Tribuna/Футбол/Блоги/Овертайм/Чому Ребров взяв не зовсім готового Ярмоленка в збірну України на Євро – і був правий

Олександр Сажко захищає Андрія.

Блог — Овертайм
12 червня, 12:00
114

Збірна України завершила програму товариських матчів перед Євро: три абсолютно різних матчі з Німеччиною, Польщею та Молдовою – за наповненням, результатом та реакцією вболівальників. Вони дали достатньо інформації для роздумів та поставили чимало питань, відповіді на більшість з яких ми навряд отримаємо до початку чемпіонату Європи.

Збірній України загалом дісталося чимало критики, особливо після перших двох матчів. І завищений рівень очікувань від команди та звідки він взявся – тема для окремої розмови, ближче до старту наших на турнірі. Що привернуло увагу, навіть після впевненої перемоги збірної України над Молдовою, – як сильно прилітає Андрію Ярмоленку за гру у звичайних товариських матчах:

🗣 «Ярмола навіть 15-20 хвилин не тягне»

🗣 «Ярмоленко просто займає місце молодого футболіста»

🗣 «Ех, Ярмола… вже все…»

🗣 «А можна Ярмоленка і Зубкова назад відзаявити?»

Лише маленька частина з однієї гілки одного матчу. Цього значно більше – таке ставлення до легенди збірної України стає системою. І зараз не хочеться сперечатися з очевидним, що вплив Ярмоленка на гру збірної суттєво зменшився. І він не має бути основним – це також очевидно. Але все це не значить, що Андрія не треба було брати на Євро: його виклик – абсолютно правильне рішення.

Ось 5 простих причин:

1. Ярмоленко – лідер роздягальні.

Він жартує, тримає невимушену атмосферу в колективі та дає приклад молоді. Футболіст з найбільшою кількістю матчів та другий найкращий бомбардир в історії збірної України. Четвертий (!) чемпіонат Європи. Людина, чий історичний вплив саме на збірну можна всерйоз порівнювати з Андрієм Шевченком.

І потім бачиш, як за рахунку 4:0 за кілька хвилин до фінального свистка товариського матчу з Молдовою цей переламаний та повільний 34-річний Ярмоленко, який бачив буквально все в футболі, до кінця добігає та намагається дістати безнадійний м'яч в карному суперника, стілиться в підкаті. Так, він психує, бо не все виходить, і кидає м'яч в суперника, що не є фейр-плей – але робить це в футболіста, який грає в Росії.

Впевнений, якщо спитати будь-кого з цього складу, хто найбільше потрібен збірній України в роздягальні – Ярмоленко буде першим. Бо в цій молодій команді потрібні ветерани, які може й не будуть багато грати, але дадуть потрібний баланс та досвід.

2. Ярмоленко – з відривом найнебезпечніший гравець сезону УПЛ. Звичайно, за абсолютними показниками він поступається лідерам сезону, бо зіграв замало часу – хоча навіть при цьому має 11 результативних дій (топ-10 ліги).

Але от якщо брати участь в послідовних триманнях мʼяча, що завершилися голом (гол, асист або участь в білд-апі) в перерахунку на 90 хвилин – то він є лідером ліги. Граючи другу частину в поганій формі та після травми.

Взагалі-то непогано мати в складі такого футболіста, коли тобі дуже треба забити гол, а в основи нічого не виходить.

3. Ярмоленку ніколи не була потрібна швидкість та хороша фізуха, щоб приносити користь. Так, Андрій повільний. Але він завжди був повільним. З досвідом тільки краще знає як компенсувати цей недолік вибором позиції та таймінгом відкривань, розумним креативом.

Так, Ярмоленку не вистачає фізухи, травми на нього справді вплинули. Але це зараз і не потрібно. На 90 хвилин в збірної України є Мудрик та Циганков. А задача Ярмоли – дати глибину та досвід складу.

4. Ярмоленко все ще здатен дати 20-30 корисних хвилин – він один з найкреативніших гравців збірної. Не звертайте уваги на останні спаринги, які Ярмоленко відіграв не найкращим чином. По-перше, це всього лише товариські матчі. По-друге, обставини в них складались так, що він потрапляв в максимально невдалий для себе контекст:

– з Німеччиною вийшов, коли треба було лише ригати на захист без контргри у всієї команди;

– з Польщею грав з другим складом, провалили початок майже всі – а далі було пізно;

– з Молдовою вийшов за рахунку 4:0, коли Україна догравала матч та вже не була настільки налаштована знищувати суперника попереду.

Так склалося. Це не значить, що Ярмоленко не здатен дати свої пів години. Здатен – і ще доведе це. Просто треба розуміти, що в нього є очевидні обмеження – тому використовувати Андрія треба лише за певних зручних умов. Що, скоріше за все, і буде робити Ребров.

Йому не треба бігати як кінь навіть 30 хвилин, не треба тягнути 90 хвилин – достатньо знайти 2-3 своїх епізоди. А клас та досвід в нього для цього є.

5. Немає очевидних конкурентів, які суттєво краще та могли б дати щось нове збірній, окрім просидіти на лавці все Євро.

Можливо, найважливіше з усього: немає навіть з кого обирати, хто точно дасть більше навіть просто в ігровому плані. Зубков, який і так вже в збірній, викликає сумніви. А далі в України все не так добре з вінгерами. Є кілька молодих гравців з УПЛ, як Волошин чи Квасниця, але навіть елементарна статистика доводить, що вони поки зовсім не такі ефективні, як Ярмоленко. Навіть в УПЛ.

І це при тому, що Ярмоленко дає збірній значно більше, ніж якусь віртуальну статистику – досвід, лідерські якості, атмосферу в роздягальні. Шукати місце для молодого вінгера можна було, але точно не ціною виключення Ярмоленка.