Tribuna/Футбол/Блоги/Bohemianrhapsody/10 найкращих матчів Євро у XXI столітті

Варто передивитися.

Блог — Bohemianrhapsody
10 червня, 13:15
46

Нещодавно Кіліан Мбаппе зізнався, що вважає Євро сильнішим турніром, ніж ЧС. Людині, яка двічі грала у фіналах світових форумів, можна довіряти.

Ми вирішили згадати найкращі матчі Євро за останні 24 роки. Серед них чимало драми, в тому числі й для самого Кіліана. Якісь турніри запам'яталися більше, якісь вийшли геть блідими, у нашому топі є два матчі, що відбулись в один день, та аж три поєдинки, яким у наступному році виповниться чверть століття.

10 місце – 1/8 фіналу  Євро-2020, Іспанія – Хорватія (5:3)

Можливо, гравці просто видихнули після пандемії ковіду, але 28 червня 2021 року відбулося одразу два матчі, які потрапили до нашої добірки. Спочатку розбірка іспанців з хорватами.

• Команди видали другий найрезультативніший матч в історії Євро. Більше забили тільки югослави з французами у 1960-му. Там балканці перемогли з рахунком 5:4.
  • Педрі став наймолодшим гравцем в історії плей-оф Євро, обійшовши Вейна Руні. Але він разом з Унаї Сімоном створили найбільш безглуздий автогол турніру. Каталонець віддав пас з центра поля, а Сімон не влучив по м'ячу.
  • На 85-й хвилині піренейці мали комфортну перевагу, виграючи 3:1.
  • Далич вдалими атакувальними замінами перевернув гру: Оршич та Пашалич вийшли і забили по голу.
  • Іспанці повернулися в гру, а у Дані Ольмо два асисти в овертаймі.

Чому варто передивитися дивитися матч: щоб ще раз побачити, як хорвати витягують себе із неймовірних неприємностей.

9 місце – 1/8 фіналу Євро-2016, Ісландія – Англія (2:1)

Один з найбільших апсетів в історії Євро.

• «Ми програли країні, де вулканів більше, ніж гравців», – сказав про цей матч Гарі Лінекер.
  • На ЧЄ у Францію приїхало вболівати 26 тисяч ісландців. Це 8% населення країни.
  • Джо Гарт міг врятувати свою команду, але мяч пролетів повз.

Залишок (футболісти збірної) – 23

• У своїй інавгураційній промові Володимир Зеленський згадав про успіхи збірної Ісландії на Євро-2016.
  • Ісландія зробила популярним святкування, яке перейняла збірна України.

Чому варто передивитися: щоб повірити в те, що Давид може побити Голіафа.

8 місце – 1/8 фіналу Євро-2020, Франція – Швейцарія (3:3, 4:5 пен)

Ще один матч із 28 червня 2021 року. Швейцарці перемогли найзірковішу команду чемпіонату.

• Гаріс Сеферович відкрив рахунок, а Рікардо Родрігес не реалізував пенальті на початку другого тайму. Рахунок міг стати 2:0 на користь швейцарців.
  • Прощений перед турніром Карім Бензема зробив дубль та вивів Францію вперед.
  • На 80-й хвилині швейцарці поступалися Франції 1:3.
  • Після невдалого старту на Євро тренер швейцарців Володимир Петкович написав відкритий лист співвітчизникам: «Ми зробимо все можливе, щоб у неділю ввечері ми були разом щасливі. Щоб пишалися разом нашою збірною та нашою Швейцарією». Його заміни спрацювали: Гавранович забив, а Мбамбу віддав гольову.
  • Ян Зоммер відбив вирішальний удар в серії пенальті від Мбаппе.
  •  Швейцарці вперше в історії вийшли в чвертьфінал Євро.

Чому варто передивитися: щоб пересвідчитись, що навіть Мбаппе може не забити вирішальний пенальті

7 місце – груповий етап Євро-2000, Іспанія – Югославія (4:3)

Одна з найдраматичніших розв'язок групового турніру, яка завершилась хепі-ендом для обох команд.

• Югослави ще в першому турі відіграли три голи у Словенії (той матч теж цілком міг потрапити у нашу добірку).
  • Щоб вийти у плей-оф, іспанцям була потрібна лише перемога проти балканців. Югославію влаштовувала навіть нічия.
  • На 63-й хвилині у югів вилучили півзахисника Славишу Йокановича.
  • На 92-й хвилині матчу «Фурія роха» поступалася 2:3 та була дуже далекою від виходу в 1/4-ту.
  • В той час завершився матч Норвегії проти Словенії. Попри нулі на табло, скандинавів все влаштовувало, вони вже почали святкувати вихід у плей-оф
  • На 90+2-й хвилині Гаїска Мендьєта реалізував дуже сумнівний пенальті на Абелардо. А вже на 90+5-й Альфонсо Перес забив переможний гол. Обидві команди вийшли з групи.

