Tribuna/Футбол/Блоги/Слідами Гелен Меттьюз/Жіночий Чемпіонат Європи-2022 в Англії. Епізод 9

Жіночий Чемпіонат Європи-2022 в Англії. Епізод 9

«Ла Роха» вчиться вигравати без Путельяс, а «Die Nationalelf» не помітили віцечемпіонок Європи-2017.

Автор — Ryan William Cherry
10 июля 2022, 11:47

У п'ятницю, 8 липня було зіграно одразу два поєдинки - до боротьби за високі місця приєдналася група "B", яку ще напередодні турніру називали "групою смерті", маючи на те усі підстави. Все ж таки, тут представлена компанія у складі восьмиразових чемпіонок Європи (німкені), віцечемпіонок попереднього Євро (данки) та амбіційних, талановитих іспанок. Втім, після першого туру в цьому квартеті, оцінки сил команд доведеться дещо відкорегувати.

Самі ігри відбувалися у Мілтон-Кінзі та Лондоні. Якщо відштовхуватися від побаченого на трибунах місцевих арен, то виникає приємне враження щодо заповнення місць та рівня підтримки кожної зі збірних. Про це все - далі.

Матч № 3

Іспанія - Фінляндія - 4:1

Голи: Ірене Паредес, 26, Айтана Бонматі, 41, Лусія Гарсія, 75, Маріона Кальдентей, 90+5 (пенальті) - Лінда Салльстром, 1.

8 липня, стадіон "Стедіум МК", 16 819 глядачів. Рефері: Катерина Монзуль (УКРАЇНА).

Іспанія: Сандра Паньйос - Она Батльє, Ірене Паредес, Марія "Мапі" Леон, Лейла Уахабі (Шейла Гарсія, 61) - Айтана Бонматі (Атенеа дель Кастільйо, 79), Патрісія "Патрі" Гіхарро, Ірене Герреро (Лая Алейшандрі, 61) - Лусія Гарсія (Клаудія Піна, 86), Естер Гонсалес (Марта Кардона, 79), Маріона Кальдентей.

Фінляндія: Тінья-Рійкка Корпела - Туя Хююрюнен (Наталія Куйкка, 66), Анна Вестерлунд, Еллі Піккуямся, Емма Койвісто - Аделіна Енгман (Ессі Сайніо, 46), Еммі Аланен, Евеліна Сумманен (Ольга Ахтінен, 85), Ріа Олінг (Аманда Рантанен, 87) - Лінда Салльстром, Санні Франссі (Єнні Даніельссон, 85).

Напередодні турніру, оцінюючи шанси та реальні спроможності команд у цій групі, висловлювались думки, що збірна Фінляндії потрапила до надскладної ситуації. Всі суперниці фінок із категорії "топ" і навіть припустити було складно, що їм із кимось вдасться поборотися, нав'язати свій сценарій.

Іспанські футболістки підходили до старту на Євро у не найкращому моральному стані - все через травму однієї із лідерок колективу та найкращої гравчині світу за сумісництвом Алексії Путельяс. Розрив "хрестів" - досить складне ушкодження, яке потребує багатьох місяців реабілітації. Тож команді Хорхе Вільди треба було налаштовуватися на ігрову схему без участі Алексії, яка все ж залишилася на першу гру ЧЄ - більше для моральної підтримки партнерок. Дрібниця, скажете? Але свій результат це дало.

Сама зустріч, яку обслуговувала інтернаціональна бригада рефері на чолі з українкою Катериною Монзуль (забігаючи трохи вперед, треба зазначити, що зі своєю роботою вона впоралася чудово), стартувала жваво. Першу атаку розпочали іспанки, але вона нічим не закінчилась (офсайд). Понад те - потім невдалий пас від "Ла Рохи" на чужу половину перехопила Анна Вестерлунд, яка миттєво віддала довгу передачу вперед, вивівши Лінду Салльстром на ворота Сандри Паньйос. Не зближуючись із голкіперкою "Барселони", нападниця фінок пробила у напрямку дальнього кута, і м'яч зачепивши стійку, опинився у сітці - 0:1. Йшла лише 48-ма секунда (!) матчу.

М'яко кажучи, це стало певним шоком для Іспанії яка близько 15 хвилин намагалася віднайти свої найліпші сторони. Показовим моментом цього періоду, який показував хто є лідеркою команди та має відмінні бійцівські якості характеру, стала реакція креативної півзахисниці Айтани Бонматі на пропущений гол. Вона відразу забрала м'яча із воріт, віднесла його до центру, жестом сигналізуючи партнеркам: "Спокійно, тільки спокійно! Нічого страшного, нічого не втрачено!"

