Tribuna/Футбол/Блоги/ЄВРО-2024/Рейтинг гравців збірної України за рівнем виступу на Євро-2024

Блог — ЄВРО-2024
28 июня, 12:00
70

Євро-2024 завершилося для збірної України доволі рано – одразу після групового етапу попри, здавалося, сприятливу групу хоча б для виходу у плей-оф.

Один зі способів підсумувати турнір – розставити футболістів у рейтингу за їхньою грою. Зробити це за підсумками трьох матчів – вкрай складне завдання, але спробуємо.

Спочатку про ліміт – у список потрапили лише ті, хто отримав хоча б 60 хвилин ігрового часу (~20%). Тому у рейтингу не буде Віталія Миколенка, Руслана Маліновського, Максима Таловєрова, Сергія Сидорчука, Олександра Зубкова та Владислава Ваната. Нагадаємо, що взагалі жодної хвилини не мали Георгій Бущан, Валерій Бондар та Богдан Михайліченко.

По-друге, треба визначити критерії, оскільки важко порівнювати гравців з 60 хвилинами та 250 хвилинами. Тому вони наступні у порядку пріоритетності:

➡️ загальне враження від виступу на Євро;

➡️ фактор очікування/реальність (його вказуватимемо окремо);

➡️ рівень впливу на гру команди (як у конкретних матчах, так і загалом на турнірі);

➡️ стабільність перформансів;

Тож у зворотному порядку.

❌ Зіграв нижче рівня очікувань

Можливо, некоректно так казати, але помилки Луніна дійсно у підсумку стали вирішальними – до моменту, коли Румунія забила перший гол після обрізки Андрія, про якусь перевагу суперника говорити не доводилось (а просто про інертність української збірної). Невідомо, як би розвивалися події, якби не той нелогічний гол, який морально підбив усю команду після складного старту матчу.

Натомість логічним за ігровою картиною виглядав другий гол румунів – однак і його могло б не бути, якби Лунін зіграв надійніше та не пропустив під рукою дальній удар. Ось чому ці дві помилки – критичні. Вони вплинули на настрій збірної та перебіг одного конкретного матчу, який, виходить, не пустив Україну в 1/8 фіналу за додатковими показниками.

Циганков провів 62 хвилини проти Румунії… і травмувався до кінця групового етапу. У Віктора величезне просідання за фактором очікування/реальність – він їхав на Євро у статусі ледь не головної надії, а у результаті повернувся з нічим. І йдеться не лише про пошкодження та відсутність у двох матчах, а й про виступ проти румунів.

Він, відверто кажучи, був провальним. Це точно не той Циганков, від якого чекали феєрії та який мав вести за собою збірну. Вийшло з точністю навпаки – навіть при 0:3 та загальному розчаруванні Віктора можна було визначити як «одного з найгірших серед найгірших».

На цій мінорній ноті вінгер «Жирони» й завершив для себе Євро та ніяк не покращив становище на трансферному ринку – тому опиняється на дні рейтингу.

Ще один легіонер «Жирони», на якого покладалися великі сподівання. На відміну від Циганкова, Довбик зіграв в усіх трьох матчах – і в жодному з них не вразив:

▪️ з Румунією випав, але це стало наслідком командної пасивності та блідості в атаці;

▪️ зі Словаччиною став одним з найгірших на полі, хоча тепер мав свої шанси, якими неправильно скористався (не влучив у ближній кут в одному моменті та чомусь вирішив відпасувати п‘ятою на Ярмоленка в іншому);

▪️ з Бельгією неначе розчинився, особливо на тлі активності Яремчука (Артем запам‘ятався лише пасом під удар Маліновського).

Звісно, позитив знайти реально – обсяг роботи в єдиноборствах, у підіграшах, у перехідних фазах тощо. Але погодьтесь, за фактором очікування/реальність цього замало, щоб виправдати Довбика для вищого місця у рейтингу.

