яч у руки своїх товаришів по команді. Але зачекайте секунду, що таке володіння м'ячем і чому воно має значення?

Володіння м'ячем відстежується впродовж усієї гри суддями та лічильником. Яка команда володіє м'ячем, відстежується за стрілкою, що розміщена на столі для підрахунку очок і на табло протягом усієї гри. Володіння м'ячем має значення, оскільки тільки команда, що володіє м'ячем, може спробувати забити м'яч у кошик. Крім того, попереднє володіння використовується в тих випадках, коли судді не впевнені, кому дістанеться м'яч. Ми обговоримо це більш детально в одному з наступних розділів.

Якщо подивитися на стрілку володіння м'ячем після виконання стрибка, то ви можете бути спантеличені тим, що стрілка вказує в бік, протилежний тій команді, яка виграла стрибок. Це тому, що стрілка володіння не показує, хто в даний момент володіє м'ячем. Замість цього стрілка вказує на те, хто буде володіти м'ячем наступним.

Володіння м'ячем не визнається, поки гравець, який не є стрибуном, не схопить м'яч. Це не означає торкання м'яча - це означає надійне утримання м'яча.

Що ж станеться, якщо ніхто не встигне міцно схопити м'яч до того, як він викотиться за межі майданчика? Володіння м'ячем перейде до команди, яка не торкнулася м'яча останньою.

Якщо під час введення м'яча в гру два гравці тримають м'яч, судді призначають ще один стрибковий м'яч. Однак два гравці, які борються за володіння м'ячем, перебуватимуть у центральному колі. Такий сценарій зустрічається рідко, і, найімовірніше, ви з ним не зіткнетеся.

У менш конкурентній обстановці або в матчах іноді використовується кидок монети, щоб вирішити, хто почне першим володіти м'ячем. У цьому випадку суддя або обрана особа кидає монету, при цьому обидві команди вибирають сторону монети. Починає гру та команда, яка вибрала бік, показаний під час підкидання. Щоб почати гру, один гравець перебуватиме в центрі майданчика, за його межами, і допомагатиме гравцеві команди, як це робиться на початку всіх інших чвертей у професійному баскетболі. Нижче наведено приклад того, як це відбуватиметься.

Як альтернатива, особливо в баскетболі 3×3, команди кидають штрафні кидки доти, доки одна з команд не промахнеться. У цьому випадку команда, яка не промахнулася, починає володіння м'ячем. Іноді замість вільних кидків вибираються триочкові. У цьому випадку, залежно від рівня гравців, стартує команда, яка першою забиває м'яч.

Як вибрати, хто стрибне

Майже більш важливим, ніж знання правил гри в стрибковий м'яч, є знання того, кого вибрати в якості стрибуна. У більшості випадків ви хочете, щоб у стрибках брала участь найвища людина у вашій команді. Зазвичай це центровий.

Під час гри центровий зазвичай тримається ближче до кошика, оскільки в нього є перевага в зрості під час відскоків. Крім того, в обов'язки центрового входить блокування спроб суперника забити м'яч. Подивіться наступне відео, щоб побачити деякі з найкращих розіграшів, зроблених центровими НБА в сезоні 2017 року!

Єдиний випадок, коли тренер може поставити іншого гравця в коло для стрибків, - це якщо він може стрибнути вище, ніж центровий. Що вище гравець може підстрибнути, то більше шансів у команди виграти підбір. Тож якщо ви сподіваєтеся стати новим стрибуном своєї команди, почніть працювати над висотою своїх стрибків.

Якщо ви граєте в незмагальній баскетбольній лізі, також відомій як внутрішньошкільна ліга, то можна чергувати гравців, які беруть участь у стрибку. Хоча це найважливіша частина змагального баскетболу, гравці будуть раді можливості взяти участь у цій веселій боротьбі за м'яч.

М'ячі для стрибків: Що це таке?

Хоча гра починається зі стрибка, упродовж усієї гри існує низка м'ячів зі стрибком, однак жоден із них не вимагає від гравців стрибка (у більшості випадків).

Суддя може оголосити м'яч у стрибку з різних причин. У цьому випадку він звіряється зі стрілкою володіння м'ячем і присуджує його тій команді, на яку вона вказує. Коли м'яч повертається в гру, напрямок стрілки володіння м'ячем змінюється. Цей процес повторюється щоразу, коли оголошується м'яч у стрибку.

Чому ж суддя може оголосити м'яч у стрибку? Перша причина для м'яча в стрибку - якщо два гравці володіють м'ячем. Щоб гравці не травмували один одного, суддя оголошує м'яч у стрибку. Він сигналізує про те, що оголошує м'яч у стрибку, двома великими пальцями вгору, одночасно подаючи сигнал свистком. Гра зупиниться, і обидва гравці відпустять м'яч.

Потім суддя звертається до стрілки володіння м'ячем і присуджує його тій команді, на яку вона вказує. Гравець цієї команди віднесе м'яч до краю майданчика і кине його назад у гру. Щойно м'яч увійде в гру, суддя змінить напрямок стрілки володіння м'ячем.

