Tribuna/Футбол/Блоги/Український футбол з низів/Аналіз виступів команд Першої ліги. Частина друга. 6-11 місця

Аналіз виступів команд Першої ліги. Частина друга. 6-11 місця

Розглядаємо, як провели осінню частину сезону в Першій лізі команди, що фінішували в середині таблиці.

Автор — Illia Deulin
16 грудня 2021, 22:22
1

ПоВітаємо вас у блозі проєкту "Український футбол з низів", який висвітлює змагання у Першій та Другій лігах України!

Минулого тижня ми оглядали трансферні новини зі станів команд ПФЛ, тепер же ми проаналізуємо їх виступи. Матеріали на цю тематику будуть розбиті на три частини: в понеділок ви могли прочитати аналіз виступів п'яти найкращих команд Першої ліги, в четвер ми аналізуємо команди, що зайняли з шостого по одиннадцяте місця включно, а в неділю - п'ять команд, що замикають турнірну таблицю. Так само будуть виходити й матеріали про команди Другої ліги. Сьогодні четвер, то ж ми оглядаємо виступи тих, хто пішов зимувати в середині турнірної таблиці!

Важливо: оскільки матеріал аналітичний, то інформація, що не підкріплюється статистикою є суб'єктивною думкою автора. Готовий до дискусії в коментарях.

Шосте місце. «Гірник-Спорт» Горішні Плавні.

Команда в сезоні 2020/2021: 9 місце Першої ліги

Показники в сезоні 2021/2022: 20 матчів, 8 перемог, 5 нічиїх, 7 поразок, забито: 15 м'ячів, пропущено: 17 м'ячів, 29 очок

Найкращий бомбардир: Вадим Яворський (3 голи)

Що очікується від команди: закріпитися якомога вище від зони вильоту

Чи виправдовуються надії?: цілком

Проміжне шосте місце «Гірника-Спорт» особисто мене ніяк не здивувало. За іменами команда досить добротна, у її керма досвідчений тренер. Тільки що колектив дозбирався на початку сезону і футболістам повинен був час, щоб зігратися. Саме тому після шостого туру «Гірник-Спорт» і провалився в підвал турнірної таблиці, займаючи передостаннє місце. Але було зрозуміло, що це лише питання часу. За період з 10 по 18 тури команда виграла п'ять матчів і чотири матчі зіграла внічию, в тому числі відібрала по одному балу в лідерів чемпіонату - «Металісту» та «Кривбасу» й зробила стрибок з дев'ятого на шосте місце, хоча після туру восьмого була тринадцятою. Заслуговує поваги, погодьтесь.

Якщо аналізувати гру в розрізі статистики, то як би це дивно не звучало, але з найгіршою результативністю за підсумками осінньої частини (15 голів) «Гірник-Спорт» набрав стільки очків стільки мав би набрати (при xPoints 28.1). Ба більше, команда взагалі мала б мати 23 забитих, а це був би п'ятий показник ліги. Сподіваємося, взимку Ігор Жабченко зводить нападників команди до церкви і результативність покращиться. В цілому за іншими показниками це міцний середняк, тому це ще раз підтверджує закономірність проміжного шостого місця.

Після всієї круговерті минулого зимового міжсезоння, коли «Гірник-Спорт» стояв на межі існування, хочеться вірити, що клубу вдасться пережити зиму без втрат і далі нав'язувати боротьбу будь-якому супернику. Як ми переконалися за результатами осінньої частини, вони це вміють.

Сьоме місце. «Прикарпаття» Івано-Франківськ.

Команда в сезоні 2020/2021: 14 місце Першої ліги

Показники в сезоні 2021/2022: 20 матчів, 8 перемог, 4 нічиїх, 8 поразок, забито: 27 м'ячів, пропущено: 26 м'ячів, 28 очок.

Найкращий бомбардир: Роман Барчук (8 голів)

Що очікується від команди: виправитися за минулий сезон.

