Tribuna/Хокей/Блоги/Європейський хокей/Десять найкрутіших камбеків в історії чемпіонату Швеції

Десять найкрутіших камбеків в історії чемпіонату Швеції

Автор — khoma
30 січня 2021, 20:56

За що більшість із нас любить хокей? За швидкість гри, швидкість прийняття рішень, швидкість польоту шайби та швидкість зміни рахунку на табло. Саме зараз у вас є можливість пересвідчитись як швидко може змінитися хід поєдинку. Десятка кардинальних поворотів у матчах шведського чемпіонату за усю історію.

13 січня 1983 року. Хаммарбю – Фар’єстад – 6:7 (4:1, 1:3, 1:3)

Матч дебютанта чемпіонату та одного із лідерів («Фар’єстад» у тому сезоні вдруге поспіль виграє регулярний чемпіонат Швеції) видався дуже результативним. Господарі вже на 48-й секунді відкрили рахунок зусиллями Роджера Меліна. Згодом Андерс Йонссон його подвоїв. Хакан Х’єрпе і Кенет Нордстрьом зробили рахунок до 4:1 після шайби Хакана Лооба. На початку другого періоду Кенет Нордстрьом довів перевагу своєї команди до чотирьох шайб, але гостям вдалося скоротити відставання до мінімуму. Вони перекидали свого суперника 14-4 (загалом показник кидків за матч був на користь «Фар’єстаду» 44-24). Особливо постарався Хакан Лооб, який прийняв участь у всіх трьох голах своєї команди. Спочатку він виступав у ролі асистента для Яна Інгмана, далі закинув сам, а згодом допоміг Томмі Самуельссону. У третьому періоді за справу взявся форвард гостей Андерс Стін. Його шайба у дебюті третьої двадцятихвилинки зрівняла рахунок, а за чотири хвилини він асистував Хакану Нордіну, який вперше вивів свою команду уперед – 5:6. За десять хвилин господарі відновили рівновагу, але дотягнути до овертайму не змогли. Трохи більше ніж за хвилину до сирени переможну шайбу в матчі закинув Петер Лооб – брат героя другого періоду.

10 січня 1985 року. Юргорден – Лулео – 6:7 (2:1, 3:1, 1:5)

«Юргорден» був однією з найсильніших команд Швеції у 80-х роках минулого сторіччя. Вони чотири рази грали у фіналі, два з яких у 1983 та 1989 році виграли. Матч проти «Лулео» команда проводила у ранзі минулорічного фіналіста та одного з претендентів на «золото» нинішнього сезону. Свої амбіції команда підтвердила на льоду, коли після двох періодів була попереду 5:2. Гравцям «Лулео» Роджеру Мікко та Торе Еквісту вдалося у третьому періоді скоротити відставання, але господарям вдалося повернути перевагу в дві шайби. У заключні хвилини Томас Вікторссон та Роберт Нордмарк відновили паритет, а шайба Ларса Ліндгрена принесла гостям перемогу 7:6.

29 січня 1989 року. ХВ71 - Фар’єстад –  6:5 (1:3, 0:1, 5:1)

У тому сезоні обидві команди не були серед лідерів, а билися за місце у плей-офф. Вони туди потрапили, але далі чвертьфіналу не пройшли. Зате в очному протистоянні за місяць до кінця регулярної частини сезону розіграли справжній трилер, який закінчився на користь господарів. Грати перед власними трибунами завжди важко, особливо коли над тобою висить тягар відповідальності. А якщо рахунок у поєдинку з одним із головних конкурентів 1:5 не на твою користь, то взагалі настрій грати пропадає. Та саме після п’ятої пропущеної шайби господарі немов прокинулися. Петер Берндтссон додав до шайби у першому періоді ще одну, Стефан Фальк скоротив відставання до двох шайб, а Уве Торнберг завдяки дублю дозволив господарям зрівняти рахунок. Переможну шайбу за двадцять секунд до кінця зустрічі закинув Стефан Нільссон.

21 лютого 1993 року. Брюнес – ХВ71 – 5:6 (4:0, 1:5, 0:1)

Гості у сезоні 1992/93 боролися за потрапляння до плей-офф і у матчі 35-го туру завітали у гості до «Брюнеса». Команда із Євле, у свою чергу, вела боротьбу за першу сходинку з «Вестерос» і могла у разі успіху в матчі вийти у лідери чемпіонату. Після першого періоду все йшло за планом господарів – чотири шайби у виконанні Яна Ларссона, Андерса Карлссона, Йонаса Йонссона і Тома Біссетта та надійна гра у захисті дозволили піти на перерву у гарному настрої. Більш того у дебюті другої двадцятихвилинки Карлссон оформив дубль, закинувши п’яту шайбу. Героїчний камбек гостей розпочався через чотири хвилини – з голу Пера Густафссона. Далі посипалися шайби у виконанні Пітера Екелунда, Денніса Стрьома (оформив дубль) та Торбьорна Перссона. Вирішальну шайбу у третьому періоді закинув Пер Густафссон.