Очевидно, це подіяло, адже ближче до першої третини тайму, іспанки почали грати у класичний контроль м'яча, а Фінляндія відійшла назад, змінивши розташування на 4-5-1 зі зміщенням Санні Франссі до середини поля та закцентувавшись на контрвипадах. Але суперниці поступово нарощували перевагу. Знову ж і тут треба відзначити роль Бонматі, яка підказувала навіть захисницям своєї команди, куди краще віддати перспективну передачу - і все працювало.

Ближче до середини тайму територіальний контроль Іспанії почав давати й удари по воротах, і стандартні положення. Гості намагались оборонятись надійно і до пори до часу вони стримували опоненток, ніби "в'яжучи" їхню гру. Однак з кожною хвилиною тиск зростав, кількість кутових біля воріт Тіньї-Рійкки Корпели невпинно збільшувалась. І після одного з них іспанки зрівняли: подачу від лівого кута поля виконала Маріона Кальдентей, а Ірене Паредес, капітанка команди, вистрибнувши вище за всіх, спрямувала "круглого" у ворота - 1:1.

Фінки спробували трохи вгамувати атакуючий настрій суперниць, проте бігаючи у рідкісні прориви на чужу половину, майже не завдавали ударів у бік володінь Паньйос. Іспанські гравчині методично продовжували оточувати штрафний майданчик Суомі. Тиск не міг минути непомітно, і на 41-ій хвилині вони досягли бажаного. Мапі Леон не доходячи до карної зони, виконала чудовий крос у район 11-метрової позначки, а Бонматі прекрасним ударом головою відправила м'яч у самісіньку дев'ятку воріт Корпели. У голкіперки збірної Фінляндії шансів врятувати команду не було - 2:1. Із такими цифрами на табло команди й попрямували на перерву.

Другий гол "Ла Рохи" просто шикарний, і якщо він не потрапить до десятки найкращих на турнірі, я дуже здивуюсь. Особливості цьому м'ячеві додало те, що його авторкою стала найменша гравчиня на Євро-2022: зріст Айтани Бонматі - 1,58 метра. Але це ніколи не заважало молодій футболістці, а навпаки, лише доповнює список її футбольних чеснот.

Про Айтану, я розкажу вам більше в окремих матеріалах. Її багатовимірний талант та ігровий інтелект заслуговують детальної історії, а не простої згадки.

Другий тайм нічого глобально не змінив: іспанська команда постійно перебувала на чужій території, а у фінок іншого плану, окрім як захищатися й намагатись тікати у контратаки не було. От тільки один удар за 45 хвилин від футболісток Суомі (та й то просто у руки Паньйос) виглядав, ніби крапля в морі. Цього не можна сказати про іспанок, які постійно турбували Тінью-Рійкку Корпелу.

Проходи флангами стали ще одним помітним акцентом гри "Ла Рохи". Що справа, що зліва повсякчас проходили розрізні кроси, після більшості з яких атака закінчувалась спробами ударів. Ефективності рейдам захисниць збірної Іспанії надавав зв'язок із серединою поля, де цього дня напрочуд добре "пішла" гра у Бонматі.

Тренери десь після години ігрового часу почали використовувати свої слоти для замін. Якщо Анна Сігнель хотіла якось пожвавити тактичний малюнок команди, то Хорхе Вільда, маючи глибину ростеру, вже діяв з огляду на подальші виступи. Щодо самого матчу, то там нічого незвичного і кардинального не траплялося аж до 75-ої хвилини, коли Еммі Аланен сфолила поблизу штрафного майданчика. Стандарт взялася виконувати Мапі Леон. Номінальна центральна захисниця зробила навісну подачу справа ближче до воротарської зони, де найкраще зорієнтувалась Лусія Гарсія - 3:1.

Прикметно, що третій гол, іспанські футболістки також забили головою. Здавалось би, що перевагою в грі на "2-ому поверсі" повинні володіти гравчині Суомі, але все сталось абсолютно навпаки. Факт незвичний, але менш реальним від цього він не буде.

Останні 20 хвилин матчу, по суті, перетворились у спокійне догравання: одна сторона берегла сили, інша просто нічого не могла. Лідерки "Ла Рохи" (зокрема Естер Гонсалес, Бонматі), вирушили відпочивати, перед цим отримавши заслужені оплески від уболівальників. Футболістки, що вийшли замість них, прагнули себе проявити. І в компенсований час, одна із них (Марта Кардона) пройшла справа до карної зони, де на ній сфолила Еллі Піккуямся. Пенальті був настільки очевидним, що тут навіть не довелося застосовувати VAR.

Виконувати удар вирішила Кальдентей. Бодай якихось шансів парирувати це пенальті голкіперці фінської команди Маріона не залишила, поціливши у правий верхній кут воріт - 4:1.

