6 лютого 1958 року, рівно п’ятдесят шість років тому в аеропорту Мюнхена сталась авіакатастрофа, яка позбавила футбольний світ однієї із найталановитіших команд в історії «Манчестер Юнайтед».

6 февраля 2014, 23:26
4

6 лютого 1958 року, п’ятдесят шість років тому, в аеропорту Мюнхена сталась авіакатастрофа, яка позбавила футбольний світ однієї із найталановитіших команд в історії «Манчестер Юнайтед».

Ця трагедія вже більш ніж півстоліття змушує здригатись усіх шанувальників футболу, особливо фанів «МЮ», адже саме та команда середини 50-х років вважалась найпотужнішою силою Англії, яка була покликана відродити успіхи родоначальників футболу на міжнародній арені.

Тренер «МЮ» Метт Басбі зколотив на той час дуже сильну команду, виключно із вихованців клубної академії «Юнайтед», середній вік гравців складав 21-22 роки. Їх називали «малюками Басбі», вони були молоді, енергійні, ризиковані та азартні, а їх гра була достойною чемпіонських звань.

«Малюки Басбі» здобули два чемпіонських титули у сезонах 1955/56 та 1956/57 років і вибороли право приймати участь у недавно створеному клубному турнірі під егідою УЄФА – Кубку європейських чемпіонів («дідусь» Ліги Чемпіонів).

Європейський дебют «Юнайтед» вдався якнайкраще – «малюки Басбі» дійшли до півфіналу Кубка чемпіонів, де поступились майбутньому переможцеві турніру – мадридському «Реалу». Головний тренер поставив за мету в наступному сезоні вибороти європейський Кубок для Англії і для Манчестера.

З легкістю пройшовши кваліфікаційний раунд Кубка європейських чемпіонів, «МЮ» дістався до чвертьфіналу турніру, у якому жереб звів манкуніанців із белградською «Црвеною Звездою». Домашній матч «малюки Басбі» виграли 2:1. Матч-відповідь в столиці Югославії пройшов 5 лютого 1958 року і завершився нічиєю 3:3, завдяки якій «Манчестер Юнайтед» вдруге поспіль вийшов у півфінал євротурніру.

Гравці, тренери та англійські журналісти повертались додому чартерним рейсом, із дозаправкою в Мюнхені. Після приземлення в аеропорту Мюнхена розпочався сильний снігопад, внаслідок якого злітну смугу повністю замело. Через проблеми із двигуном літака виліт двічі відкладався, тож було прийнято рішення перенести виліт на ранок наступного дня. Але через певний час капітан втретє спробував завести літак, і того разу усе запрацювало. Пасажири зайняли місця, літак розігнався по злітній смузі, однак різко швидкість обертів двигуна почала зменшуватись.

Літак врізався в будинок, правий борт влетів у дерев’яний ангар, всередині якого стояла вантажівка з пальним, яке вибухнуло. Двадцять пасажирів загинули на місці. Серед них – восьмеро гравців команди: Данкан Едвардс, Роджер Бірн, Эдді Колмен, Девід Пегг, Джефф Бент, Марк Джонс, Томмі Тейлор, Біллі Велан.

Усього в катастрофі загинула 21 людина із 39 пасажирів літака. Серед тих, хто вцілів, був головний тренер команди Метт Басбі. Через два місяці після трагедії його виписали з лікарні, а вже у наступному сезоні він повернувся на тренерський місток свого клубу.

Найкраще вшанування памяті загиблих гравців – це виграні на їх честь трофеї. Вже через п’ять років після мюнхенської катастрофи «МЮ» Метта Басбі виграв Кубок Англії. Ще через рік – став чемпіоном країни. А у 1968 році «Манчестер Юнайтед», у складі якого на перших ролях перебували вцілілі в 1958-му Гаррі Грегге і Біллі Фоулкз, а також майбутня легенда «МЮ» Боббі Чарльтон, привезли на «Олд Траффорд» Кубок європейських чемпіонів.

Трофей, в боротьбі за який загинули їх товариші, одна з найталановитіших команд європейського футболу – «малюки Басбі».