Tribuna/Хоккей/Блоги/Український хокей/Перші міжнародні успіхи київських хокеїстів

Перші міжнародні успіхи київських хокеїстів

Болгарська федерація хокею встановила «Кубок Дунаю» для популяризації цієї чудової гри на Балканах. У ряді розіграшів брали участь клуби СРСР, так у 1966 в турнірі перемогу святкували гравці «Торпедо» з Горького. Розігрувався кубок раз на два роки. Цього разу змагання пройшли з 11 по 15 грудні у Софії на стадіоні «Дружба»

Автор — uke-line
21 сентября 2013, 16:25

Болгарська федерація хокею встановила «Кубок Дунаю» для популяризації  цієї чудової гри на Балканах. У ряді розіграшів брали участь клуби СРСР, так у 1966 в турнірі перемогу святкували гравці «Торпедо» з Горького. Розігрувався кубок раз на два роки. Цього разу змагання пройшли з 11 по 15 грудні  у Софії на стадіоні «Дружба», де брали участь хокеїсти п’яти європейських міст. Серед учасників були й гравці Києва - «Динамо». На першому етапі шість команд були розподілені на дві групи - по три в кожній, після того як круговий етап закінчиться, переможці груп виборювали перше місце між собою, за третє місце зустрічались другі команди груп, за п’яте – треті. Команди Будапешту та Софії насправді складались гравцями національних збірних своїх країн – Угорщини та Болгарії. Ряд гравців Белграда та Бухареста теж були представниками національних команд.

Що ж до самих змагань, на які кияни приїхали під час перерви у чемпіонаті країни, то для виходу до фіналу їм потрібно було перемогти молодіжну збірну Софії та команду Будапешту. В першій грі з молодими гравцями Болгарії динамівці без перешкод подолали суперників – 13:2.

В другому матчі з командую Будапешту радянські хокеїсти, ще раз виступили з «лекцією на тему сучасного хокею». Без особливих зусиль вони досягли ще однієї перемоги, на цей раз з рахунком 10:0 (4:0, 4:0, 2:0) довівши, що дуже важко буде будь якій команді на цьому турнірі у грі з динамівцями. Шайби на рахунку: Клопова (3), Рєпньова (2), Шомана, Тузика, Кухаржа, Гаркавого і Сабірова.

Маємо також відмітити, що з угорськими хокеїстами українські шанувальники гри познайомились ще зимою 1929 року, коли на міжнародному турнірі  у польському місті Криниця, львівська «Погонь» програла БКЕ (Будапештський Ковзанярський Клуб) – 0:1. Через рік, у тому ж турнірі, львівські хокеїсти зазнали більш тяжкої поразки від цієї ж команди – 0:4.  Але таки реваншувались у 1934 році, здолавши ФТС Будапешт («Ференцварош») - 1:0. На цей раз перемога, майже 35 років потому, була більш впевненою.

В останньому, вирішальному матчі зустрілись гравці Києва та Софії. Радянські хокеїсти відмінно себе проявили ще на попередньому етапі, заздалегідь давши зрозуміти, хто є основним фаворитом турніру.

Після відносно рівній боротьбі в першому періоді, в якій кияни закинули лише одну шайбу, місцеві вболівальники були настроєні оптимістично, що до загального результату. Хокеїсти столиці Болгарії організували кілька дуже небезпечних атак, але не поталанило у завершальній стадії.

У другій двадцятихвилинці кияни підвищили темп гри, закрутивши карусель біля воріт суперника і поступово збільшили рахунок, завантаживши ще три шайби – 4:0. Результат матчу був фактично вирішений. В останній третині тиск киян став, ще більш відчутним і вони не зупинялися поки, ще п’ять шайб не опинилися у воротах команди Софії. Єдине чим змогли відповісти господарі, це шайба престижу від Дімова.

У складі господарів грали: воротарі – Ілієв та Кирилов, захисники: Йончев – Куков, Ілієв – Панелов, Чомаков – Лазаров, нападники: Дімов – Лесєв – Нєдялков, П. Михайлов – Н. Михайлов – Герасимов, Іл. Бичваров – Калєв – Топалскі. Запасні: Бичваров і М. Михайлов.

