Tribuna/Футбол/Блоги/Апельсинова кава/Кричав на Гвардіолу і просив футболку в Мессі. Зустрічі Луческу та «Барселони» – завжди епічно

3

У Мірчі Луческу яскрава особиста історія зустрічей з «Барселоною». За свою тривалу кар’єру тренера Містер 12 разів грав з каталонцями. І робив це з трьома різними командами – «Галатасараєм», «Шахтарем» та «Динамо».

Згадуємо найбільш пам’ятні матчі Луческу і «Барселони».

Вперше протистояв «Барсі» 20 років тому

Дебютна зустріч Луческу-тренера із синьо-гранатовими відбулася ще до народження захисника «Динамо» Іллі Забарного. На початку грудня 2001 року «Галатасарай» Мірчі зіграв з каталонцями в Лізі чемпіонів на «Камп Ноу».

Вже в першому таймі турецька команда шокувала «Барселону» двома голами, але втримати перевагу не вдалося. Після перерви господарі закамбечили завдяки дублеві Хав’єра Савіоли. Так і завершили – 2:2.

Ця нічия поки залишається єдиною для Луческу в його статистиці зустрічей з «Барселоною». У Стамбулі навесні 2002-го перемогу каталонцям приніс єдиний гол Луїса Енріке.

Мессі дебютував в Донецьку, Луческу розповідав про той матч гравцям «Динамо»

У «Шахтарі» румунський тренер сім разів перетинався з «Барселоною». А за схожий стиль гри певний час гірників навіть називали східною «Барсою».

Перша зустріч «Шахтаря» Луческу з каталонським клубом відбулася на груповому етапі Ліги чемпіонів 2004 року. Спочатку на «Камп Ноу» була поразка 0:3, а згодом в Донецьку «Шахтар» обіграв каталонців, які виставили резервний склад. Перемогу українській команді, яка заочно боролося з «Селтиком» за третє місце у групі, приніс дубль Джуліуса Агахови. І взагалі тоді у старті донеччан на поле вийшло 11 легіонерів

А ще у тому грудневому матчі на стадіоні РСК «Олімпійський» в Лізі чемпіонів дебютував 17-річний Ліонель Мессі. Цей сезон аргентинець проводить в ПСЖ, а «Барселона» вчиться жити без своєї легенди. На передматчевій прес-конференції Луческу відреагував на звільнення Кумана.

«Напередодні гри я розповів хлопцям, як 2004 році до нас приїхала «Барселона» – у тій грі дебютував Мессі. «Шахтар» виграв 2:0 за рахунок божевільної самовіддачі та організації гри. Тоді «Барселона» також мала перехідний період. Ця перемога дала великий поштовх у розвитку «Шахтаря». Ми повинні зробити все, щоб досягти позитивного результату», – сказав Містер журналістам.

У цій Лізі чемпіонів «Динамо» ще не перемагало і поки не забивало.

Ображався на Гвардіолу

Наступна зустріч Луческу та «Барселони» відбулась за чотири роки – знову в рамках групового етапу Ліги чемпіонів. В Донецьку «Шахтар» перемагав завдяки голу Ілсіньо до 87-ї хвилини. А тоді Мессі оформив дубль за три хвилини і команда молодого тренера Пепа Гвардіоли перемогла. Поразка страшно розгнівала Луческу.

«У тому матчі, коли ми вигравали 1:0, на 86-й або 87-й хвилині вибили м’яч за лінію. Нам мали його повернути відповідно до фейр-плей. Наші гравці чекали, що м’яч повернуть. У результаті П’ятов припустився помилки і Мессі забив. Мене образило, що команда такого рівня так поводиться. Я розумію, що Гвардіола був молодим, хотів виграти. Після матчу я не стримався, почав кричати на «Барселону», на Гвардіолу, на всіх», – зізнався Мірча буквально цього року.

На виїзді «Шахтар» переміг немотивовану «Барселону» – 3:2. Дублем у ворота каталонців відзначився Олександр Гладкий, який на днях двічі забив за «Зорю», і довів кількість своїх голів в УПЛ до 98.

Переконав Ахметова продати Чигринського в «Барсу»

Той сезон став тріумфальним для обидвох команд. «Шахтар» виграв Кубок УЄФА, а «Барселона» взяла Лігу чемпіонів. Тому новий сезон вони розпочали з Суперкубку УЄФА. Володаря трофею визначили вже в доданий арбітром час – на 115 хвилині Педро забив з передачі Мессі.