Ох і вгадало «Прикарпаття» з Олегом Рипаном! Задачі минулого сезону він виконав, до Другої ліги команда не вилетіла, а цього сезону івано-франківці борються вже за зовсім інші задачі (відрізок, коли «Прикарпаття» йшло три тури в зоні вильоту і доля тренерського штабу була на волосині, спишемо на важкий старт сезону). В цілому там, де команда, могла, а іноді й мала брати очки, здобувала їх. Десь не так багато, як хотілося б (нічиї з «Кременем» та «Агробізнесом»), десь їх бракувало (поразки від «Волині» та «Олімпіка»), а десь результат приємно шокував (перемоги над «Ужгородом» та «Альянсом»). Фінішувати «Прикарпаття» могло і в чільній четвірці. Але три поразки наприкінці осені дещо відкинули команду від третього-четвертого місця, але не вибили з боротьби за стикові матчі взагалі.

Що по статистиці? В принципі, все справедливо. xG 26.3 при 27 забитих, xG суперника 25,4 при 26 пропущених, xPoints 25,6 при 28 балах. Команда дуже гарно реалізує контратаки: п'ять голів забито саме після них, і це перший показник у лізі. Що цікаво, 10 голів забито в останні 15 хвилин першого тайму, і так багато "в роздягальню" або майже в неї не забиває ніхто. А ось в заключну п'ятнадцятихвилинку матчу команда наче спить, 0 забитих м'ячів.

Тобто, якщо стоїть задача стикових матчів, команді, та й клубу є над чим працювати. Грамотно підсилитися, попрацювати над заключним періодом матчу, покращити інфраструктуру - і можна вже думати про УПЛ.

Восьме місце. «Поділля» Хмельницький.

Команда в сезоні 2020/2021: срібний призер Другої ліги

Найкращий бомбардир: Денис Островський (4 голи)

Що очікується від команди: впевнено закріпитися в Першій лізі

Багато-багато років чекали хмельницькі вболівальники на Першу лігу в своєму місті й «Поділля» їх не розчаровує. Восьме місце за підсумками осінньої частини для колективу, який по суті заново освоюється в другому українському дивізіону - дуже непоганий результат. Хмельничани двічі змоги переграти зіркове «Полісся», нав'язали непогану боротьбу «Кривбасу». Хоч і були прикрі поразки, як наприклад в матчі з «Олімпіком», але це лише добряче загартовує команду. Тобто, «Поділля» змогло потішити, як для дебютанта, хорошими результатами.

Підтверджує це і статистика: xG 21.8 при 19 забитих голах, xG суперника 21.1 при 18 пропущених, xPoints 27.1 при 26 балах. Тобто, «Поділля» заслуговує на те, щоб бути трохи ближче до верху таблиці. Також команда не дуже багато б'є по воротах (11 ударів за матч, 9 місце), проте мало дає бити супернику (10 ударів за матч, 5 місце)

Резюмучи вищесказане: наврядчи «Поділля» вскочить в зону перехідних матчів, хоча в Хмельницькому, напевне, за ними гнатися й не будуть. Головне - впевнено закріпитися в Першій лізі, а потім вже можна буде і помріяти.

Дев'яте місце. «Полісся» Житомир.

Команда в сезоні 2020/2021: 11 місце Першої ліги.

Показники в сезоні 2021/2022: 18 матчів, 7 перемог, 4 нічиїх, 7 поразок, забито: 21 м'яч, пропущено: 17 м'ячів, 25 очок.

Найкращий бомбардир: Артем Козак, Дмитро Шастал (по 5 голів)

Що очікується від команди: фінішувати в зоні стикових матчів

Чи виправдовуються надії?: не зовсім.

Не дев'ятого проміжного місця від «Полісся» очікували вболівальники, та й всі ми. Перед початком сезону житомиряни з їх кадровим та фінансовим ресурсом впевнено вважалися учасником як мінімум стикових матчів. Але, щось пішло не так. Звісно, по «Поліссю» вдарив коронавірус, який аж на чотири тури вибив команду з Першої ліги. Але, і до цього житомиряни не вражали якоюсь стабільністю в турнірному становищі. На карантин перед десятим туром команда пішла на десятому місці. А вийшовши з нього та провівши матчі з «Кривбасом» (поразка 1:2), «Нивою» (нічия 1:1) та «Гірником-Спорт» (поразка 0:1), «Полісся» взагалі відкотилося на дванадцяте місце. Перемога над «Кременем» та нічия з «Агробізнесом» змогли дещо збільшити відрив від низу таблиці, але зараз він не суттєвий - до зони матчів з командою Другої ліги лише три бали.

