Tribuna/Футбол/Блоги/Апельсинова кава/Супергол Блохіна в Суперкубку, дебютний м’яч Шевченка, легендарні 3:3 в ЛЧ: заруби «Динамо» і «Баварії» – 🔥

Команди не грали між собою 21 рік.

Автор — Ірина Козюпа
29 сентября 2021, 21:58
8

В «Динамо» і «Баварії» цікава особиста історія зустрічей. Свого часу це було топове футбольне протистояння. А почалося все з матчів за Суперкубок УЄФА.

Три голи Блохіна в Суперкубку і два ящика шампанського

Тоді трофей розігрували у двох матчах. «Динамо» Валерія Лобановського перемогло на виїзді і вдома із загальним рахунком 3:0. Всі три голи забив Олег Блохін, який того ж року отримав «Золотий м’яч».

«Баварію» називали фаворитом Суперкубку. Динамівці знали німецьких футболістів по збірній ФРН, яка тоді була чемпіону світу. Блохіна Лобановський готував до того, що грати доведеться від зіркового Франца Беккенбауера.

Цікаво, що радянське телебачення не транслювало перший матч в Мюнхені. Замість цього показували хокей, а коментатор час від часу розповідав про події в матчі за Суперкубок. Супергол Блохіна в СРСР показали тільки наступного дня у програмі «Час».

Форвард прийняв м’яч на своїй половині поля, протягнув його до воріт «Баварії», обігравши на своєму шляху чотирьох захисників і воротаря суперників. А тоді завдав точний удар у дальній кут воріт. Цей м’яч називали голом століття і найкращим за всю багато кар’єру Блохіна.

Вдома на заповненому «Олімпійському», який тоді міг розмістити 100 тисяч вболівальників (заявок на квитки надійшло понад 500 тисяч), «Динамо» знову з’їло «Баварію» завдяки двом голам Блохіна.

«У першому таймі з гри, а в другому – після штрафного. Були моменти і у німців, але ми довели матч до логічної перемоги. Нам вручили кубок, з якими ми зробили коло пошани, позували для наших і німецьких кореспондентів. Весь народ на трибунах вітав нас стоячи. Прості радянські люди оплесками від душі висловлювали свою любов до команди, до нашого успіху.

Пам’ятаю, в той рік в країні відзначали 30 років перемоги над фашизмом. Нам це перед грою нагадали гості з ЦК партії. Наша перемога входила в число заходів з відзначення цієї дати. На наш матч запросили учасників війни, ветеранів, яким через райкоми партії розіслали квитки. Так що затьмарити свято і програти не можна було», – згадував захисник того «Динамо» Стефан Решко.

Команді вручили кубок, в який футболісти залили два ящики шампанського. А медалей не було, оскільки за легендою вони загубилися разом з багажем президента УЄФА Артеміо Франкі.

Історичний вихід «Динамо» у півфінал Кубка чемпіонів

Незабаром команди знову зустрілись – цього разу у чвертьфіналі Кубка європейських чемпіонів. У Мюнхені «Динамо» ні в чому не поступалося «Баварії», яка три попередні сезони вигравала турнір. А результат зробив єдиний м’яч Кюнкеля, який Валерій Лобановський після гри назвав безглуздим.

У Києві перед матчем Олег Блохін нарешті отримав в руки свій «Золотий м’яч», який виграв ще у 1975 році. Вдома «Динамо» відразу пішло в атаку, але гравці не могли забити. На 35-й хвилині Блохін заробив пенальті, але не зміг переграти Майера.

Наприкінці зустрічі рахунок відкрив Буряк (з пенальті), а за кілька хвилин Слободян ударом головою замкнув навіс Леоніда зі штрафного – 2:0.

«Щиро вітаю киян з чудовою перемогою. Вони створили набагато більше гольових ситуацій, ніж ми, і до 82-ї хвилини нам, відверто кажучи, просто щастило. Якщо «Динамо» гратиме так і далі, як сьогодні, воно може здобути цей титул. Такому супернику не соромно програти», – говорив після матчу головний тренер «Баварії» Деттмар Крамер.

«Динамо» стало першим радянським клубом, який вийшов у півфінал Кубка чемпіонів. Але на цій стадії команда поступилася «Боруссії» Менхенгладбах.

Дебютний гол Шевченка в Лізі чемпіонів

Наступна зустріч команд пройшла вже в перші роки незалежності України в рамках групового етапу Ліги чемпіонів. «Динамо» потрапило в один квартет зі «Спартаком», ПСЖ та «Баварією».