Чому варто передивитися: щоб побачити, коли навіть сам Пеп Гвардіола збивається на банальні навіси у штрафний майданчик, аби тільки б забити.

6 місце – фінал Євро-2012, Іспанія – Італія (4:0)

Київський фінал, у якому збірна Іспанії досягла піку своєї величі.

• На Євро в Україні та Польщі іспанці стали першою командою, яка відстояла свій титул чемпіона Європи. Підопічні Дель Боске встановили унікальне досягнення, вигравши три великих турніри поспіль.
  • Ікер Касільяс не пропустив жодного голу у плей-оф, повторивши своє ж досягнення 2008 року.
  • Фернандо Торрес став першим футболістом, який забивав у двох фіналах Євро.
  • Іспанія здобула найбільшу перемогу в історії вирішальних матчів Євро.
  • Цим поєдинком завершилась видатна епоха збірної Іспанії, яка на наступних форумах не наближалась навіть до півфіналу.
  • Італія грала більшу частину другого тайму в меншості. На 63-й хвилині травму отримав Тіаго Мотта, а всі заміни Чезаре Пранделлі вже використав.

Чому варто передивитися: щоб ще раз побачити, чому ту Іспанію називають найталановитішим поколінням збірних у ХХІ столітті.

5 місце – груповий етап Євро-2004, Франція – Англія (2:1)

Перші матчі у групових турнірах рідко запам'ятовуються, але зіркові Англія та Франція зуміли організувати справжню європейську класику.

• До м'яча Френка Лемпарда Франція не пропускала 1078 хвилин. Але радіокерований пас Бекса зі штрафного знайшов голову лондонця.
  • 18-річний Руні дебютував на великих турнірах. У першому ж матчі він заробив пенальті, обікравши Лілана Тюрама.
  • Девід Бекхем міг робити рахунок 2:0 на користь Англії, але не реалізував одинадцятиметровий на 73-й хвилині.
  • На 90+1-й Еміль Хескі сфолив на Макелеле. Зідан ідеально виконав штрафний.
  • За кілька хвилин Стівен Джерард віддав пас назад голкіперу, але першим встиг Тьєррі Анрі. Джеймс був змушений фолити, а Зізу пробив пенальті значно краще, ніж Бекхем.

Чому варто передивитися: щоб побачити один з найкращих матчів Зінедіна Зідана.

4 місце – фінал Євро-2000, Франція – Італія (2:1)

Найдраматичніший фінал Євро у XXI столітті.

• Діно Дзофф обирав між двох геніальних «десяток». У півфіналі в основі грав Дель П’єро, значить, у фіналі вийде Тотті. Під Ческо в нападі з'явився Марко Дельвеккіо, а Піппо Індзагі залишився на заміні.
  • Тотті видав геніальний передасист в історії Євро. Його п’ятка на Пессотто закрутила комбінацію, в якій забив Дельвеккіо. Марко взагалі не мав грати на тому турнірі, він замінив травмованого Вієрі.
  • Італійці повністю виключили з гри Зідана. Француз провів, можливо, найгірший матч на Євро.
  • Алекс Дель П’єро не реалізував два чистих виходи віч-на-віч в другому таймі.
  • Італію стратив 22-річний Давид Трезеге. Спочатку він зробив гольову скидку на Сільвена Вільтора, а потім забив сам. За 6 років настала сатисфакція: у фіналі ЧС-2006 Трезеге не забив пенальті, а свій удар реалізував Дель П'єро.
  • Франція стала першою в історії збірною, яка виграла Євро після перемоги на ЧС.

Чому варто передивитися: щоб поспівчувати Алексу Дель П’єро.

3 місце – півфінал Євро-2000, Італія – Нідерланди (0:0, пен 3:1)

Так, автор не з'їхав з глузду, на третьому місці нульова нічия.