Іспанія виграє, а гравчиням Суомі треба віддати належне - вони дійсно добре боролись, але їхні опонентки були об'єктивно сильнішими.

Статистика матчу

Якщо аналізувати винятково статистичні показники, то вимір переваги "Ла Рохи" величезний - за ударами (у 8 разів), атаками (у понад 6 разів), володіння м'ячем цілком звичне.

Гарний показник за точністю передач та й з кутовими все гаразд. Стиль гри іспанок, акцентований на активні дії, дав свій зиск. Фінляндія може отримати позитивні відгуки за боротьбу при перехопленнях м'яча.

MVP матчу стала Айтана Бонматі. Півзахисниця "Барселони" продемонструвала високий рівень мотивації, зарядженості. Її також потрібно відзначити за моральну підтримку партнерок по команді, що є одним із проявів сильних лідерських якостей.

Гол, численні проходи і точні передачі на загострення атак довершують позитивну картину дій Айтани у даному матчі. Цілковито заслужена нагорода.

Цифра дня

16 819 - саме така кількість уболівальників побувала на цьому матчі. Даний показник став рекордною відвідуваністю поєдинку жіночого чемпіонату Європи, у якому не брала участь жодна з команд-господарок турніру (дані щодо відвідування фіналів не враховуються).

Матч № 4

Німеччина - Данія - 4:0

Голи: Ліна Магуль, 21, Леа Шуллер, 57, Лена Латтвайн, 78, Александра Попп, 86.

8 липня, стадіон "Брентфорд Ком'юніті", 15 746 глядачів. Рефері: Естер Штаублі (Швейцарія).

Німеччина: Мерле Фромс - Джулія Гвінн, Катрін-Юлія Гендріх, Маріна Гегерінг, Фелісітас Раух - Лена Обердорф (Сінді Ломанн, 84), Сара Дебріц (Лена Латтвайн, 61), Ліна Магуль (Лінда Дальманн, 69) - Свеня Гут, Леа Шуллер (Александра Попп, 61), Клара Бюль (Юле Бранд, 61).

Данія: Лене Крістенсен - Рікке Севеке, Стіне Педерсен, Катріне Веє - Янні Томсен (Стіне Ларсен, 83), Санне Трельсгорд (Катрін Кюль, 55), Софі Юнге-Педерсен, Софі Свава (Сімоне Боє Соренсен, 70) - Рікке Мадсен (Мілле Гейль, 56), Сігне Бруун (Надія Надім, 55), Пернілле Гардер.

Якщо зазирнути на історію зустрічей цих команд, то десь на підсвідомому рівні очікувалась напружена дуель класних колективів, де все мав вирішити випадок. Виходячи із цього, досить складно уявити, щоби хтось із них виступив слабко, значно гірше, ніж передбачалося. А втім, саме так і вийшло.

Перший тайм не віщував нічого поганого номінальним гостям, які спробували провести кілька атак, але до реальних моментів справа не дійшла. До речі, данки (а не данійки, як довелося почути в телетрансляції) вийшли на гру у траурних пов'язках, щоб вшанувати пам'ять жертв стрілянини у торговельному центрі в Копенгагені минулої неділі. Данська поліція запевняє, то це не було терактом, попри жахливі наслідки події.

Звичайно, на гру це не вплинуло, але безумовно, неприємно усвідомлювати, що може відбуватися щось подібне там, де того не чекаєш.

Повертаючись безпосередньо до матчу, треба сказати, що німецька збірна одразу вирішила показати свою силу і вже на 10-ій хвилині Фелісітас Раух з правої ноги поцілила у поперечину воріт Лене Крістенсен. Вочевидь спіймавши кураж, захисниця "Вольфсбурга" продовжила свої дії в атаці і за лічені миті потому, вона знову пробила здалеку. Цього разу, Раух завдала удару з лівої, після чого данська "поперечка" вдруге відчула себе некомфортно. На тому момент не закінчився, але стійка після добивання Свені Гут не мала значення, оскільки німкеня перебувала в офсайді.

Тиск Німеччини не послаблювався і невдовзі Ліна Магуль теж перевірила на пильність голкіперку данської команди - та впоралася із спробою гравчині "Баварії". Але на 21-ій хвилині Ліні все вдалося. Все розпочалось із пресингу "Die Nationalelf", внаслідок якого Сігне Бруун віддала неточний пас назад, фактично не давши нормально зіграти Стіне Педерсен, м'яч відскочив до Магуль, німкеня вийшла тет-а-тет з Крістенсен і гарматним ударом влучила у верхній кут - 1:0. Ось це так впевненість!