В Мюнхені кияни мінімально програли, а матч-відповідь  припав на завершальний тур у Києві. 7 грудня у столиці України  було -5 градусів морозу. «Динамо» навіть зберігало теоретичні шанси на вихід у плей-оф, але потрібно було перемагати з різницею у два м’ячі.

У першому таймі Шовковський ліквідував кілька небезпечних моментів, а на 38-й хвилині молодий Андрій Шевченко, якого Йожеф Сабо випустив у старті, відкрив рахунок у поєдинку.

«За вихід у плей-оф нам обіцяли по 40 тисяч доларів на брата – божевільні гроші на ті часи. Тому, коли Андрій  наприкінці першого тайму відкрив рахунок, підловивши відскок після кутового, це була така радість. У той момент подумалося: «Ще один гол – і ми це зробимо!» Але пропущений м’яч завів німців, і вони забили нам у відповідь чотири», – згадував Павло Шкапенко.

«Динамо» зайняло останнє місце у групі. Але в команді вже почала сяяти зірка Шевченка, який вперше забив у Лізі чемпіонів у віці 18 років і 68 днів.

Та сама нічия 3:3 в Києві

Наприкінці 90-х золота команда «Динамо» Валерія Лобановського гриміла в Європі. У чвертьфіналі Ліги чемпіонів кияни пройшли «Реал». За фінал потрібно було боротися з «Баварією». І Лобановський тут був як ніколи близьким до здійснення своєї мрії – тріумфу в ЛЧ.

В Києві команди зіграли у прикру нічию – 3:3. Дубль Шевченка вивів «Динамо» вперед, але перед самою перервою Тарнат ударом зі штрафного у нижній кут скоротив відставання.

Після перерви Косовський забив третій гол киян. Андрій і Віталій могли добивати «Баварію», але двічі їм заважав Олівер Кан. В одному з моментів м’яч з порожніх воріт виніс Матеус. Натомість Еффенберг забив зі штрафного, а на останніх хвилинах Янкер зрівняв рахунок.

«У мене склалося враження, що динамівці не уявляли, що можуть забити «Баварії» 6-8 м’ячів. Гра вийшла цікавою: наша команда мала багато гольових моментів, друга команда показала волю і характер. Але якщо говорити про кінцевий результат, то супернику дуже пощастило.

Природно, я не говорив що треба обов’язково йти вперед і забивати четвертий м’яч. Гра нашої команди виходила з того, як грає суперник. А він в даній ситуації зіграв в авантюру, і зараз німці сміливо можуть стверджувати, що це себе виправдало», – говорив Валерій Лобановський про той результат.

У Мюнхені «Баварія» виграла завдяки єдиному голу, який забив Маріо Баслер і вийшла у фінал, де програла в епічному фіналі «МЮ».

Перша перемога за часів незалежності і гол Деметрадзе через себе

Того ж 1999-го команди зіграли втретє за рік. Правда, це вже був наступний розіграш Ліги чемпіонів – другий груповий раунд. У Мюнхені «Баварія» перемогла – 2:1. «Динамо» вже грало без Шевченка, який перейшов в «Мілан». А єдиний гол киян забив Сергій Ребров.

Матч-відповідь пройшов вже у 2000 році. Німці гарантували собі вихід до чвертьфіналу, тому зіграли в Києві без особливої мотивації. А киянам була потрібна перемога (і поразка «Реала» в паралельному матчі). Її забезпечили два голи грузинських легіонери – Каладзе та Деметрадзе. Георгій забив ефектним ударом в падінні через себе. Це був його перший м’яч в офіційних матчах за «Динамо».

В підсумку, кияни фінішували третіми у групі. А ця перемога над «Баварією» стала першою в історії вже незалежної України.

«Динамівці заслужили цю перемогу. У першому таймі вони впевнено контролювали хід гри і змусили нас захищатися. Після перерви нам вдалося не тільки вирівняти гру, але і перевести її на половину поля суперників. Проте ми свої моменти не використали, а красень-гол Деметрадзе зняв всі питання про переможця.

Я ціную тренерський талант Валерія Лобановського, бажаю йому швидкого одужання і щиро шкодую, що «Динамо», незважаючи на сьогоднішню перемогу, не змогло пробитися в чвертьфінал Ліги чемпіонів», – прокоментував результат матчу тренер мюнхенців Оттмар Хітцфельд.