Tribuna/Футбол/Блоги/Texto Inferno/Розслідуємо статистичні футбольні міфи в УПЛ. Обережно, багато цифр!

Блог — Texto Inferno
Автор — Roman Zavalniuk
20 листопада 2020, 15:45
13

Гра №1 у світі наповнена безліччю міфів та легенд, які надзвичайно часто не мають за собою достовірних аргументів. Звісно це стосується і найкращої першості у світі після Першої ліги - Української Прем'єр-ліги. Спокійно, ми не будемо порпатися у брудній білизні футболістів та ще раз висвітлювати і так всім відомі зашквари. Зосередимося на більш інтелектуальній складовій футболу в Україні, а саме на статистиці, яка може бути цікава не менш ніж 100500 нових фото напівоголених сідниць дружин/подруг/коханок (потрібне підкреслити) футболістів.

Для того, щоб було проти чого боротися, ми оберемо доволі популярні у сучасному футболі міфи:

• "Синдром раннього голу". Наші коментатори ще не надто перейняли манеру західних колег, але хвилі "адаптації" скоро докотяться і до українських земель. Якщо коротко - в АПЛ коментатори почали дедалі більше використовувати фразу "They scored too early". Згідно з поширеною думкою футбольного суспільства, команда, яка забиває першою на ранніх етапах матчу, буквально розв'язує руки для перехоплення ініціативи суперником та, відповідно, відчуває набагато більший тиск ніж при статусі кво і, як наслідок, не досягає позитивного результату в конкретному матчі.
  • Чим більше нанесено ударів, тим більше забито голів. Тут все просто - чи справді кількість може забезпечити якість результату?
  • Гра складається з двох половин. Також поширений футбольний міф, який котиться по європейським лігам з туманного Альбіону. Його суть полягає в тому, що найчастіше другий тайм є повною протилежністю першого за перебігом подій на полі і результатом на табло.

Щось подібне на початку року робили хлопці зі Skysports про свій маловідомий острівний чемпіонат, тому актуальність розслідування достовірності футбольних міфів на теренах України є обґрунтованою.

В матеріалі спробуємо відповісти на 3 ключових питання:

"В УПЛ

1) той, хто забиває швидкий гол, перемагає рідше?

2) той, хто частіше б'є - частіше забиває?

3) результат другого тайму змінює хід поєдинку?

Поскакали.

Швидкий гол - зайва перешкода для команди, що його забила?

Буквально пару тижнів тому "Ворскла" проти "Шахтаря" на виїзді забила гол на 4-ій хвилині, але матч в цілому завершився 1-1. Приклад так собі, зауважите ви, враховуючи різницю в класі команд, байдуже, що це непередбачувана УПЛ. Ок, як щодо матчу "Десни" проти "Олександрії" в липні цього року, коли Тамм на 9-ій хвилині розмочив рахунок, а через півтори години на табло сяяла комбінація "1-3" на користь гостей? Невже чернігівці забили гол надто рано?

Історія УПЛ та Вищої ліги з 1992 року нараховує 1894 голи в інтервалі з 1 до 15 хвилин матчу, які розмочували рахунок. І статистично це третій (19,7%) за популярністю час для гольових дій після 31-45 хвилини та 16-30 з долею 26,8% та 21,4% відповідно:

Цікаво, що спадна тенденція кількості перших голів впродовж хронометражу матчу є лінійною та рівномірною в тій самій АПЛ. У нас же, судячи зі статистики, хлопці включаються у гру дещо пізніше стартового свистка.

На перший погляд цілком очевидно, що шанси на перемогу набагато більші, коли одна з команд забиває перший гол в матчі ближче до кінця гри, але майже п'ята частина перших мячів це взяття воріт до 15-ї хвилини матчу. Як це впливає на загальний результат?

Команди, що забивають перший гол протягом перших 15 хвилин в УПЛ, виграють в 60,1% випадків, протягом 16-30 хвилин - в 69,0%, 31-45 хвилин (75,8%) і 46- 60 хвилин (77,5%).

Відсоток перемог підскакує до 79,9% за перші голи, забиті між 61-й і 75-й хвилинами, і досягає 92,1% в останні 15 хвилин, що тим не менш залишає 7,9% шансів для команди-суперника вкрасти одне або навіть три очки (про три забудьте, в УПЛ на практиці такого ніколи не було).

Отже, так, команда, яка забиває на початку матчу, перемагає з меншою вірогідністю. Хоча розподіл голів в УПЛ є унікальним.

Більше б'єш = більше забиваєш?

Теоретично (логічно) так. Можна завершувати даний пункт розслідування якби не кілька цікавих випадків в нашому піддослідному чемпіонаті:

• В сезоні 00/01 "ЦСКА" з Києва зіграв з "Таврією" внічию 1-1 без жодного (!!!) удару в площину воріт в обох команд. Все вирішили два автоголи.
  • В сезоні 10/11 "Динамо" винесло "Маріуполь" 9-0. Кількість ударів в площину воріт у киян також склала 9.
  • Рік потому "Металіст" наніс 13 ударів по воротам "Шахтаря" (здається рекорд УПЛ) і програв 1-2.