Данія, хоч і потерпала від постійних атак німецької збірної, не виглядала приреченою. До якогось часу віцечемпіонки Європи навіть гостро атакували. Так на 29-ій хвилині Мерле Фромс в ефектному стрибку парирувала удар здалеку від Сігне Бруун. Потім Янні Томсен спробувала вразити ціль, але Фромс була готовою й забрала м'яча до рук.

Кінцівка тайму залишилась за Німеччиною, але цифри на табло нового затишного стадіону "Брентфорда" не змінилися.

Якщо по перерві хтось очікував атак на інші ворота, то так дійсно й сталося, але не завдяки тому, що Данія пішла вперед, а просто через те, що вектор нападу німецьких гравчинь розвернувся у протилежний бік. Пернілле Гардер перебувала під наглядом кількох футболісток "Die Nationalelf", а без своєї головної бомбардирки, в данок банально нічого не клеїлося біля чужих воріт.

На 55-ій хвилині Ларс Сондергард зробив потрійну заміну, покликану освіжити гру його команди. Але забила знову "Team Deutschland": Ліна Магуль навісила від лівого кутового прапорця і Леа Шуллер, скориставшись помилкою Крістенсен на виході, точно пробила головою, без шансів для суперниць - 2:0.

Після 60-ої хвилини, до замін звернулася і Мартіна Фосс-Текленбург. Неймовірно, але всі опції наставниці німкень спрацювали пречудово! Майже миттєво каркас данських воріт вчергове підстрахував Лене Крістенсен - то Лена Латтвайн перевіряла наскільки вона готова до матчу.

У данок практично не було контраргументів, щоб серйозно потурбувати Мерле Фромс, а от оновлений футбольний заряд сил "Die Nationalelf" працював із типовою німецькою точністю. На 74-ій хвилині міг статися третій гол у ворота данок, але добивання Свені Гут скасувала швейцарська рефері. Як виявилося, у талановитої Юле Бранд, що пробила в першій фазі атаки, VAR помітив мінімальний офсайд.

Втім, за три повних оберти секундної стрілки, Німеччина таки забила свій м'яч. Катрін Кюль порушила правила, заробивши жовту картку. Раух подала до карної зони, там вище за всіх вистрибнула ще одна представниця молодої генерації восьмиразових чемпіонок континенту Лена Обердорф і віддала пас у вільну зону на Латтвайн. Потужний удар у ближній - 3:0.

Веселий настрій панував серед німецьких футболісток - все чудово, все ідеально! За 4 хвилини до кінця основного часу номінальні господарки зустрічі організували чергове взяття воріт, причому в один дотик: Бранд віддала на Ломанн, та - на Попп, і Александра у стрибку головою замкнула простріл на дальній стійці - 4:0.

Зайве говорити, що всі ці футболістки вийшли на заміну.

Кінцівка гри була трохи нервовою - протягом компенсованого часу до другої 45-хвилинки, Естер Штаублі показала три жовті картки. Одна з них перетворилася на червону: Катрін Кюль зірвала атаку німкень умисним фолом і записала до свого пасиву вилучення. Безумовно, талант збірної Данії матиме ще чимало успішних моментів в кар'єрі, але дебютний матч на дорослому міжнародному турнірі вдалим аж ніяк не назвеш.

І одразу скажу (поки не забув) про важливу деталь, яка позитивно відрізняє жіночий футбол від чоловічого - випрошування фолів і симуляції. Багато доводилося спостерігати і бачити на власні очі те, що після порушення, футболістки не біжать стрімголов до рефері і не вимагають чогось. Немає свистка, окей, продовжуємо. Жовта картка є - добре, немає - нічого, гра триває. Вилучення - ніхто не влаштовує забіг і не протестує в агресивній формі проти рішення арбітрів.

Нюанс вельми характерний. Та й логічно: навіщо даремно витрачати сили на казна-що, коли можна використати енергію для гри? Відвертий же "театр", який почасти наявний у чоловічому футболі, геть йому не личить.

Підсумок матчу: Німеччина без очевидних проблем перемагає і бере реванш за поразку на Євро-2017, а данкам є багато над чим задуматися.

Домінація німецької команди відчувалася протягом усіх 90 хвилин. Удари, атаки, територіальна та ігрова ініціатива - все це на користь "Ді Національельф".

З точки зору якості продемонстрованих дій, команда Данії непогано трималася протягом першого тайму, але пізніше контргра з її боку майже припинилась. Фоли наприкінці - наслідок невеликого падіння морального спортивного духу.

Гол + асист, а також активність в атаці. Всі ці фактори допомогли гравчині збірної Німеччини Ліні Магуль стати найкращою гравчинею матчу. Закономірне рішення від організаторів турніру.

Цифра дня

15 746 фанатів у Лондоні - майже заповнений стадіон місцевого "Брентфорда" милував око.