Суперечлива позиція та суперечливий тейк про «нижче очікувань». Все ж Тарас своєю грою у спарингах показав, що на нього досі можна розраховувати як на важливого гравця в опорній зоні.

Натомість 0:3 з Румунією складно ідентифікувати як хоча б «сприйнятний» перформанс Степаненка, особливо згадуючи ту ключову програну дуель на старті другої гольової атаки суперника. Він, на жаль, конкретно у цьому матчі відверто не впорався ні із захисною роботою, ні з пасовою, рідко долучаючись до розіграшів м‘яча.

Відповідно, у другому турі не зіграв взагалі, а проти Бельгії вийшов на 20 хвилин – наче непогано, але без вагомого впливу та такого ефекту, який би перекреслив поразку від румунів.

🔁 Зіграв на рівні очікувань

У Коноплі цікава ситуація – проти Румунії точно не був найгіршим, оскільки це єдиний із захисників, який напряму не дотичний до пропущених голів. Окрім цього, Юхим начебто непогано виконував свої функції – наприклад, вдало заходив в центр під передачі між лініями (так, трохи дублював Циганкова, але це інша історія з питаннями до тренерського штабу).

Однак після цього фулбек «Шахтаря» не отримав жодної хвилини. Причини можуть різними, але цей факт також вплинув на підсумкове місце Коноплі. Інші мали шанс хоча б якось виправитися за провал з румунами, а Юхим – ні, тому опиняється у нижній частині списку.

Бражко справді зіграв так, як того можна було очікувати – з бажанням, але не безпомилково через брак досвіду виступів на такому рівні (для Володимира це перші матчі у кар‘єрі із заповненими стадіонами).

Він своїм відбором почав першу гольову атаку проти Словаччини – за це, звісно, плюс. Однак у тій же зустрічі динамівець забагато обрізався та програвав позиційно, тож залишив неоднозначне враження. Відчуття, що Бражко не стрибає вище голови, підсилились з бельгійцями – часто впускав Де Брюйне, не встигав за ним у перехідних фазах та пішов з поля на 70-й хвилині, коли в опорній зоні стало зовсім неспокійно.

Напевно, важливо правильно акцентувати – Володимир не зіграв надто погано чи сильно нижче власного рівня, а просто провів посередній турнір з ознаками перспектив росту (такий досвід є неоціненним).

Навряд хтось очікував від Ярмоленка зразка весняної частини УПЛ неймовірних подвигів на Євро. А після спарингів, коли Реброва ледь не знищували за виклик Андрія – й поготів.

Втім, він навіть спромігся на якісні 45 хвилин проти Словаччини, коли був найгострішим гравцем на полі та створював для України моменти. На більше Ярмоленка не вистачило, а ще він також сильно ускладнював Тимчику життя у захисті.

Відносно низька 11-та позиція – через те, що у двох інших зустрічах схожого ефекту від Андрія не було. Тому за загальними враженнями не дотягнув до топ-10, де є футболісти, до яких, як не дивно, претензій значно більше.

Чому ж тоді Ярмоленко нижче, якщо до нього менше претензій? Відповідь – з урахуванням інших критеріїв. Спробуємо аргументувати на прикладі Зінченка.

В Олександра на цьому Євро багато невдалих епізодів – матч з румунами, коли два голи прийшли з його флангу (у першому таймі сховався за спиною для передачі Луніна, а у другому не впорався з контратакою), а третій м‘яч забив гравець, по якому на кутовому грав персонально.

Гол Словаччини – теж частково провина Зінченка, який програв вирішальну верхову дуель. Проте у грі він виправився – віддав асист та став лідером усього туру Євро за кількістю відборів і виграних єдиноборств (10 з 11). Тож це більший вклад та вплив на результат, ніж в Ярмоленка.

