Tribuna/Футбол/Блоги/Апельсинова кава/Попередній сезон «Шахтаря» без трофеїв: шапка Луческу, мінус 11 очок від «Динамо» і гол Палопа

Шапка Луческу, -11 очок від «Динамо» і гол Палопа.

Автор — Ірина Козюпа
11 мая 2021, 18:20
26

Згадуємо.

Цей сезон «Шахтар» завершив без трофеїв. Гірники програли Суперкубок України «Динамо», у чемпіонаті фінішували другими, на 11 очок поступившись киянам, з Кубку вилетіли від «Агробізнесу» у чвертьфіналі, а в Лізі Європи їх зупинила «Рома» Паулу Фонсеки в 1/8 фіналу.

«Звичайно, ми провалили цей сезон. Впали нижче дна. Але ти не можеш кожного року вигравати чемпіонство і різні трофеї», – прокоментував результати команди Сергій Кривцов.

Згадуємо попередній сезон «Шахтаря» без нагород.

Луческу провалив свій третій рiк в «Шахтарі»

Ця безтрофейна історія трапилася з командою у 2006/2007 роках. Два поспіль сезони до того гірники брали чемпіонство з Мірчею Луческу, але його третій рік в команді вийшов провальним.

Суперкубок України:

«Динамо» — «Шахтар» 2:0

Все почалося з Суперкубку України, в якому «Шахтар» зустрічався з «Динамо» в Одесі. І кияни доволі легко обіграли суперника – 2:0 завдяки голам Марковича і Мілевського.

Рахунок міг бути більшим, але Родріго не реалізував пенальті – бразилець не влучив у ворота Лаштувки. Хоча і 11-метровий Годулян призначив після відвертої симуляції Корреа. Трішки пізніше Шацьких зарядив у штангу. «Шахтар» відповів супер моментом Фернандіньо – «Динамо» врятувала поперечка, а м’яч після добивання Брандао з лінії воріт виніс Родріго.

Хоч Суперкубок більше має репутацію виставкового матчу, але вже тоді прозвучали перші сигнали тривоги. Справа у тому, що з урахуванням тренувальних зборів «Шахтар» в останніх чотирьох матчах не міг забити у ворота суперника, а три поєдинки гірники програли з загальним рахунком – 0:5.

Матузалем забив ударом скорпіона, а потім був гол Палопа

У Лізі чемпіонів «Шахтар» потрапив в одну групу з «Валенсією», «Ромою» та «Олімпіакосом». Гірники стартували з 0:4 на виїзді від римлян, але згодом були нічия вдома з «Валенсією» та перемога над «Ромою» на своєму стадіоні (1:0). Це дозволило команді вийти в Кубок УЄФА.

В 1/16 турніру «Шахтар» пройшов «Нансі», а в наступній стадії на гірників чекала «Севілья». Перший матч в Іспанії команди зіграли внічию – 2:2. А в Донецьку відбулося щось неймовірне. Матузалем після передачі Бєліка забив ударом скорпіона. Капітану гірників стоячи аплодували Янукович та Ахметов. А перед лавкою запасних «Севільї» камера вихопила голуба, який спокійно сидів собі на газоні.

Іспанцям вдалося зрівняти рахунок, але Елано вивів «Шахтар» вперед. Коментатор ТРК «Україна» В’ячеслав Шарафутдінов на радощах передчасно видав: «Це перемога! Тепер «Севільї» потрібно забивати двічі, а це навряд чи вийде». На 94-й хвилині Андрес Палоп залишив свої ворота, пішов на подачу кутового і забив м’яч, який перевів матч в овертайм. Цей гол став єдиним у кар’єрі воротаря.

«Часто згадую саме той момент. М’яч вийшов на кутовий і моє рішення побігти у штрафний майданчик суперника було спонтанним. Кинув погляд на Хуанде Рамоса, очима запитав, чи можна піти на ворота «Шахтаря». Очима отримав згоду і побіг. Йде подача і я розумію, що м’яч летить на мене. Удар – і ми врятовані.

