Tribuna/Футбол/Блоги/Samsung Electronics Україна/Яких помилок уникли б на минулих Євро, якби був VAR з технологіями лінійки телевізорів Samsung AI TV
Матеріал партнерів

Зібрали основні приклади у сучасній історії.

Сегодня, 20:10
18

Історія не знає умовного способу, однак за останні 32 роки на чемпіонатах Європи траплялося багато визначних моментів, які могли перевернути турнір за наявності ВАР.

Tribuna.com разом з Samsung Electronics Україна зібрали найбільш важливі події – коли хід історії завдяки системі відеоповторів пішов у зовсім новому напрямку.

Цього футбольного сезону є класна нагода максимально детально зануритися у перегляд футбольних матчів – до 15 липня при купівлі одного з акційних телевізорів Samsung ви отримаєте саундбар у подарунок. А при купівлі 85" та 98" Neo QLED – додатково у подарунок портативний проєктор The Freestyle 2-ї генерації.

Давайте розбиратися, чому пропозиція дійсно варта уваги.

Євро-1992: ВАР переглядав би обидва голи Данії у фіналі

З ЧЄ-1992 зараз усі пам‘ятають лише сенсаційну перемогу Данії з її унікальним сценарієм потрапляння на турнір та яскравою грою.

Втім, нехай у фінал з Німеччиною данці заслужено взяли трофей, але ВАР обидва їхні голи переглядав би.

Перший – за ймовірне порушення правил на фланзі, коли Кім Вільфорт (герой зі своєю щемкою історією) зробив відбір на фланзі проти Андреаса Бреме. Є усі натяки на те, що це міг бути фол з контактом до м‘яча вже після контакту з ногами суперника.

Після цього зіткнення м‘яч відскочив до Флеммінга Поульсена, який тут же асистував на Йона Єнсена. В момент результативного удару Бреме продовжив лежати на газоні:

Другий гол на 78-й хвилині Вільфорт забив уже сам – але, схоже, не без допомоги руки при обробці м‘яча:

ВАР явно не завадив би конкретніше розібратися в обох епізодах. А так 2:0 – і одна з найбільших сенсацій на чемпіонатах Європи.

Євро-1996: Німці не без допомоги судді пройшли 1/4 фіналу – сумнівний гол через 3 хвилини після видалення

Німцям віддалося через 4 роки – вони виграли ЧЄ-1996 в Англії, однак у чвертьфіналі пройшли Хорватію (2:1) не в останню чергу завдяки кільком рішенням арбітра.

Перше з них – друга жовта Ігору Штімацу на 56-й через 5 хвилин після того, як хорвати зрівняли рахунок зусиллями Давора Шукера. До неї, в принципі, питань небагато, проте вже на 59-й Німеччина вийшла вперед, забивши, як виявилося, переможний гол.

Його теж у сучасному футболі точно переглядали б на повторі – Маркус Бабель перед асистом на Маттіаса Заммера у найкращих традиціях вільної боротьби відштовхнув на фланзі хорвата Роберта Ярні, який спочатку зіграв в м‘яч:

У півфіналі німці по пенальті вибили Англію, а у фіналі з чехами Олівер Бірхофф золотим голом приніс збірній трофей. Що цікаво, в обох матчах судді немов віддувались за виліт Хорватії – помилялись на користь суперників Німеччини, але майбутніх чемпіонів це не зупинило.

Євро-1996: домашнім суддівством вибили Іспанію – не зарахували чистий гол проти Англії

У півфіналі того Євро цілком могли грати Хорватія та Іспанія, а не Німеччина та Англія. Британці здолали іспанців у серії пенальті (0:0, 4:2), хоча з гри встигли пропустити чистий гол, який не зарахували через офсайд.

