Tribuna/Футбол/Блоги/Апельсинова кава/«Чвертьфінал запам'ятається на все життя». Євро-2020 – приклад для України, як і зараз здійснити мрію
Ексклюзив

Як проходив турнір: коронавірус, новий формат і шведи.

Автор — Ірина Козюпа
26 июня, 15:58
2

Євро-2020 вийшло особливим у багатьох аспектах. Чемпіонат Європи перенесли на рік через пандемію коронавірусу і провели у 2021 році. Турнір відбувся в експериментальному форматі, коли матчі приймала не одна країна, а 12 міст в різних куточках Європи і не тільки.

Для України це Євро стало найбільш успішним в історії – наша команда дійшла до чвертьфіналу, де поступилася англійцям. З групи ми вийшли з третього місця завдяки шведам і зараз ситуація в збірній України на Євро-2024 може також піти за схожим сценарієм. Тому в українців вже є приклад здійснення мрії

Згадуємо, яким було Євро-2020 разом із захисником/півзахисником «Динамо» та збірної України Олександром Караваєвим. Футболіст зіграв всі 5 матчів на турнірі, а його пас п'яткою на Андрія Ярмоленка в матчі проти Північної Македонії став одним з найкращих на чемпіонаті. Всього в рейтинг від УЄФА потрапило 12 асистів.

«Все класно складається, ти готуєшся, і тут раз – турнір переносять на рік»

Хоч Євро і перенесли на рік, але чемпіонат зберіг свою першочергову назву. Вперше турнір такого масштабу перенесли через надзвичайні обставини. В УЄФА ухвалили рішення про допуск глядачів на стадіони, але не в повному обсязі. На більшості матчів, разом з півфіналами та фіналом, заповнюваність трибун мала становити не більше 50%.

«Перенесення Євро впливало емоційно. Ти розумів, що ми вийшли на чемпіонат. В тебе все виходить, все класно складається, ти готуєшся, і тут раз – турнір переносять на рік. Розумієш, що за цей час може статися будь-що – ти навіть можеш не потрапити на Євро. Був такий острах.

Всі розуміють, що таке футбол. Сьогодні все добре, а завтра ти вже можеш не грати, отримаєш травму чи втрутяться ще якісь обставини. Ми жодного матчу не програли у відборі – вважаю, що це дуже сильне досягнення.

Хотілося, щоб весь той склад, який проходив кваліфікацію, і грав на Євро – щоб всі були здорові і у своїх найкращих кондиціях. От саме хотілося, щоб за цей рік нічого страшного не трапилося з гравцями.

Під час підготовки до Євро теж були обмеження не можна було з кимось бачитися. У мене два куми Євгена. Один любить футбол з 7 років. Інший дивиться футбол з космосу – тобто, зовсім ним не цікавився. Знав, що грають 11 на 11 і б'ють м'ячика.

Він поїхав на це Євро. Після того, як побував на матчах і відчув цю атмосферу, то сказав: «Я люблю цей футбол, як добре, що ти в мене є».

Коли ти бачиш такі емоції в людей, які не мають до футболу жодного стосунку і не цікавляться, а потім отримують від цього таке задоволення, то це мурахи по шкірі.

До Євро прикута увага всього світу. Цілий місяць всі стежать за чемпіонатом – вболівальник ти чи ні, але футбол в цей час дивляться всі.

Я їздив на Євро-2016, але не грав. У Франції були певні обмеження, адже тоді була загроза терактів. У нас було дуже багато охорони. На Євро у 2021 році були обмеження через корону. Зараз Євро проходить на тлі повномасштабної війни. Але атмосфера на чемпіонаті все одно залишається особливою.

Мій друг понад 10 років живе в Англії. Він придбав квитки і поїхав на Євро. Кожного дня мені скидає відео, який він задоволений, яка там чудова атмосфера. Каже, що більшого задоволення від футболу він ще не отримував», – розповідає Олександр.

«Я б не сказав, що на зборах сильно загнали команду»

Збірна України на Євро зіграла матчі в Амстердамі, Бухаресті (двічі), Глазго та Римі. Такий формат турніру мав разовий характер – вже наступне Євро повернулося до звичайної схеми проведення.

«Враження від цього двояке. Наче і добре, що по всій Європі грали. А з іншого боку, деякі збірні грали матчі вдома. Якщо не помиляюся, то це були Англія та Нідерланди. Тобто вони і так сильні, а тут ще отримали привілей грати в себе вдома. Їм не потрібно нікуди їздити. Шанси на позитивний результат для них збільшуються.

Якби організатори зробили так, щоб всі команди на Євро грали матчі не у своїй країні, то було б більш справедливо. А так деякі команди не зовсім у рівних умовах. Цей момент не дуже сподобався».

Тренерський штаб збірної України на чолі з Андрієм Шевченком рано почав підготовку до Євро. Чимало наших легіонерів ще навіть не встигли дограти свої чемпіонати. Збір стартував 16 травня, а 29 травня «Манчестер Сіті» Зінченка ще грав у фіналі Ліги чемпіонів.

Збірна також провела три спаринги перед чемпіонатом Європи. Згодом з'явилася думка, що тренерський штаб фізично загнав футболістів на цих зборах.