Цікаво, що обидві команди так і не досягли своєї мети у регулярному чемпіонаті. Гості, які видали феноменальний матч, більше у тому чемпіонаті не перемагали – лише дві нічиї у п’яти заключних матчах і як наслідок дев’яте місце у підсумку. А «Брюнес» не зумів перегнати «Вестерос», відставши від переможця на чотири очка. Зате у плей-офф сильніших за євлевців не знайшлося.

13 листопада 1994 року. AIK – Фар’єстад – 5:6 (2:0, 3:2, 0:4)

Потужний старт АІКа дозволив команді ще до перерви закинути три шайби. Коли на початку Матч Ліндберг вчетверте запалив червоне світло за воротами гостей здавалося, що усі питання у матчі вирішено. Але «Фар’єстад» через таку ситуацію вже проходив 11 років тому. Із того складу у команді залишилися захисник Томмі Самуельссон і форварди К’єлль Далін та Хакан Лооб. Щоправда, не їм судилося стати головними дійовими особами цього матчу. Уся розв’язка відбулася у третьому періоді, коли гостям вдалося не лише зрівняти рахунок, а й вирвати перемогу. Шайби на рахунку Матса Ліндгрена, Петера Оттоссона та Матіаса Йоханссона. Переможний кидок виконав ще один гравець із прізвищем Йоханссона – Андреас, який закинув за 4:07 до фінальної сирени.

Седертельє – ХВ71 – 8:6 (0-3, 3-2, 5-1), 20 січня 1998 року

Любить ХВ71 випробовувати на міцність нерви своїх уболівальників. Цього разу вони не змогли втримати перевагу в матчі з «Седертельє». Здавалося, що розтринькати перевагу в п’ять шайб неможливо, але команда з Йончепінга виступила у ролі руйнівника міфів. Спочатку вони доволі легко закинули три шайби у першому періоді (Йохан Хульт, Стефан Орнског, Фредрік Ян-Ове Стіллман) та дві у другому (дубль Еси Кескінена). Як виявилося – це був тільки «початок» гри, яка отримала продовження у вигляді трьох шайб господарів – Мартін Хостак, Йорген Бемстрьом та Ларс Далстрьом. «Седертельє» увійшов у справжній кураж. Продовження було вже у третьому періоді, коли за три стартові хвилини ХВ71 опинився у ролі наздоганяючи. Постаралися Мікаель Самуельссон, Куєсті Кар’ялайнен та Петер Нільссон. І хоча до середини періоду гостям вдалося зрівняти рахунок – 6:6, проте ходом поєдинку вже заправляли господарі. У заключні десять хвилин вони двічі закидали шайбу і здобули вольову перемогу.

16 вересня 1999 року. Фрелунда – Мальме – 5:4 (0:3, 2:1, 3:0)

Новий чемпіонат Швеції відкривав матч між командами, які у попередньому сезоні посіли сьоме та восьме місце відповідно. Поєдинок став повним бенефісом Крістіана Хуселіуса. Майбутній гравець «Флориди», «Калгарі» та «Коламбуса» допоміг своїй команді зробити неймовірний камбек. Перед тим гості повністю перегравали свого суперника у першому періоді, тричі відзначившись у воротах «Фрелунди». Господарі прокинулися лише після того як рахунок став 0:4. Спочатку Хуселіус асистував Тіммі Петтерссону, а за п’ять хвилин відзначився сам. На старті третього періоду він оформив дубль і скоротив відставання до мінімуму. За півхвилини Стефан Ларссон зрівняв рахунок, а переможну шайбу гетеборжці закинули за 37 секунд до кінця основного часу. Перемогу «індіанцям» приніс влучний кидок Магнуса Йоханссона.

