Помітили «третю сторону» у володінні мʼячем на ЧС? Розібралися, звідки вона взялася

І це не єдине нововведення ЧС-2022, яке матиме вплив на футбол.

Блог — Повісточка
2 грудня, 20:14
8

Кожен ЧС «підсвічує» певні нововведення, які потім приживаються (чи не дуже) у світовому футболі масово. Лише на памʼяті автора були експерименти з фізикою мʼяча на ЧС-2010, зникаючий спрей та технологія автоматичної фіксації голу на ЧС-2014, повноцінне впровадження ВАР на ЧС-2018.

ЧС-2022 теж має щонайменше два таких нововведення – «спірне» володіння у статистиці володіння мʼячем та абсолютно новий підхід до компенсованого часу.

«Спірне» володіння: кому та як саме воно присуджується

Помітити це нововведення було неважко – вже у матчі-відкритті між Катаром та Еквадором зʼявилася ця «третя сторона». Якщо ви раптом проґавили, виглядає вона ось так:

Вона стосується випадків, коли жодна з команд фактично не володіє мʼячем, а саме:

• коли два гравці різних команд борються за мʼяч;

• коли гравець команди, яка захищається, вибиває мʼяч з воріт (мʼяч нікому не належить, поки гравець однієї з команд його не підбере);

• момент, коли гравець команди, яка захищається, блокує удар чи перехоплює пас, але ще повністю не заволодіває мʼячем;

• коли воротар відбиває мʼяч, роблячи сейв (аналогічно з вибиванням, мʼяч нічийний, поки хтось його не підбере; але тут той, хто підібрав, ще має зробити будь-яку дію – пас чи ще один дотик, наприклад, – щоб зафіксувати володіння);

• будь-які інші особливі випадки, коли жодна з команд не володіє мʼячем чи обидві борються за нього.

Це нововведення вже пояснив головний комунікатор футбольних реформ, голова відділу розвитку ФІФА Арсен Венгер: «Статистика контролю мʼяча (possession control metric) – природний розвиток традиційної статистики володіння мʼячем (possession metric). Ця статистика підкреслює те, хто володіє мʼячем протягом гри. Окрім звичайного, традиційного стану мʼяча в грі, вона також включає «спірний» стан, коли жодна з команд фактично не володіє мʼячем. Вона пропонує свіжий погляд на те, наскільки змагальним був матч, а також наскільки домінувала одна команда над іншою».

Купа компенсованих хвилин – перший крок до чистого ігрового часу

За ті 10 днів, що триває ЧС, всі вже звикли до 8-9 хвилин компенсованого часу. Це у другий день турніру подібне ще дивувало:

Цифра дня. Арбітри матчів другого дня ЧС сумарно компенсували 47 хвилин

Виявилося, що це теж «нововведення» від ФІФА, де вже протягом певного часу так чи інакше виникає ідея «чистого ігрового часу». Власне, це як аргумент використав голова суддівського комітету ФІФА Пʼєрлуїджі Колліна:

«Ми сказали всім не дивуватися, якщо вони побачать, як четвертий арбітр підіймає табло з великою цифрою. Якщо ми хочемо бачити більше чистого ігрового часу, то повинні бути готові до такої кількості додаткового часу.

У матчі з трьома забитими м'ячами приблизно п'ять або шість хвилин займають святкування. Тому ми хочемо точно розраховувати доданий час наприкінці кожного з таймів».

Цікаво, чи закріпляться ці нововведення у клубному футболі?