Спрацювало так зване «домашнє суддівство» – тут без ймовірностей, бо ВАР це взяття воріт Хуліо Салінаса на 33-й хвилині 100% затвердив би:

Сам Салінас після матчу доволі емоційно висловився про роботу рефері:

💬 «Ми грали не лише проти 11 футболістів та 70 тисяч їхніх фанатів, а ще й проти трьох суддів. Перемогти було нереально».

Євро-2004: Англії сумнівно скасували гол на 90-й в 1/4 фіналу

Все у цьому житті балансується – через 8 років у ролі жертви виступила Англія. Йдеться про той самий легендарний чвертьфінал ЧЄ-2004 з Португалією (2:2, 5:6 пен), який у рейтингу найкращих матчів Євро у XXI столітті від Tribuna.com посів перше місце.

Аж настільки крутої розв‘язки могло б й не бути – за рахунку 1:1 на 90-й хвилині забив Сол Кемпбелл внаслідок подачі зі штрафного, але судді скасували гол. Причина – начебто фол Джона Террі, який блокував голкіпера:

Тож маємо одразу три «якби зарахували»:

– Португалія не дійшла б до фіналу;

Греція могла не виграти турнір;

– Дебютний Євро для країни могло взяти одне із найкращих поколінь Англії.

Суддя Урс Маєр після турніру залучився охороною поліції, оскільки отримував багато погроз. Однак до кінця відстоював свою позицію:

💬 «Для мене все було очевидно. Я досі вважаю, що це порушення від Террі. У німецьких книгах правил футболу є чудовий приклад того, що я побачив на полі. Довго думав, як англійське футбольне суспільство може не бачити там фолу».

А Кемпбелл називав цей скасований гол болючішим, ніж на ЧС-1998 проти Аргентини.

Євро-2008: ВАР та наявність більшого артистизму у Подольського могли перевернути фінал

У фіналі Євро-2008 з Німеччиною при 0:1 на 65-й хвилині не стримав емоцій Давід Сільва – доволі акцентовано головою вдарив/штовхнув Лукаса Подольського. Мав би натуралізований поляк більше артистизму та сподівань на арбітрів ВАР, Іспанія майже пів години часу втримувала б переможний рахунок вдесятьох.

Хоча й без цього момент ще довго обговорювали. Єнс Леманн, наприклад, скаржився, що Іспанії допомагали впродовж усього Євро:

💬 «Пам’ятаю, що рефері тоді був не на нашому боці. Він повинен був видаляти іспанця, який зробив удар головою. Потім на останній хвилині ми мали чудову нагоду у карному, але він чомусь просвистів наш фол, якого не було. Навіть іспанці здивувалися. Я ніколи цього не забуду».

***

Існування системи відеоповторів знизило кількість моментів, коли якась команда може відчувати несправедливість щодо рішення арбітрів. Наступний очевидний крок – як на Євро-2024 – створення екосистеми технологій, яка допоможе приймати остаточні рішення швидше та якісніше.

А для футбольних фанів, які в якомусь сенсі самі є арбітрами під час перегляду матчів на телевізорі, цікавими будуть нові технології штучного інтелекту, які Samsung впровадила у своїй новій лінійці телевізорів Samsung AI TV. І першою цікавою функцією, яка вартує уваги, є 8K AI масштабування.

Найпотужніший процесор Neo QLED вдихає нове життя у ваші улюблені телешоу та фільми завдяки штучному інтелекту. Вдосконалені нейронні мережі штучного інтелекту перетворюють ваш контент у реалістичну якість 4K/8K з різних джерел. Використовуйте OTT-сервіси та дивіться спортивні трансляції в прямому ефірі з нереальним відчуттям реальності.

***

Наступною особливо класною під час перегляду спортивних подій є технологія AI Motion Enhancer Pro, де штучний інтелект використовується для збільшення чіткості та згладжування руху об’єктів і тексту. Це виводить перегляд спортивних трансляцій на новий рівень – і, впевнені, такі функції були б дуже корисними для арбітрів під час перегляду ВАР на великих турнірів.