7 березня 2000 року. ХВ71 – Лінчьопінг – 5:6 Б (4:1, 1:0, 0:4, 0:0, 0:1)

Матч останнього туру мав для господарів дуже важливе значення, адже вони відчайдушно вели боротьбу з АІКом за восьму сходинку турнірної таблиці, яка була перепусткою у плей-офф. Перед цим ігровим днем різниця між ХВ71 і АІКом складала усього одне очко, а конкурент зустрічався із передостанньою командою чемпіонату – ХК «Вестерос». Самим же хокеїстам із Йончепінга довелося грати із відвертим аутсайдером – «Лінчопінгом». Початок матчу був за фаворитом – перший період пройшов за безперечної переваги господарів, які відзначилися чотирьом закинутими шайбами у виконанні Олега Бєлова, Габріеля Карлссона, Віктора Валліна та Б’єрна Меліна. У другому ігровому відрізку Маттіас Ремстам закинув п’яту шайбу, яка збільшила шанси команди на потрапляння у плей-офф. Але усе з ніг на голову перевернулося у третьому періоді. Дубль Хенріка Андерссона та шайби Маттіаса Нілімяя і Рагнара Карлссона перевели матч у додаткову п’ятихвилинку. А влучний буліт у виконанні Ульфа Содерстрьома приніс гостям п’ятнадцяту перемогу у сезоні. Та все ж ХВ71 зміг пробитися до плей-офф, адже АІК на виїзді також у серії булітів програв своєму опоненту матч з рахунком 3:4.

14 жовтня 2003 року. Фрелунда – Лександ – 5:4 Б (0-2,0-2,4-0,0-0,1-0)

Через чотири роки «Фрелунда» знову примудрилася втрапити у подібну халепу. Тільки тепер холодний душ їм влаштували хокеїсти «Лександу». До 37-ї хвилини у матчі закидали виключно гості. Дві шайби Йохана Вайтхолла та влучні кидки Йонаса Елофссона та Єнса Нільсена довели рахунок до 0:4. Проте перемогти у той вечір їм не судилося. Перед третім періодом трибуни залишили близько тисячі глядачів, а ті, що залишилися освистували свою команду. Однак господарі попри всі негаразди видали блискучу кінцівку. За п’ять хвилин вони зуміли зрівняти рахунок. Шайби Луі Ерікссона (55:07), Йонаса Йонссона (57:04), Томі Калліо (57:41) та Магнуса Канберга (59:59) перевели гру в овертайм. А перемогу господарям приніс влучний кидок у серії булітів усе того ж Канберга. Тільки уявіть, що відчували ті вболівальники, що залишили льодовий палац після другого періоду, коли дізналися підсумковий рахунок?

АІК –  ХВ71 –  7:8 Б (3-0, 3-2, 1-5, 0-0, 0-1), 4 жовтня 2011 року

Найкрутіший камбек у шведському хокеї відбувся трохи менше десяти років тому. І звісно не обійшлося без ХВ71! Цього разу вони зуміли відіграти п’ять шайб менше ніж за період!

Принциповості матчу додавала історія протистоянь із попереднього сезону. Ці команди зустрілися у чвертьфіналі – ХВ71 фінішував першим у турнірній таблиці, а його суперник лише в останньому турі оформив путівку в плей-офф. Та незважаючи на статус фаворита пари, ХВ71 програв серію своєму супернику з рахунком 0:4. А головним героєм став голкіпер АІКа Віктор Фаст, який пропустив лише чотири шайби у чотирьох поєдинках.

У першому протистоянні після тієї серії хокеїсти ХВ71 жадали взяти реванш. Однак початок поєдинку їм не вдався, про що свідчили три пропущені шайби від Йоакіма Нордстрьома, Йонаса Лівінга та Роберта Розена. Через півтори хвилини після початку другого періоду гостям вдалося скоротити відставання у рахунку зусиллями Єспера Фаста, але дві швидкі шайби Річарда Гінджа та Давіда Ліллестрьома-Карлссона довели рахунок до 5:1. До закінчення періоду команди ще раз обмінялися закинутими шайбами. У перерві у роздягальні гостей відбулася серйозна розмова, у якій капітан та лідер ХВ71 Йохан Давідссон сказав, що у заключному періоді хокеїсти вийдуть битися за честь клубу.

На старті заключного відрізку гри господарі довели свою перевагу до п’яти шайб, коли Оскар Альстрьом відправив сьому шайбу у ворота гостей. Здавалося, що у матчі усе вирішено, але гостям знадобилося усього п’ять (!) хвилин для того, щоб зрівняти рахунок. У період з 47:50 по 52:45 закидали Оскар Фантенберг, Йохан Ліндстрьом, Джейсон Крог, Маттіас Карлссон та Єссе Йоенсуу і повернули свою команду в гру. Схоже слова капітана вплинули на хокеїстів! Більш того команда вирвала перемогу у серії булітів, а переможна спроба належить ключці Юккі Вуотілайнена.

Після гри розчарована публіка не вигадала нічого, окрім як освистати своїх улюбленців за втрачену перемогу.