Я поважаю Шуста, після гри попросив у нього вибачення, ми обмінялися футболками і я досі зберігаю Богданову», – розповідав воротар через багато років після того матчу.

Чигринського після матчу запитали про реакцію Луческу на гол Палопа. «Спочатку на емоціях заявив, що як можна було на останній хвилині не втримати воротаря. Сказав: «Зібратися, ще 30 хвилин».

Але «Шахтар» так і не зміг цього зробити. «Севілья» забила в овертаймі і перемогла – 3:2. У тому сезоні команда виграла Кубок УЄФА, а Палоп став гравцем фіналу. У 2016 році «Шахтар» грав проти іспанців у півфіналі Ліги Європи.

«Показали гравцям уривки тих двох ігор – залишалося 10 секунд для того, щоб ми тоді пройшли «Севілью». Ми проводили два дуже хороших матчі. Відсутність концентрації на останніх секундах призвела до програшу. А «Севільї» багато в чому тоді пощастило», – сказав Луческу про урок з гри 2007-го.

Той самий матч, де Луческу кидав шапку і кричав «Браво, федерація»

У чемпіонаті України «Шахтар» став другим і відстав від «Динамо» на 11 очок. Їхня перша зустріч завершилася перемогою киян 1:0 (гол забив Шацьких) та скандалом, який тепер входить у всі можливі топи та підбірки Класичного.

Раніше, ми вже детально писали по події того матчу. Зараз просто коротко нагадаємо. Гра проходила дуже нервово, а футболісти більше боролися один з одним, ніж грали. Запрошений арбітр з Португалії Паулу Кошта вилучив Луческу через його надмірні емоції та протести. Реакція Мірчі вже стала легендарною – він кинув шапку об газон і крикнув на камеру «Браво, федерація».

«Чемпіонат України зганьбився. Так не повинно бути. Всі проблеми через те, що суддів запрошує ФФУ. А ФФУ – це «Динамо». Приїзд іноземця – лише видимість неупередженого суддівства. Він приїжджає до Києва за два дні до гри. Напевно, тут з ним працюють, встигають правильно підготувати», – сказав після матчу Мірча.

Згодом пояснив, що зробив це аби привернути увагу до теми суддівства і скинути тиск з гравців своєї команди. Мовляв, тепер всі будуть обговорювати його поведінку і не будуть критикувати команду за негативні результати.

«Був період, коли президент ФФУ був власником «Динамо». Мені абсолютно не подобалося, що брат президента клубу очолює федерацію».

Навесні гравці і тренери «Шахтаря» побували в шахті «Комсомолець Донбасу». Команді вирішили показати, як важко працюють шахтарі. Це також мало додати їм мотивації краще грати, хоча Луческу говорив, що це ніяк не пов’язано з останніми невдачами команди. Футболісти (за бажанням) спустилися на глибину 418 метрів і провели там десь півгодини.

«Тут правда життя. Гравці повинні знати, для кого грають і кого представляють. Не буду карати тих, хто відмовився спускатися під землю.  Сміливість і характер на футбольному полі – важливіше», – сказав Мірча.

«Це не просто екскурсія, а можливість зайвий раз сказати, що нам не байдужі вболівальники, їхня праця та життя. Ми знаємо, скільки радості приносять перемоги «Шахтаря» всім нашим шанувальникам. І тим людям, які працюють тут. Ми дуже постараємося вигравати всі матчі і дарувати якомога більше приємних емоцій нашим уболівальникам», – обіцяв Томаш Хюбшман після того, як побував у шахті.

Правда, у тому сезоні виконати обіцяного не вийшло. Матч-відповідь з «Динамо» у чемпіонаті України проходив у Донецьку наприкінці травня. Для «Шахтаря» це був чи не останній шанс поборотися за перемогу у чемпіонаті. У випадку перемоги вони б скоротили відставання від «Динамо» до трьох очок. Але на той момент гірники виглядали командою, яка вже здалася і сама не вірить у свою перемогу. Перед матчем Луческу та гравці говорили про чемпіонство киян, як про факт, що вже відбувся.