А ось статистика не така критична до «Полісся»: за показниками житомиряни мали забити 24 голи, пропустити 14 та мати 31 бал. Команда дуже полюбляє стандартні положення: сім з них завершилися голами, а в періодичності забивання голів майже ідилія: 11 - у першому таймі, 10 - у другому.

За іменами це, безумовно, команда Прем'єр-ліги, але чогось житомирянам не вистачає. Тому, якщо «Полісся» хоче саме цього сезону заскочити в УПЛ - то керівництву клубу треба приймати рішучі дії. І можливо, ці дії треба вживати на тренерській лавці...

Десяте місце. «Волинь» Луцьк.

Команда в сезоні 2020/2021: сьоме місце Першої ліги

Найкращий бомбардир: Богдан Кобзар (6 голів)

Що очікується від команди: закріпитися ближче до середини таблиці.

«Молода гвардія» Альберта Шахова цього сезону може як і приємно здивувати, так і засмутити. Вчисту переграти «Альянс», але поступитися «Ужгороду» (так, не без зовнішніх чинників, але поразка є поразка). Другу третину сезону «Волині» можна описати такою кривою як синусоїда. Якщо подивитися на місця команди протягом сезону в графіку (таке можна зробити на сайті ПФЛ), то після 11 туру «Волинь» стрибала з дев'ятого місця на одиннадцяте і назад. Такі ж нестабільні й результати команди. Хрестоносці можуть три тури не забивати, а потім всуху переграти претендента на стикові матчі за вихід в УПЛ. Можна і зазначити відсутність досвіду, адже більшість цього складу разом з головним тренером працювали у «Волині-2» в Другій лізі, але все це команда здобуває.

За статистикою «Волинь» мала забити на п'ять голів більше (xG 22), але на стільки ж більше й пропустити (xG суперника 25). Дещо менше лучани мали б мати й очок: показник xPoints складає 23,6. Коронний час «Волині» - з 76 хвилини до кінця матчу: з 17 голів команди в цей період гри було забито шість м'ячів. До речі, Альберт Шахов - один з найбільш консервативних тренерів у виборі тактичного розташування: 88% осінньої частини команда грала за схемою 4-4-2.

«Волинь» - команда досить молода, але хотілося б, щоб в ній було більше гравців, які можуть повести молодь за собою і чомусь її навчити.

Одиннадцяте місце. «Олімпік» Донецьк.

Команда в сезоні 2020/2021: 13 місце Прем'єр-ліги

Показники в сезоні 2021/2022: 19 матчів, 7 перемог, 2 нічиї, 10 поразок, забито: 19 м'ячів, пропущено: 23 м'ячі, 23 очки

Найкращий бомбардир: Максим Прядун (5 голів)

Що очікується від команди: гідно провести сезон

Чи виправдовуються надії?: відрізками так

Якщо рахувати, що в міжсезоння було невідомо, де «Олімпік» буде виступати, а коли це питання вирішилося, буквально за день до першої гри сезону колектив отримав головного тренера, а склад виконавців - це в основному друголіговий «Рубікон», то чогось дивовижного від команди гріх було очікувати. Але, «олімпійці» приємно дивували, йдучи після 15 туру на п'ятому місці. Кінцівку колектив відверто змазав, програвши п'ять останніх матчів. Що в цей період сталося з командою - залишиться загадкою. Хоча і на дистанції «Олімпік» чергував серії поразок з серіями перемог.

Статистика нам каже ось про що: донечани мали забити більше (xG - 25), але і більше пропустити (xG суперника - 27). Трошки більше в команди мало б бути і балів (xPoints - 27). Але найбільш цікаво ось що: з 19 голів у осінній частині 16 (!) забито в другому таймі, а 10 - в період з 76 хвилини по кінець матчу. А ось далі - все погано. «Олімпік» - останній за передачами (290 за матч) та їх точністю (74%), передостанній за володінням м'ячем (44%).

Тому, Сергію Литовченку вже є над чим попрацювати, якщо «Олімпік» хоче зберегти прописку в Першій лізі. Десь точково підсилити команду, десь на зборах попрацювати над передачами й все в команди буде добре.

Оцінніть матеріал вашими оцінками та коментарями під дописом! Чого не вистачає, а що, можливо, було зайвим? Прислухаємося до кожної з думок!

Стежте за нашим проєктом у соціальних мережах: Instagram, Telegram, Twitter.

При підготовці матеріалу використано: фото - пресслужб клубів, статистика - Wyscout.