Того ж літа захисник «Шахтаря» Дмитро Чигринський перейшов в «Барселону» за 25 мільйонів євро. Луческу вважав, що цей трансфер може позитивно вплинути на імідж українського клубу.

«Я сказав президенту Ахметову, що важливо, якщо у футбольному світі дізнаються про перехід гравця «Шахтаря» до «Барселони». Є проблеми, пов’язані з ціною, але мої рекомендації президенту – якщо нам запропонують хорошу ціну, то не говорити одразу «ні», але й не завищувати надто сильно. Знову ж таки, дуже почесно брати участь у таких переговорах», – говорив Луческу у 2009-му.

Перший для «Шахтаря» чвертьфінал Ліги чемпіонів

Гірники впевнено розібралися з «Ромою» в 1/8 фіналу і потрапили на грізну «Барселону», яка тоді наводила жах на весь європейський футбол. Хаві та Іньєста переживали свій золотий період, а Мессі вже наближався до статусу інопланетянина.

На «Камп Ноу» Лео вдалося закрити, але «Барселона» все одно перемогла – 5:1. В Донецьку каталонці мінімально обіграли «Шахтар» завдяки єдиному голу аргентинця. Після матчу Луческу пишався тим, що змусив суперника захищатися.

«Якщо «Барселона» виграє Лігу чемпіонів, то нам стане простіше пояснити нашу поразку. Ми допустили дуже багато помилок на «Камп Ноу», все було програно ще там. Але ми боролися за свою честь, хотіли показати гру, якою можна пишатися. Матч вийшов видовищним, гідним чвертьфіналу Ліги чемпіонів. Незважаючи на велику кількість травмованих, ми створили багато гольових моментів. «Шахтар» змусив «Барселону» оборонятися. Не думаю, що багато хто може таким похвалитися.

Ми добре провели сезон у Лізі чемпіонів, досягли нових висот. Думаю, ми подарували вболівальникам щасливі спогади. Досвід, отриманий у двох матчах із «Барселоною», допоможе нам рухатися вперед. Наступний європейський сезон ми розпочнемо більш підготовленими до матчів найвищого рангу. Наш головний недолік у тому, що ми не маємо Ліонеля Мессі. Якби він грав за «Шахтар», впевнений, ми б обіграли «Барселону». Хай там як, у команді Гвардіоли немає вад», – говорив Луческу.

Більше він з «Шахтарем» не грав проти цього суперника.

Просив футболку Мессі

Луческу прийшов у «Динамо» і в перший же свій сезон вивів команду у груповий етап Ліги чемпіонів. У свої 75 років Луческу став найбільш віковим тренером в історії турніру. У групі ЛЧ на тренера чекав старий знайомий суперник – «Барселона». На «Камп Ноу» кияни приїхали ослаблені спалахом коронавірусу в команді і програли 1:2, хоча і показали переконливу гру.

Найцікавіший епізод відбувся після матчу. Луческу звернувся до Мессі з проханням подарувати йому футболку.

«Мессі дебютував у Лізі чемпіонів у «Барселоні» в матчі з «Шахтарем». З того часу ми зустрічалися багато разів! Ми вітаємося, тиснемо один одному руки. Я крикнув йому: «Лео!» Потім підійшов і заговорив: «У мене є на стіні футболка великого гравця – Пеле. І мені хотілося б, щоб поряд з нею була футболка Мессі». Він сказав мені: «Ви – дуже сильна людина». У світі спорту така повага є нормальною».

Після того матчу Карлос де Пена теж хвалився у соцмережах футболкою Мессі. Його земляк Луїс Суарес вмовив Лео подарувати свою футболку також гравцеві «Динамо».

У Києві «Барселона» приїхала резервним складом, але легко перемогла 4:0. У цій Лізі чемпіонів кияни знову потрапили в одну групу з каталонцями. На виїзді «Динамо» мінімально програло команді, яка переживає кризу, залишилась без Мессі, а тепер і без Кумана.

Бонус: Питав, чи гарно одягнений

Окрім історії з футболкою Мессі Луческу провів ще й веселу прес-конференцію, де вирішив запитати чи гарно він одягнений. Детальніше про це можна прочитати тут.