«Динамо» не потрібна ніяка допомога арбітрів, так як вони, за великим рахунком, вже виграли чемпіонат», – заявив Мірча.

Кияни ж приїхали в Донецьк грати на нічию. Анатолій Дем’яненко виставив відверто захисний склад, хоч і запевняв, що «Динамо» билося за перемогу. В підсумку, матч завершився внічию 2:2 (Левандовський, Брандао – Клебер, Рінкон). Згодом кияни офіційно оформили чемпіонство. За весь чемпіонат вони не зазнали жодної поразки і зіграли 8 нічиїх. А «Шахтар» за сезон жодного разу так і не зміг обіграти «Динамо».

Чемпіонат України:

«Динамо» – «Шахтар» 1:0

«Шахтар» – «Динамо» 2:2

Фінал Кубка України, на якому «Беркут» побив фанатів

Команди, які грали в єврокубках, стартували у турнірі з 1/16 фіналу. «Шахтар» не знав проблем аж до півфіналу, де їм випала «Таврія». Гірники двічі зіграли внічию, але пройшли далі завдяки правилу виїзного голу. У фіналі на них чекало «Динамо».

Фінал Кубка України:

«Шахтар» – «Динамо» 1:2

Битва за трофей пройшла у Києві на «Олімпійському», який ще не знав реконструкції до Євро-2012. Більше, як 64 тисячі глядачів, шалена атмосфера на трибунах, Ющенко, Янукович і Григорій Суркіс разом співають гімн України перед стартом.

Перший тайм команди зберігали інтригу. А після перерви Клебер закотив м’яч у ворота Шуста після удару Корреа в поперечку і на емоціях побіг святкувати аж до фан-сектора «Динамо». Ультрас запалили файєри і начебто як почали кидати димові шашки на поле. На сектор увірвався «Беркут», щоб навести порядок. Але агресія часто породжує агресію у відповідь і на трибунах почалося пекло.

Фанати і «Беркут» пішли стінка на стінку. Люди у формі дістали кийки, а ультрас відбивалися фаєрами та вирваними сидіннями. Дісталося всім – навіть дітям і дівчатам. Кадри з тим, як беркутівці на головному стадіоні країни лупили кийками 16-річну дівчину облетіли тоді весь світ. Після матчу нікого зі спецпризначенців не покарали, але згодом прибрали міліцію зі стадіонів.

Тим часом на полі команди продовжували грати у футбол. Родріго отримав другу жовту картку і залишив «Динамо» у меншості. Але це не сильно допомогло «Шахтареві». Гусєв забив гол-красень під поперечку і подвоїв перевагу киян. На 89-й хвилині Елано забив у порожні ворота, але камбеку не вийшло. Був ще класний момент у Левандовського, але Шовковський того вечора божив. «Шахтар» знову залишився без шампанського та святкового конфеті.

«Це був рік випробувань. Ми програли чемпіонат, Кубок, Суперкубок. Це дуже поганий результат, і я цим розчарований.

Після таких моментів зазвичай слабкі люди опускають руки і здаються. Сильні – піднімаються і йдуть вперед до нових перемог. Не дарма кажуть, що Бог дає випробування сильним. Я хочу сказати всім нашим уболівальникам – ми ніколи не опустимо руки, ми будемо йти вперед до нових перемог», – говорив Ахметов наприкінці 2007-го.

У футболі все може дуже швидко змінитися. Вже у наступному сезоні команда провела ротацію складу, змінила емблему і оформила свій перший хет-трик в історії – «Шахтар» виграв Суперкубок, чемпіонат і Кубок України. А ще через сезон здобув Кубок УЄФА.

Побачимо, як гірники відреагують на відсутність трофеїв цього разу.