• Перед матчем Нідерланди були явним фаворитом. Вони наколотили 13 м'ячів за 4 матчі, а також грали вдома.
  • На 34-й хвилині вилучили захисника італійців Джанлуку Дзамбротту.
  • «Ораньє» зносили суперника всі 90 хвилин основного тайму. Тольдо потягнув удар з пенальті від Франка Де Бура в першому таймі, а в другому з одинадцятиметрового у стійку влучив Клюйверт. Нідерланди були швидшими у всьому. Перший удар в площину воріт Італія нанесла на 90-й хвилині.
  • Тольдо не повинен був стояти на воротах на Євро-2000, але в товариській грі проти Норвегії зламався Буффон. Ческо провів видатний турнір, а в матчі проти Нідерландів відбив три пенальті із шести. Ще два удари були повз ворота, а Клюйверт все ж один реалізував.
  • Італія програвала серії пенальті на трьох ЧС поспіль, але 23-річний Тотті не побоявся виконати паненку у вирішальний момент на переповненій  «Амстердам-Арені». Єдиний, хто не забив у складі Італії – Паоло Мальдіні.

Чому варто передивитися: щоб побачити один з найвидатніших воротарських виступів в історії футболу.

2 місце – груповий етап Євро-2008, Туреччина – Чехія (3:2)

Турки на Євро-2008 провели аж три великих матчі, окрім поєдинку з чехами, була ще драматична перемога над Хорватією та дуже близька поразка від німців у півфіналі.

• Перед поєдинком у обох збірних були абсолютно ідентичні показники, тому в разі нічиєї вони б пробивали пенальті. Нагадаємо, що мова йде про матч групового етапу.
  • Завдяки голам Яна Коллера та Ярослава Плашила чехи забезпечили собі комфортну перевагу у два м'ячі на 62-й хвилині. Турки були готові бити четвертого суддю, адже вони саме хотіли замінити травмованого гравця та грали в меншості.
  • На 75-й хвилині Арда Туран відквитав один гол.
  • На 87-й хвилині Ніхат Кахведжі зрівняв рахунок. Найкращий голкіпер ЛЧ-2008 випустив м'яч з рук і просто подарував його форварду «Вільярреала».
  • Через дві хвилини Ніхат після пасу Хаміта Алтинтопа вивів Туреччину вперед. На трибунах почалось божевілля.
  • На 90+2-й хвилині червону картку отримав голкіпер турків Волкан Демірель, тож у ворота був змушений стати форвард Тунджай Шанлі, але чехам не вистачило часу, щоб цим скористатися.

Чому варто передивитися: щоб побачити Арду Турана без бороди.

1 місце – Чвертьфінал Євро-2004, Англія – Португалія (2:2, пен 5:6)

Ще один матч «Трьох левів» на Євро у Португалії. Поєдинок проти господарів виявився настільки епічним, що його можна розкласти на купу окремих сюжетів.

• Перед матчем журналісти багато критикували Майкла Оуена. Ерікссон сказав, що той себе ще проявить. Форвард «Реала» забив вже на 2-й хвилині.
  • Вейн Руні зробив перед цим поєдинком два дублі: у ворота Швейцарії та Хорватії. На 23-й хвилині Вейн отримав перелом стопи та покинув поле. Замість нього вийшов Даріус Вассел, який не забив вирішальний пенальті.
  • Кріштіану увесь турнір порівнювали із Руні, причому далеко не завжди на користь португальця. Але в тому матчі Ешлі Коул видав один із найкращих захисних перфомансів в житті, просто знищивши Кріша.
  • На 75-й хвилині Сколарі вирішив, що пора рятувати гру. Тренер замінив капітана Луїша Фігу на Елдера Поштігу, який до цього не зіграв жодної хвилини на турнірі. Форварду «шпор» знадобилося 10 хвилин, щоб зрівняти рахунок.
  • На 90-й хвилині забив Сол Кемпбелл, але суддя зафіксував сумнівне порушення правил.
  • На 111-й хвилині Руй Кошта, який теж вийшов на заміну, влучив у дев'ятку. Шедевр!
  • На щастя для Англії, в них був Френк Лемпард! Англієць зрівняв після подачі з кутового.
  • Девід Бекхем не забив пенальті (так, знову). «Який же він бовдур», – фраза Дмитра Джулая стала відомою на всю країну.
  • Рахунок у серії 5:5. На біговій доріжці з'являється сам Ейсебіо, який щось кричить голкіперу португальців Рікардо. Той знімає рукавички і голіруч тягне удар Вассела.
  • Наступний удар реалізовує сам Рікардо. Стадіон в екстазі, Ейсебіо виглядає так, наче йому прямо зараз потрібна реанімація.

Чому варто передивитися: щоб дізнатися, чому Дмитро Джулай назвав Девіда Бекхема «бовдуром».

***

А які ваші улюблені матчі на чемпіонатах Європи у цьому столітті? Пишіть у коментарях.