Tribuna/Футбол/Блоги/«Евротрибуна» /Як дістати сусіда. Новітня історія протистоянь Шотландії та Англії

Як дістати сусіда. Новітня історія протистоянь Шотландії та Англії

Виникає враження, що весь сенс існування шотландської збірної в матчах з Англією.

Коли принциповість важливіша за турнірні завдання.

Збірна Шотландії вилетіла з Євро-2020 після групового етапу, посівши 4 місце із 1 очком та 1 голом, та і те забитим у програному хорватам матчі. Проте вболівальники (не лише шотландські) жартують, що головне своє завдання тартанова армія навіть із таким результатом виконала - відібрали очки в Англії. Причому на її полі.

Історія протистоянь кельтів проти "трьох левів" налічує безліч матчів за майже півтора століття історії, серед них і чимало офіційних. Особливо принциповими ці матчі стали останніми роками, коли активно ведуться балачки про незалежність Шотландії від Великобританії, а їхня збірна почала виступати зі своїм власним гімном. Сам гімн теж трохи тролить англійців, розповідаючи про те, як народ Шотландії встояв проти "гордої армії Едварда ІІ" і відправив її додому подумати ще. Особливо вогняно цей гімн звучав під супровід волинки в матчі відбору ЧС-2018 саме проти Англії.

З точки зору принциповості матчів з Англією для шотландських фанів треба згадати слова Дмитра Джулая, котрий довгий час жив в Ірландії. Якось на його очах у день товариського матчу між ірландцями та шотландцями весь Дублін був заповнений фанами обидвох збірних, які браталися і разом співали непристойні пісеньки на адресу англійців. Та ж збірна Ірландії була утворена до незалежності республіканської частини цього острова від Великобританії, тож для шотландців ірландці з тих пір є прикладом, як боротися за свою свободу.

Довгий час у ХХІ столітті Шотландія та Англія не зустрічалися навіть у товариських матчах. Та з 2013 року роблять це доволі регулярно - два товарняки та три офіційні поєдинки. Тож у цій добірці я покажу вам, що останні 5 матчів Шотландії проти Англії були цілком різнобарвними і тартановій армії за їх підсумком є чим пишатися. Недарма я обрав саме ці матчі для свого посту, враховуючи прийдешній матч збірної України саме проти Англії.

14 серпня 2013 року. Англія-Шотландія 3-2 (товариський матч)

Перший за 14 років застою матч між двома британськими командами вийшов дуже рівним. Шотландці двічі виходили вперед зусиллями то Джеймса Моррісона, то Кенні Міллера, але врешті дали англійцям можливість здобути вольову перемогу. Добре, що матч не був офіційним і не було втрачених очок, яких було б шкода.

18 листопада 2014 року. Шотландія-Англія 1-3 (товариський матч)

А цей матч стався рівно за два місяці після програного шотландськими націоналістами референдуму про незалежність. Тож деякою мірою він став символічним - мовляв, ми залишилися в одній країні та зіграли на честь цього дружній матч на полі скотів. Саме в тому матчі свій дебютний гол за тартанову армію забила майбутня зірка команди - Ендрю Робертсон. Та той м'яч 20-річного гравця "Галл Сіті" не допоміг шотландцям повернутися у гру - рахунок став 1:2, а вже за дві хвилини Вейн Руні забив останній гол у матчі.

11 листопада 2016 року. Англія-Шотландія 3-0 (відбір ЧС-2018)

А от цей матч запам'ятався тим, що обидві команди показали, що є речі, важливіші за футбол та національні чвари. Саме на початку листопада по всій Великобританії відзначають дні пам'яті, приурочені до річниці закінчення Першої Світової війни. Тож обидві команди вийшли на цей матч з пов'язками з зображенням маку, незважаючи на заборону ФІФА (хоча спершу збиралися нанести квітки на форму, як у матчах АПЛ). Але нехай рахунок не вводить вас в оману: хоч скоти і програли найкрупніше за нову історію протистоянь з англійцями, зате переважили їх за ударами (9-12). І взагалі всі три голи - єдині удари в ствір від Англії за матч.

10 червня 2017 року. Шотландія-Англія 2-2 (відбір ЧС-2018)

Зате матч-відповідь виявився вогняним. Причому в прямому сенсі - у Ґлазґо було так сонячно, що англійський воротар Джо Харт деякий час матчу грав по-олдскульному в кепці. Команди довгий час не могли розмочити ворота одна одної, поки на 70 хвилині не забив англієць Алекс Окслейд-Чемберлен. А те, що трапилося на останніх хвилинах, запам'яталося надовго. Спершу Лі Ґріффітс зрівняв рахунок прямим ударом зі штрафного на 87 хвилині, а потім він же реалізував ще один майже схожий штрафний на 90 хвилині, здавалося б, переможний... Якби не Гаррі Кейн. Шотландці не втримали перемогу, пропустивши вирішальний на 93 хвилині. Що казати? То треба бачити!

Найбільше шкода, що саме цих двох очок Шотландії не вистачило, щоб випередити Словаччину і вийти з 2 місця у стикові матчі відбору.

18 червня 2021 року. Англія-Шотландія 0-0 (Євро-2020)

Матч імені Біллі Ґілмора. Єдиний матч гравця "Челсі" на Євро-2020 став легендарним не лише для нього, а й для всього шотландського футболу. Тартанова армія була близька, щоб помститися англійцям за поразку на минулому домашньому чемпіонаті Європи для Англії, але забити врешті не змогла. Ця нічия стала єдиним заліковим пунктом для Шотландії на Євро-2020, і шотландці точно мають бути задоволені, в матчі проти кого та за якої гри здобули її. Адже станом на зараз Шотландія залишається єдиною командою, яку Англія не зуміла обіграти на цьому чемпіонаті Європи. Сподіваємося, до завтрашнього дня.

Як бачите, шотландці справді виглядають сильно на тлі однією з найсильніших збірних світу, якою по праву вважається Англія. Хоча при цьому в матчах проти інших команд не сяє. Тож успіхи тартанової армії в протистояннях з "трьома левами", особливо їхня остання зустріч минулого червня, мають стати взірцем для збірної України, що проти Англії грати можна. Головне - правильно налаштуватися та вийти на матч зарядженими.