«Я б не сказав, що на зборах сильно загнали команду. Нашу підготовку не можна було порівняти з повноцінними зборами. Перші тренування після того, як ми тільки зібралися, відбулися десь за місяць до Євро. Так, навантаження були трішки більші, але це все було для того, щоб підтримувати нашу функціональну готовність. Не вважаю, що це були якісь дуже важкі збори, де б нас загнали.

Якщо говорити про наш третій матч в групі з Австрією, то бувають такі ігри, коли все не клеїться у всієї команди. Буває, що випадає один чи два футболісти і щось провалюється. А це було так, що вся команда щось робила не те і щось не виходило.

Але потім у нас був матч 1/8 фіналу і ми грали 120 хвилин. Ми все витримували, у нас були сили і ми скористалися цим шансом, який у нас випав. Тому я не вважаю, що ми були загнані чи фізично не могли використати свої можливості».

«Ці два дні були, як у тумані. Ти розумієш, що від тебе нічого не залежить»

Доля збірної України в групі на Євро-2020 залежала не від нас. Але обставини склалися за найкращим для нас сценарієм.

«Перша думка після поразки Австрії, що ми програли і це все – треба повертатися додому. Але коли ми приїхали в готель, то кажуть, що шанси ще є. Навіть не один варіант, а два чи три сценарії розв'язки, коли ми могли б пройти далі. Це все вирішувалося в наступні два дні після матчу з Австрією.

Ці два дні були, як у тумані. Ти розумієш, що від тебе нічого не залежить, але з нетерпінням очікуєш, що там буде. Весь цей час, як на голках. Я думав, що не два дні пройшло, а цілий тиждень.

Ми всі разом дивилися вирішальний для нас матч. Полякам була потрібна перемога, а вони програли Швеції – 2:3. Відразу прийшов тренерський штаб. Всі були задоволені. Якби ми вийшли з другого місця в групі, то потрапили б на сильного суперника. Було б важко. А вийшло так, що ми змогли вийти у чвертьфінал.

Так, доля фарту тут є. Я з цим згоден, але цю удачу ще потрібно було завоювати».

Пам'ятаєте, тоді ще були кумедні меми та фотожаби про ситуацію, коли збірна Швеції своєю перемогою допомогла нам вийти з групи. А вже в 1/8 фіналу українці відправили скандинавів додому.

Доля матчу вирішилася в овертаймі в драматичному матчі. Артем Бєсєдін отримав жахливу травму коліна, а Артем Довбик забив переможний гол шведам і вивів Україну в історичний чвертьфінал.

«Після матчу були змішані емоції – позитивні та негативні. Здоров'я для футболіста – це найголовніше. А тут в Артема така жахлива травма. Після гри намагалися його підбадьорити та підтримати.

Цей вихід у чвертьфінал запам'ятається на все життя. Я розумію і знаю з власного досвіду, як це програвати на останніх секундах. Це дуже прикро. І знаю, як вигравати на останніх секундах. Це дуже-дуже приємно. Тим паче в таких важливих матчах».

«Ми підрахували з хлопцями, що були разом 50 днів»

А вже з Англією шлях збірної України на Євро завершився. В Римі команда Андрія Шевченка поступилася 0:4.

«Ми розуміли, що англійці дуже сильні. Готувалися, виконували установку і розуміли, що буде. Але коли на початку гри такий суперник забиває м'яч, то потім дуже важко перебудуватися. Потім багато голів пропустили зі стандартів – це їхній козир.

Тобто на той момент нам показали наш рівень. До 1/4-ї ми змогли дійти, а далі вже були топкоманди, які борються за перемогу на Євро. А їхні футболісти грають у найкращих клубах і найсильніших лігах».

Не дивлячись на поразку, чвертьфінал Євро-2020 – поки наше найкраще досягнення на таких турнірах і найтриваліше перебування на цьому святі футболу.

«Ми підрахували з хлопцями, що були разом 50 днів. Чи навіть 55. Були в шоці, як ми там ще один одного не повбивали, – жартує Караваєв. – Ми були разом кожного дня, майже 24 на 7.

Але ми одна команда і сім'я. Нам комфортно разом».

«В матчі проти Словаччини збірна показала свій характер»

Зараз збірна України теж в непростій ситуації у групі. Треба перемагати Бельгію або сподіватися на зручний для нас результат в паралельному матчі Словаччини та Румунії. Але приклад Євро-2020 доводить, що все можливо.

«Всі засмутилися після Румунії. Почув від своїх знайомих і вболівальників у Києві, мовляв, як так можна. Закликав не робити висновків. Це була лише одна гра. Все буває і ще є багато шансів. Коли зіграють три гри, тоді робіть висновки.

В матчі проти Словаччини збірна показала свій характер. Так, ця перемога не перекриває поразку від Румунії у плані гри та результату. Але вже про цю гру не говорять, а чекають матчу з Бельгією та позитивного результату, щоб ми пройшли далі.

Я так заспокоював своїх знайомих: «Дайте їм час і почекайте всі три гри, а потім будете робити висновки». Це правильно. І хлопці будуть відчувати підтримку. Вони самі розуміють, що програли і погано зіграли, але шанси ще є.

Ситуація в групі могла бути простіша, але самі зробили її такою складною. І самі будуть з неї виходити. Впевнений, що все вийде».