Наступним кроком, напевно, слід пояснити, чому Олександр опинився нижче Судакова та Мудрика. Логіка тут така – для Георгія та Михайла це перший великий турнір, від них очікування апріорі нижчі, ніж від багаторічного лідера збірної.

Тим паче навряд виступ того ж Судакова доречно називати провальним. Так, це не те, що хотілося побачити у виконанні найбільшого проспекта та головного суб‘єкта українських трансферних новин з цінником у 60+ мільйонів євро.

Тому за цим показником, звісно, мінус умовні бали за фактором очікування/реальність та доволі низька позиція у рейтингу. Але не катастрофічно нижче з огляду на кілька аспектів:

– перші матчі Судаков провів стабільно без серйозних просідань та епізодичними вдалими діями;

– проти Словаччини саме Георгій у першому таймі розганяв атаки класними діагоналями на Ярмоленка, а у моменті з голом віддав передасист на Зінченка;

– Судаков ввімкнувся після першого для себе поганого тайму на Євро (з Бельгією), а на 90-й хвилині рішення здійснити сольний прохід ледь не принесло Україні омріяну перемогу.

Тому висновок приблизно такий – слабко як для зірки на продаж, однак пристойно як для рядового футболіста збірної на тлі усіх інших.

Дещо схожа історія з Мудриком – половину опису Судакова можна вставити сюди через ctrl+c crtl+v.

Єдина, на чому хочеться зупинитись детальніше – стабільність в плані парадоксальності оцінок Михайла. Чи сильно відрізнявся його перформанс у двох турах? Ні, але з Румунією він був одним з найкращих, а зі Словаччиною – один з найтьмяніших.

Тобто за одного сценарію матчу авантюрні спроби загострити та самотужки створити момент – це плюс (як з румунами), а за іншого сценарію матчу – мінус (як зі словаками, коли Мудрик випадав з командної гри).

Власне, тому й не видно кращого рішення, ніж просто поставити Михайла у середину рейтингу – «ні туди ні сюди». Однак, напевно, треба окремо зазначити, чому він вище Судакова, який провів усі три матчі. Це фактор очікування/реальність саме у збірній – якщо Михайло й раніше не виділявся регулярно хорошими виступами у національній команді (лише проблиски в окремих зустрічах), то у Георгія зворотна ситуація.

Тимчик – яскравий приклад відповідності рівня очікувань та рівня виступів на Євро. Усі розуміли, що Олександр не буде ефективним у фінальній третині через погану якість кросів та передач, але даватиме величезний обсяг бігової роботи по флангу. Так і трапилось.

Навіть збалансував свої недоліки та хороші моменти – перекрив помилки на старті матчу зі Словаччиною (коли з цим «допомагав» Ярмоленко) ефективністю протистояння з Жеремі Доку у зустрічі з Бельгією. Тимчик попри усю складність завдання стримав вінгера «Ман Сіті», який рідко конвертував свою активність у користь – і все одно не користувався ситуативною перевагою зокрема через тиск динамівця, який до кінця не вимикався з боротьби.

Враховуючи, що інші футболісти (лідери) мали більші проблеми, Тимчик неочікувано аж на 7-й позиції.

Те саме стосується Сватка, але його випадок по-своєму особливий. Олександр на шостому місці тому, що провів один матч – очевидно вдалий для себе.

Грубо кажучи, у новачка американського «Остіна» була єдина ціль на цьому Євро – зупинити Лукаку, з чим він впорався. 0:0 з Бельгією, відповідність рівня очікувань та відсутність претензій щодо двох інших матчів, бо у них Сваток участі не брав – «хитрий» спосіб залізти так високо. Гірша позиція, ймовірно, здаватиметься дивною.

Матвієнко застрибнув у топ-5 завдяки матчу з Бельгією, де він став найкращим гравцем у складі збірної.