Ще одна причина, з якої судді називають м'яч у стрибку, полягає в тому, що вони не впевнені, хто останнім торкнувся м'яча перед тим, як він вийшов за межі поля. Це більш імовірно, якщо навколо м'яча стоять кілька гравців. Якщо вони не бачать м'яч, у судді не залишається іншого вибору, окрім як оголосити м'яч у стрибку.

Гравець обраної команди кидає м'яч назад у гру з того місця, де він вийшов за межі майданчика. Коли м'яч повернеться в гру, лічильник змінить напрямок стрілки володіння м'ячем.

Баскетбол: Скільки триває чверть?

Як згадувалося раніше, володіння м'ячем чергується на початку кожної чверті. Але скільки триває чверть і скільки їх у баскетбольній грі?

Як випливає із самого терміна, у кожній баскетбольній грі є чотири чверті. Однак тривалість чверті залежить від рівня, на якому проходить гра.

Наприклад, баскетбольні матчі в середній і старшій школі складаються з чотирьох 8-хвилинних чвертей. У той час як баскетбольні ігри в коледжі складаються з чотирьох 10-хвилинних чвертей. Чверті стають ще довшими, коли гра досягає рівня НБА. Баскетбольні ігри НБА складаються з чотирьох 12-хвилинних чвертей.

Між чвертями є невеликі перерви, коли гравці можуть відпочити. Тривалість цих перерв однакова незалежно від рівня гри. Між першою і другою чвертями є коротка 2-хвилинна перерва. Ця перерва використовується для того, щоб дати гравцям невеликий відпочинок, а також для того, щоб у тренерів був час виробити стратегію гри зі своїми командами. Ще одна 2-хвилинна перерва проводиться між третьою і четвертою чвертями.

Між другою і третьою чвертями є більш тривала перерва. Ця перерва називається "перервою". У баскетбольних матчах середньої та старшої школи перерва триває 10 хвилин. Однак, якщо гра затягується, суддя може скоротити тривалість перерви. Це більш характерно для ігор середньої школи.

У баскетбольних матчах коледжів і НБА перерва триває 15 хвилин.

Якщо наприкінці четвертої чверті обидві команди мають однаковий рахунок, додається п'ята чверть. Ця чверть називається "овертайм".

Тривалість овертайму в баскетбольній грі середньої або старшої школи становить лише чотири хвилини. У той час як у баскетбольних іграх коледжу та НБА овертайм триває п'ять хвилин. Якщо після закінчення овертайму обидві команди все ще грають внічию, судді додають у гру ще один овертайм.

Перед початком овертайму буде коротка однохвилинна перерва.

Попри те, що чверті баскетбольного матчу мають обмеження за часом, часто вони тривають набагато довше. Основними причинами цього є тайм-аути та "мертві" м'ячі. У кожному з цих випадків необхідно зупинити відлік часу. Як же працює кожна з цих речей? Давайте розглянемо докладніше, як тайм-аути впливають на тривалість чверті.

Тайм-аути

Як у старшій, так і в середній школі обидва головні тренери отримують п'ять тайм-аутів; однак не всі тайм-аути однакові за тривалістю. Тренер може взяти три однохвилинні тайм-аути і два 30-секундні тайм-аути в кожній половині гри.

Оскільки баскетбольні матчі НБА і коледжів іноді транслюються по телебаченню, вони повинні використовувати іншу систему тайм-аутів.

Якщо баскетбольну гру в коледжі не знімають для телебачення, тренер отримує чотири 75-секундні тайм-аути і два 30-секундні тайм-аути в кожній грі. Саме так, тайм-аути не обнуляються на початку другої половини гри. Замість цього тренер повинен більш розумно витрачати тайм-аути.

Якщо гра знімається для телебачення, то кожен тренер отримує один 60-секундний тайм-аут і три 30-секундні тайм-аути за гру. Решта тайм-аутів доповнюються "медіа-тайм-аутами". Оскільки гра транслюється по телебаченню, вони використовують медіа-тайм-аути, щоб не пропустити жодної гри під час рекламної паузи. Тайм-аути ЗМІ беруть при першому "мертвому м'ячі" (коли м'яч виходить за межі поля або гравець фолить) після того, як час, що залишився в кожній половині гри, становить 16, 12, 8 і 4 хвилини. Іншими словами, у кожному таймі є чотири медіа-тайм-аути.

Однак медіа-тайм-аути можуть відбуватися в той самий час, що і звичайні тайм-аути. Це відбувається, якщо тренер оголошує тайм-аут протягом 30 секунд після медіа-тайм-ауту.

У баскетбольних матчах НБА кожен тренер отримує сім тайм-аутів за гру, кожен з яких триває 1 хвилину і 15 секунд. Крім того, у кожній чверті є два обов'язкових тайм-аути. Ці тайм-аути замінюють тайм-аут ЗМІ. Ці тайм-аути не застосовуватимуться доти, доки тайм-аут не буде оголошено до семи- і трихвилинної позначки чверті.