Три крайніх між собою приклади, які абсолютно суперечать логічному навантаженню двох інших. То де ж істина? Знову звернемося до статистики.

Цього разу вибірка по сезонам буде меншою, з сезону 2006/2007, оскільки відслідкувати повні та достовірні дані по ударам в УПЛ більш ранніх періодів не вдалося.

Дані за останні 14 років демонструють нам, що 17,1% ударів в межах штрафного майданчика перетворилися на голи. Це, в свою чергу, в 3 рази більше за дальній точний постріл (5,2% голів за умови влучання в площину).

Якщо взяти показник відношення ударів до голів, то отримаємо найбільш розповсюджений сюжет - "три удари - 1 гол" (3,12 якщо точно). Звучить як назва сету з шотів у сільському барі, проте нам це дає вже оцифроване розуміння про зв'язок кількості та якості. До речі, цей показник у нас тотожний з англійськими колєгами, які назбирали 3,11 ударів на один гол в період з 1992 року. І хто тепер скаже, що УПЛ гірше?

Звісно, необхідно враховувати також і позицію, з якої наноситься удар. Згідно зі статистикою, найкраще місце для розвитку гольової плантації це штрафний майданчик суперника (69,8% всіх голів в УПЛ за останні 3 роки), а "бізнес" на дальніх пострілах займає "долю ринку" всього в 11,2%.

Для остаточної відповіді на поставлене питання, розглянемо на прикладі останнього повного сезону УПЛ 2019/2020 залежності кількості ударів та голів по командам, що приймали в ньому участь:

З таблиці випливає, що слабшим командам необхідно більше бити по воротам, щоб спрямувати мяч у сітку - "Карпати" просто з величезним відривом лідер за відношенням удари/голи. Тим не менш, чітко видно, що велика кількість ударів у більшості команд є запорукою великої кількості голів і, як наслідок, більш високої позиції в таблиці навіть на дистанції.

Таким чином, більше ударів значить більше голів. Навіть якщо зусилля на атаку це жертва захистом - кількість голів в короткостроковій перспективі окремо взятого матчу точно приведе команду до успіху.

Матч складається з двох різних половин?

Інколи під час перегляду гри складається враження, що одній з команд краще взагалі не виходити на другий тайм. Або навпаки, зараз в роздягальні головний дасть усім прочухана і команда переверне хід поєдинку на свою користь. Футбол це ж гра з двох різних таймів?

Вибачте, я буду спойлерити: 67% матчів УПЛ з 1992 року не зазнавали кардинальної зміни результату після перерви. Тобто, якщо після 45 хвилин була нічия 1-1, а в другому таймі обидві команди забили по два м'ячі, то результат залишився незмінним. Або команда "А" виграла перший тайм, а в другому зіграла внічию - результат також незмінний.

Не дивлячись на всього 33% вірогідності змінити перебіг подій на полі, вірогідність забити гол в другому таймі вище на 29%, аніж в першому, якщо опиратися на статистичні дані.

Історія найвидовищнішої футбольної першості у світі знає декілька яскравих прикладів неймовірних камбеків:

Це далеко не повний перелік, але яскравий приклад того, що футбол це гра з двох протилежних половин. Але, на превеликий жаль, такі Big drama show це лише виключення з правил і проти статистики нічого не вдієш.

Наступна діаграма протипоказана до перегляду любителям соковитих камбеків на полях українських стадіонів (ну, можливо такі існують):

Власне, це лише підтвердження спойлера. Відверто аномальним виглядає лише ламповий сезон 2012/2013 з 48% матчів, де після перерви картина на полі і табло змінювалася.

Як показало розслідування, другий тайм лише закріплює результат першого. Не завжди, але статистично частіше. Як би там не було, подібна нудьга все одно знаходила своїх антагоністів, які перевертали гру. А футбол ми обожнюємо якраз за непередбачуваність.

***

Кілька фактів, які не входять до теми розслідування, але мені просто шкода їх не опублікувати бо вони є досить цікавими для сприйняття:

• лише 6 команд мають позитивну різницю забитих-пропущених голів за всю історію виступу у топовому українському дивізіоні, з яких три вже не існує - назвете їх усі в коментах?);
  • якщо розглядати українську першість з 1992 року як один розіграш, то "Шахтар" відстає від "Динамо" аж на 48 очок;
  • 50% команд, що грали в вищому дивізіоні України на даний момент або не існує або реорганізовано;
  • Житомирщина, Черкащина та Херсонщина ніколи не бачили матчів УПЛ, натомість місто Київ і Донеччина найбільш балувані у цьому сенсі.