За першими двома іграми могли виникати сумніви – наприклад, Микола дотичний до першого голу румунів, бо він був передостанньою деталлю ланцюга хаосу при розіграші м‘яча, а також він привіз момент на старті зустрічі зі Словаччиною (врятував Трубін).

Ці епізоди – причини, чому Матвієнко опинився нижче Забарного, у якого подібних помилок виникало трохи менше. За іншими ж аспектами обидва центрбеки провели рівний турнір – якісно перекусили Словаччину після пропущеного та втримали Бельгію, паралельно з тим ставши головними плеймейкерами команди.

✅ Зіграв вище рівня очікувань

Захисників у рейтингу все ж розділяє ще один гравець – Шапаренко, який попри вирішальні 1+1 з Бельгією не потрапляє у топ-3.

Важливі гол та асист затуманюють той факт, що три перших тайми Миколи на Євро – погані, невдалі, бліді (і ще купу синонімів) через брак ефективності у захисті, швидкість прийняття рішень та правильність цих рішень. Тому якщо намагатися об‘єктивно підійти до оцінювання, то цей негатив не варто забувати та списувати.

Натомість другий тайм зі Словаччиною та увесь матч з Бельгією – безперечно якісні у виконанні динамівця. За таких обставин Шапаренко навіть отримує приписку «вище рівня очікувань», бо:

– навряд на початку червня багато хто очікував, що він взагалі претендуватиме на основу на Євро;

– навряд багато хто очікував, що він вийде зі старту в усіх трьох турах;

– навряд багато хто очікував, що він реабілітується та запам‘ятається яскравим проблиском зі словаками.

У Забарного з серйозних помилок згадується хіба що другий гол Румунії, коли Ілля не зірвав контратаку хоча б фолом у центрі поля + послизнувся у моменті з ударом, закривши траєкторію м‘яча Луніну.

В іншому ж – стабільно надійні виступи, які він регулярно демонструє у збірній. Сюди ж додаємо плеймейкерські якості – класний пас між лініями на Шапаренка, коли Україна забивала переможний Словаччині (фактично передасист), та його «зв‘язка» з Матвієнком проти Бельгії, коли уся гострота йшла від вертикальних передач захисників.

У кожному матчі Яремчук виглядав краще, ніж Довбик. Спочатку демонстрував різницю виходами на заміну, які одразу ж оживляли команду. А у третьому турі – вже у парі з Артемом, коли Роман значно активніше пресингував, обігрувався з партнерами та пропонував себе попереду.

Переможний гол Словаччині та те, як після нього форвард відчайдушно працював на захист – величезний буст для потрапляння на вершину рейтингу.

Дивно, що з бельгійцями Ребров зняв саме Яремчука – впродовж турніру він дав мінімум приводів для якихось претензій.

До кого претензій взагалі немає, так це Трубін – 8 сейвів, один пропущений гол (майже впритул з кількох метрів), чудова гра на виходах та хороша пасова робота.

Його лідерство та звання найкращого гравця збірної не підлягає сумнівам, тут і додаткові коментарі зайві.

Отже, список відкривають та закривають голкіпери – є у цьому певна іронія.

***

Заперечення у коментарях вітаються – настільки складна для оцінювання тема, що без альтернативних думок ніяк не обійтись.

Сегодня, 23:59Автор
Фаны «Реала» неоднозначно реагируют на слухи о потенциальном уходе Андрея Лунина
1
Сегодня, 22:13Автор
Федерико Кьеза раздавал автографы прямо во время собственной свадьбы
Сегодня, 20:35Блог
🔥 12 фото зі спільного відпочинку Ямаля та Алекс Падільї в Греції. Фігура дівчини – вогонь
4
Сегодня, 20:01Блог
Як виглядатиме склад «Реала» з Мбаппе та чи знайдеться місце для Луніна? Дві версії від The Athletic
Сегодня, 17:17Блог
У Шотландії через чайок закрився цілий спортивний об'єкт – вони атакували навіть футболістів