Воротарі: О. Ковтенюк,  М. Кульков, М. Лісняк

Захисники: В. Альошин, О. Богинов, А. Рябиченко, Ю. Павлов, А. Ніколаєв, В. Мосягін, В. Тріфонов

Нападаючі: Є. Кухарж, В. Рєпньов, М. Гаркавий, Ю. Потєхов,  О. Шоман, В. Клопов, О. Голембіовський, В. Сабіров, Д. Пролигін,  І. Тузік, В. Прокоф’єв, В. Єрьомін

Старший тренер – І. О. Шичков. Тренер - В. П. Уткін.

Традиційний вже Кубок Дунаю проводився цього разу у Києві з 17 по 22 грудня 1970 року. До столиці України завітали команди Литвинова (ЧССР) та молодіжна збірна Болгарії. Як розповів відповідальний секретар Федерації хокею НРБ Іван Стоєв : ці змагання служитимуть дальшому розквітові дружніх відносин між соціалістичними придунайськими країнами. Поруч з цим, ми маємо змогу багато чого навчитися у радянських та чехословацьких хокеїстів, визнаних лідерів світового любительського хокею.

Збірна Болгарії – молодий колектив, який тільки набуває досвіду. А от гості з  ЧССР – команда вищої ліги країни. На цей час вона поділяла 6-8 місце у лізі. Команда добре відома своєю атакуючою міццю, четверо гравців входять до різних збірних Чехословаччини, а її лідер – Іван Глинка блискуче виявив себе на Московському міжнародному турнірі – Приз «Известий».

В першій зустрічі грали ХК Литвинов – Болгарія. Лише в першому періоді болгари чинили якийсь опір, та в другому і третьому все стало на свої місця. Більш за всіх відзначився форвард Лешка: на його рахунку п’ять голів. Три шайби закинув капітан команди Беранек, дві – Маркс, по одній – Недвед, Капоун, Вальдгаузер і Гудець. Остаточний рахунок 14:0 (2:0, 4:0, 8:0).

Українці переконливо перемогли збірну Болгарії – 14:2 (5:1, 7:0, 2:1). Відзначився Володимир Мосін, який закинув чотири шайби. Решту голів закидали: Іванов (двічі), Нікішин, Серняєв, Кухарж, Клопов (двічі), Пролигін (двічі), Шоман. Єдине, що можна відзначити у матчі, це те, що гості першими відкрили рахунок: на 6-ій хвилині могутній кидок захисника Лесєва досяг мети.

Матч із чехословацькою командою ще раз наочно виявив численні вади у грі «Динамо». Вже на першій хвилині захисники прогавили прорив нападаючого гостей Недведа, і той відкрив рахунок. Через дві хвилини сильний кидок захисника Альошина досяг мети – 1:1. Згодом хокеїсти м. Литвинова провели поспіль ще три шайби у ворота киян, після чого Костенюка замінив Лисняк. Кияни грають одверто слабко. Безліч гольових ситуацій виникало біля воріт гостей, та вже вкотре динамівцям бракує вміння їх реалізувати. Гості гасили атаки динамівців будь-якими засобами, за що, правда, заробили 8 хвилин штрафного часу…Кияни «прокинулись», коли на табло стояли цифри 3:7. Протягом двох хвилин вони закинули дві шайби у ворота голкіпера гостей Капоуна. Здавалося, ще б кілька хвилин і рахунок би зрівнявся, та фінальна сирена фіксує перемогу чехословацьких гравців – 5:7 (1:2, 2:3, 2:2). Шайби у киян закинули: Альошин (3хв), Богинов (34хв), Серняєв (37хв), Разін (55хв), Альошин (57хв).

Наступні матчі завершились так: ХК Литвинов – Болгарія 8:1, «Динамо» - Болгарія 14:1.

Для перемоги у турнірі киянам необхідно було в останньому турі здолати хокеїстів Литвинова з відривом у три шайби. Тренери чехословацької команди на запитання  щодо  матчу, який мав вирішити долю «Кубка Дунаю»  відповідали: буденічия

Матч проходив гостро і цікаво, та з поставленою задачею хокеїсти «Динамо» справились на відмінно – 4:1. Шайби у киян закинули: Клопов, Павлов, Альошин і Мосін. Єдину у гравців гостей – Недвед.

Ця перемога дала можливість динамівцям вдруге заволодіти «Кубком Дунаю».

Ковтенюк, Лисняк; Рябиченко – Богинов, Павлов – Альошин, Нікішин – Малеваник; Іванов – Пролигін – Серняєв, Разін – Ніколаєв – Клопов, Кухарж – Репньов – Мосін.